Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador Kanady w Ukrainie z wizytą w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi. Odwiedziła pacjentów i lekarzy

KL
Wideo
od 12 lat
W czwartek 25 kwietnia ambasador Kanady w Ukrainie Natalka Cmoc odwiedziła Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi. W placówce operowane są ofiary wojny na Ukrainie - żołnierze i cywile dotkliwie ranni w wyniku działań wojennych.

Kanadyjscy lekarze pomagają w Czeladzi żołnierzom i cywilom poszkodowanym na wojnie w Ukrainie

Kanadyjscy lekarze operują w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi w ramach Programu Pomocy Chirurgicznej Kanada–Ukraina, koordynowanego przez Canada-Ukraine Foundation, przy wsparciu ukraińskich resortów obrony i zdrowia oraz polskiego Ministerstwa Zdrowia. Wizytę zarówno pacjentom, jak i lekarzom w czwartek 25 kwietnia złożyła ambasador Kanady w Ukrainie Natalka Cmoc.

Ambasador Kanady odwiedziła Czeladź - zobacz ZDJĘCIA

W ciągu ostatnich dni Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi przyjął 36 pacjentów z różnych części Ukrainy. Wszyscy zostali ranni w wyniku rosyjskiej agresji. Trafili tu z urazami twarzy, rąk, nóg, ale także rozległymi oparzeniami.

Pacjenci wojskowi mają przede wszystkim urazy od pocisków: przechodzą pierwsze operacje ratujące życie w Ukrainie, jednak zostają wówczas z poważnymi deformacjami. Dlatego przyjeżdżają do Czeladzi na rekonstrukcje, które wykonywane są w wieloosobowych zespołach. Specjaliści zajmujący się plastyką twarzy – mikrochirurdzy i chirurdzy laryngologiczni – współpracują, próbując zrekonstruować poszczególne elementy.

Są też pacjenci cywilni, niewinni ludzie, którzy mają często 50-60 lat różne schorzenia, cukrzycę, choroby serca, a urazów doznają zwykle, gdy siedzą w domu, a rakieta uderza w ich dom.

Fundacja Kanada-Ukraina od 2014 r., czyli od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, zrealizowała siedem misji medycznych w czterech największych miastach Ukrainy. Po wybuchu pełnowymiarowej wojny w Ukrainie fundacja uznała, że miejscem pracy ochotników z Kanady nie może być już ten kraj i znalazła bazę w Polsce. Z Kanady do Polski przyjeżdżają anestezjolodzy, chirurdzy ortopedyczni, naczyniowi, specjaliści chirurgii głowy i szyi, twarzoczaszki, neurochirurdzy, specjaliści chirurgii plastycznej i leczenia oparzeń. Zespół ten wspomaga polsko-ukraińska kadra szpitala w Czeladzi, w tym ukraińscy lekarze, którzy mówią też po polsku i angielsku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera