Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amantadyna leczy chorych na COVID-19? Dr Włodzimierz Bodnar z Przemyśla twierdzi, że "tak". Trwają badania zlecone przez ABM

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Amantadyna leczy chorych na COVID-19? Za kilka tygodni poznamy wyniki badań nad amantadyną. Badanie zlecił minister zdrowia Adam Niedzielski
Amantadyna leczy chorych na COVID-19? Za kilka tygodni poznamy wyniki badań nad amantadyną. Badanie zlecił minister zdrowia Adam Niedzielski ABM
Amantadyna pod lupą Agencji Badań Medycznych (ABM). Rząd zlecił badanie amantadyny pod kątem potwierdzenia, czy napływające doniesienia o skuteczności wykorzystania substancji stosowanej dotychczas w leczeniu choroby Parkinsona zapobiega również rozwojowi COVID-19. Dr Włodzimierz Bodnar z Przemyśla uważa, że amantadyna leczy COVID-19.

Agencja Badań Medycznych w odpowiedzi na zlecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego sfinansowała badanie dotyczące zastosowanie amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. Badanie ma na celu potwierdzenie, czy napływające doniesienia o skuteczności wykorzystania substancji stosowanej dotychczas w leczeniu choroby Parkinsona zapobiega również rozwojowi COVID-19.

Sam pomysł badania nad amantadyną wywodzi się z lubelskiego ośrodka, który w pierwszej fazie pandemii zgłosił się do Agencji Badań Medycznych. Wówczas nie było jeszcze przesłanek, aby go podjąć. Amantadyna, która była w latach 1996-2009 szeroko używana w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A, obecnie jest stosowana jedynie jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.

Przeprowadzone wiosną 2020 r. badanie wykazało, że żaden z pacjentów przyjmujących amantadynę z powyższych wskazań, u których stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2, nie rozwinął ciężkich objawów choroby. Podobnych obserwacji u pacjentów z chorobą Parkinsona dokonała także grupa z Cambridge University, która postuluje konieczność przeprowadzenia szerszych badań klinicznych w tym zakresie.

Jako Agencja Badań Medycznych powinniśmy dostarczyć Polakom obiektywnej wiedzy, w celu zakończenia dyskusji na temat słuszności stosowania amantadyny w przebiegu COVID-19 w oparciu o twarde dowody naukowe. O to właśnie poprosił nas minister Niedzielski. Badanie, które uruchamiamy w ciągu kilku tygodni da nam odpowiedź, czy amantadyna rzeczywiście działa - informuje prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.

Jak podkreśla lider projektu - prof. Konrad Rejdak (Kierownik Katedry I Kliniki Neurologii; Uniwersytet Medyczny w Lublinie) - analizując mechanizm działania leku sądzimy, że amantadyna może być skuteczna w zapobieganiu rozwojowi COVID-19 w kierunku ostrej niewydolności oddechowej także poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Warunkiem skuteczności amantadyny w COVID-19 jest jednak stosowanie tego leku we wczesnej fazie procesu chorobowego, tj. przed rozwinięciem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS).

Przeczytaj również:

Projekt realizuje siedem ogólnopolskich ośrodków:
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie; Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne; Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Pracownia Medycyny Rodzinnej; Kolegium Nauk Medycznych. Uniwersytet Rzeszowski, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grudziądzu oraz Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie.

Tymczasem dr Włodzimierz Bodnar, specjalista chorób płuc i pediatra w NZOZ “Optima” w Przemyślu, uważa, że amantadyna leczy COVID-19. Lekarz był gościem "Wydarzeń" w TV Polsat. Jak powiedział, personel medyczny pracujący w jego przychodzi w Przemyślu "w ogóle nie boi się Covid-19" a część z zatrudnionych tam osób przeszła infekcję lekko, a tylko jeden mężczyzna trafił do szpitala z powodu arytmii serca.

Włodzimierz Bodnar na antenie Polsatu zaprosił do Przemyśla, aby przekonać się, że Covid-19 da się leczyć bezpiecznie i skutecznie.

Sceptyczny co do takiego wykorzystania amantadyny jest minister zdrowia Adam Niedzielski. Wprawdzie zlecił badanie nad skutecznością tego leku ale na teraz uważa, że nie powinno się amantadyny używać do leczenia COVID-19.

* Agencja Badań Medycznych (ABM) jest państwową agencją odpowiedzialną za rozwój badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. ABM jest podmiotem, którego celem jest budowa innowacyjnego systemu opieki zdrowotnej. Funkcjonowanie Agencji przyniesie również wymierne korzyści dla pacjentów - pozwoli ocenić, które nowe technologie medyczne i metody terapeutyczne powinny być stosowane dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Amantadyna leczy chorych na COVID-19? Dr Włodzimierz Bodnar z Przemyśla twierdzi, że "tak". Trwają badania zlecone przez ABM - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24