Akupunktura ucha dobra na nałogi

  Akupunktura ucha dobra na nałogi

  Wanda Mołoń

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  - Aurikuloterapię stosuje się szczególnie w leczeniu otyłości, nerwic, depresji, bólów migrenowych - mówi doktor Jav Enkhtuya.

  - Aurikuloterapię stosuje się szczególnie w leczeniu otyłości, nerwic, depresji, bólów migrenowych - mówi doktor Jav Enkhtuya. ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  Ucho jest miejscem, w którym skupiają się wszystkie kanały energetyczne ludzkiego ustroju. Tak uważają chińscy lekarze specjalizujący się w akupunkturze. Nakłuwając małżowinę uszną można leczyć wiele schorzeń.
  - Aurikuloterapię stosuje się szczególnie w leczeniu otyłości, nerwic, depresji, bólów migrenowych - mówi doktor Jav Enkhtuya.

  - Aurikuloterapię stosuje się szczególnie w leczeniu otyłości, nerwic, depresji, bólów migrenowych - mówi doktor Jav Enkhtuya. ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  Jav Enkhtuya, lekarka z Mongolii, wkłuwa przypominające włos, sterylne igły w małżowinę uszną. Czujesz delikatne ukłucie, bo to najbardziej unerwiona część ciała. Skupiają się tutaj zakończenia nerwów narządów wewnętrznych organizmu.

  Nakłuwanie uszu, jako forma akupunktury, zwana jest aurikuloterapią. Doktor Jav używa do zabiegów specjalnych krótkich igieł, wykonanych z litej, nierdzewnej stali. Są niebywale giętkie, więc nie ma mowy o złamaniu się podczas zabiegu.

  Zdaniem mongolskiej lekarki z Centrum Medycyny Naturalnej w Rzeszowie przepływające przez ciało meridiany (kanały nerwowe) łączą się w zewnętrznej części ucha, które jest odzwierciedleniem kondycji całego organizmu.

  Oglądanie ucha

  Badanie diagnostyczne mające wykryć chory narząd zaczyna się od oglądania powierzchni małżowiny usznej.

  - Zwracam uwagę na wygląd skóry pokrywającej ucho, zwłaszcza na plamkowate odbarwienia, ubytki, szczeliny, pęknięcia, zgrubienia, wyniosłości, guzki i brodawki. Po tego typu zmianach i niedoskonałościach określam chore miejsce i narząd, który źle funkcjonuje. Jasnoróżowe zabarwienie obrąbka ucha świadczy o dobrym zdrowiu.

  Kiedy skóra małżowiny jest cienka i blada, możemy podejrzewać chorobę nerek, a kiedy jest ciemna - upośledzenie czynności wchłaniania i przyswajania pokarmów i płynów.

  Aurikuloterapię można też stosować w zagrożeniu życia, przy wysokim ciśnieniu tętniczym krwi, które może prowadzić do udaru krwotocznego. Zabieg ten wykonuje się kłując lub nacinając specjalne miejsce na uchu. Tym sposobem jesteśmy w stanie obniżyć ciśnienie skurczowe o 60 mmHg, a rozkurczowe - o 40 mmHg.

  Nakłuwanie innych części ciała

  Doktor Jav Enkhtuya - specjalizująca się w medycynie naturalnej, akupunkturze, mikroakupunkturze, rehabilitacji - uważa, że człowieka należy traktować holistycznie, skupiając się nie tylko na jego jednostce chorobowej, ale na pacjencie jako całości. Dlatego badając i diagnozując pacjenta nie bierze pod uwagę wyłącznie uchą, ale też inne partie ciała, przy czym nigdy nie wyklucza potrzeby ich nakłuwania.

  Dobroczynne działanie akupunktury sprawdza się, jak uważa mongolska lekarka, w leczeniu uzależnienia od papierosów, alkoholu, depresji, nerwic, chorobie Parkinsona, schorzeniach migdałków, trzustki, wątroby, nerek, alergiach, nudnościach, niedoczynności i nadczynności tarczycy, padaczce, schizofrenii, porażeniach połowicznych, udarach, impotencji, zapaleniu ucha środkowego, wypadaniu włosów, szumach i dzwonieniu w uszach itd.

  Aurikuloterapię stosuje się szczególnie w leczeniu otyłości, nerwic, depresji, bólów migrenowych. A ostatnio skuteczność nakłuwania ucha potwierdzono w stymulowaniu wydzielania endorfin, nazywanych hormonami szczęścia, odpowiadającymi za dobre samopoczucie człowieka.

  Liczba zabiegów zależy od schorzenia. Niekiedy już po kilku odczujemy poprawę, a bywa, że standardową serię dziesięciu nakłuwań trzeba przedłużyć o kilka kolejnych.

  Jesteś tym, co jesz

  Podejmując leczenie niekonwencjonalne, nie przerywamy kuracji standardowej, konwencjonalnej.

  - Można jednak zweryfikować dietę, wprowadzić zdrowsze odżywianie, wiedząc, że nadmiar kwasów zbytnio pobudza wątrobę i uszkadza śledzionę - podpowiada lekarka. Uważa, że nadmiar soli niszczy włosy, źle wpływa na większe kości, zakłóca pracę serca.

  Nie należy przesadzać ze słodyczami, bo one też niekorzystnie wpływają na serce, rozregulowują pracę nerek, niszczą cerę. Za dużo goryczy wysusza śledzionę, zagęszcza soki żołądkowe, a zbyt dużo pokarmów cierpkich rozluźnia mięśnie i naczynia krwionośne, ale osłabia energię życiową i umysł.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo