Andrzej Dec, kandydat PO na prezydenta Rzeszowa: kaplica i boisko - to można pogodzić

Andrzej Plęs
Andrzej Dec, kandydat PO na prezydenta Rzeszowa.
Andrzej Dec, kandydat PO na prezydenta Rzeszowa. Archiwum
Rozmowa z Andrzejem Decem, kandydatem PO na prezydenta Rzeszowa.

- Rada miasta, organ uchwałodawczy i kontrolny wobec prezydenta miasta, posłusznie wykonuje jego zalecenia. Czy rzeczywiście "prezydentowi się nie odmawia", jak skwitowała radna Marta Niewczas?

- Radni klubu prezydenckiego uznają go za lidera, więc jest dla nich - jak rozumiem - autorytetem. I z tego powodu często głosują tak, jak on sobie zażyczy, nie wdając się w szczegóły. Poza tym - po wprowadzeniu bezpośrednich wyborów prezydentów, wójtów i burmistrzów nie zmieniono ustawy na tyle, by relacje rada - prezydent były czytelniejsze. By rada miasta faktycznie była organem kontrolnym i stanowiącym. Dziś rada miasta z własnej inicjatywy nie może zmienić budżetu, nie może wnieść wielu projektów uchwał, bo one są zastrzeżone do inicjatywy prezydenta. I nawet, jeśli uchwali jakąś własną inicjatywę, a prezydent tego nie wykona, to nic kompletnie się nie dzieje. Ewentualne nieudzielenie prezydentowi absolutorium również niczego nie zmienia. Dlatego ten układ jest chory.

- Nie odmawia się także w kwestii kaplicy na Nowym Mieście?

- Radni uznający autorytet biskupa, odnosząc się do tego, co mówiła Marta Niewczas, mogliby żartobliwie powiedzieć: biskupowi się nie odmawia. Choć nie słyszałem, żeby ks. biskup rozmawiał na ten temat z którymkolwiek radnym. Być może, ale tego nie wiem, rozmawiał w tej sprawie z prezydentem Ferencem. Optymistyczne jest to, że podziały w radzie miasta w tej kwestii nie przebiegają zgodnie z podziałami politycznymi, bo to oznacza, że te ostatnie wynikają z różnic w sprawach gospodarczych czy społecznych.

- Niezależnie od kryteriów podziału w radzie decyzję podjęto wbrew znacznej części mieszkańców Nowego Miasta. Władza nie słucha wyborców?

- To, co dzieje się na Nowym Mieście, pokazuje, że demokracja działa. Jeśli - zdaniem mieszkańców - prezydent i rada podjęli złą decyzję, a oni się zorganizują w jakąś grupę nacisku, to będziemy musieli wziąć pod uwagę ich opinię.

- Jak Pan widzi rozwiązanie sporu na Nowym Mieście?

- Obserwowałem akcję zbierania podpisów pod protestem w sprawie kaplicy. Atmosfera sprzyja jedynie przeciwnikom tej inwestycji. Zatem wynik tego głosowania jest przesądzony. Proponowałem i proponuję, aby prezydent Ferenc zorganizował zebranie z mieszkańcami, na którym obie strony przedstawiłyby swoje racje. Tym bardziej, że mam wrażenie, iż cały - nadmiernie rozdmuchany - problem wziął się z chwytliwego, ale nieprawdziwego zarzutu: "chcą zbudować kaplicę zamiast boiska". Tymczasem ja jestem przekonany, że tam się zmieści i jedno i drugie, a koegzystencja kaplicy, boiska i szkoły ułoży się i będzie dobrze służyć wszystkim uczestnikom procesu wychowawczego.

- Protestujący sugerują, że władze miasta nazbyt ulegają interesom, podszeptom, oczekiwaniom Kościoła.

- Biorąc pod uwagę liczbę wierzących, praktykujących mieszkańców, władze Rzeszowa powinny wspierać zaspokojenie potrzeb kultu religijnego, jaką znaczna część mieszkańców odczuwa. Tak jak wspierają zaspokojenie innych potrzeb ze sfery ducha. To wsparcie musi być oczywiście ograniczone, ale przekazywania działek pod obiekty kultu w tym się mieści. Problem jest w ocenie zasadności takiego przekazywania. Jeśli na nowym osiedlu nie ma kościoła, to w takiej sytuacji nie powinno być wątpliwości. Przypadek na Nowym Mieście jest jednak specyficzny.

- A jednak radni chyba nie uwzględnili w swojej decyzji tej specyfiki.

- To wielowątkowa specyfika. Praktyka jest taka, że podział na parafie odbywa się wedle zasady: jest osiedle, budujemy kościół dla obszaru na tyle dużego, by parafia była w stanie ten obszar "obsłużyć", a parafianie parafię utrzymać. W tym przypadku było inaczej. Kiedy latach 70. powstawało Nowe Miasto, władze komunistyczne nie chciały zgodzić się na budowę tutaj kościoła. Po wielu naciskach i prośbach złośliwie wskazały teren, na którym dziś stoi katedra. A ponieważ miał świadczyć posługę całemu Nowemu Miastu, jest taki duży. I trzeba go z czegoś utrzymać. I teraz mamy przysłowiowy pasztet. Pomysł z kaplicą jest ułomny, ale na razie nikt lepszego nie wymyślił.

- Jest Pan w szczególnej sytuacji, bo kandyduje Pan na urząd prezydenta miasta, tymczasem nastroje społeczne na Nowym Mieście, nawet w całym Rzeszowie, wiążą wyniki wyborów z poparciem lub brakiem poparcia dla budowy kaplicy. Na poparciu dla Pana też.

- Zapewne tak, chociaż nie wiem, w którą stronę. Jak już mówiłem, uznałem, że kaplicę i boisko da się pogodzić. Ale jeśli mieszkańcy kaplicy nie chcą, to uszczęśliwianie ich na siłę nie ma sensu. A uchwała o użyczeniu działki nie musiałaby być przez radnych natychmiast uchylana - wystarczy, że prezydent nie podpisze umowy użyczenia.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 69

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec NM

Odpowiadam na tytół artykułu:
Kaplicę łatwo postawic na boisku, ale boisko już trudniej zrobic w kaplicy bo ławki przeszkadzają !

f
franek
"Radni klubu prezydenckiego uznają go za lidera, więc jest dla nich ? jak rozumiem ? autorytetem. I z tego powodu często głosują tak, jak on sobie zażyczy, nie wdając się w szczegóły"

wobec tego powyższego stwierdzenia nie widzę potrzeby posiadania radnych, skoro i tak głosują jak sobie prezydent zażyczy. Ja myślałem że głosowania są po to by każdy wyraził swoją wolę a nie czyjąś. Skoro ten pan(i reszta radnych, którzy postępują na głosowaniach wg powyższej wypowiedzi) nie ma własnego zdania to po co ktoś taki startuje w wyborach ? Po co ktoś taki zajmuję miejsce. Najgorszy kandydat z możliwych wg mnie. A najgorsze jest to, że on (i pewnie jeszcze kilku innych radnych) myśli że ludzie są głupi i rozumu swojego nie mają i można im takie historie opowiadać.

co do posiadania radnych to racja ale zapomniałeś, że on nie jest z klubu obecnego prezydenta więc on nie mówił o sobie. proponuję skupić się na faktach a nie na emocjach.
franek
z
zecik

DANKE MODERATORE, BYLEM NIEGRZECZNY

z
zecik

taK CZY SIAK TO deb*** KOSCIELNY ,I TO BY BYLO NA TYLE SZKODA KLAWISZY

r
ruskowsianin

Mimo ze popieram PO jako partie to wedlug mnie DEC NIE NADAJE SIE na prezydenta.
Za bardzo wchodzi do tylka klerowi, to raz.
Nie ma wlasnego zdania o sprawach miasta i regionu, to dwa.
A tutaj trzeba czlowieka stanowczego i myslacego o dobru miasta i regionu, a Dec slabiutkie chucherko a nie chlop z przyrodzeniem !!

a
a
Poniżej przytaczam odpowiedź prałata Maca na "działania heretyków". Jestem w szoku po usłyszeniu w Kościele tego listu.
W związku z licznymi wypadkami, także śmiertelnymi przy dojściu dzieci z Nowego Miasta do Katedry, w dniu 21 XI 2006 r. wnieśliśmy prośbę do Urzędu i Rady Miasta w Rzeszowie, o użyczenie niewielkiej parceli pod budowę kaplicy szkolnej dla dzieci i młodzieży, które podlegają pod Parafię Katedralną. Po blisko 4 latach, Rada Miasta zdecydowała się na użyczenie 18 arów działki w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 23 i podjęła prawomocną Uchwałę w dniu 31.08.2010 r.
Uchwała ta wzbudziła wielkie zainteresowanie mediów, które odniosły się z nieżyczliwością do tego postanowienia Rady i zaczęły podgrzewać atmosferę negatywną wobec tej sytuacji. Z podsycenia ludzi nieżyczliwych Kościołowi ? powstał zamęt wśród mieszkańców Nowego Miasta. Wszczęto zbieranie podpisów przeciw tej Uchwale i przeciw kaplicy, niezbędnie potrzebnej z punktu widzenia duszpasterskiego. Zaangażowała się w to nawet Rada Osiedla Nowe Miasto, która powinna stanąć po stronie dobra dzieci w trosce o ich bezpieczeństwo. Tymczasem zajęła stronę przeciwną, biorąc na siebie ryzyko ewentualnych wypadków dzieci, co jest niezrozumiałe i bolesne.
Zbierane podpisy, także spoza Nowego Miasta, bez względu na ich liczbę ? nie mogą być argumentem przeciw kaplicy ? wobec ponad 20 tysięcy mieszkańców osiedla Nowe Miasto, którzy nie zgadzają się z tą opinią.
Ze smutkiem odbieramy w/w działania nieodpowiedzialnych osób, które nie tylko uwłaczają społeczności katolickiej, ale i psują opinię miasta Rzeszowa wobec całej Polski. Pomijamy osobisty konflikt sumienia, który ta sprawa wywołuje u wielu osób zmanipulowanych. Opowiadanie się, przeciw kaplicy, która ma być mieszkaniem Boga pośród nas jest jednocześnie wypowiadaniem się przeciw Bogu. A to już jest sprawa poważna, obciążająca sumienie.
Zwracamy się do zagorzałych przeciwników tej sprawy ? o tolerancję dla tych, którzy nie solidaryzują się z przeciwnikami kaplicy. Tym bardziej, że nikt nikogo nie będzie przymuszał tak do budowy, jak i do uczęszczania do niej. Natomiast wielu będzie się w niej modlić.
Do wszystkich zwracamy się z prośbą o modlitwę, aby zagoić rany niepotrzebnego konfliktu wśród dotąd spokojnej społeczności mieszkańców

Aby dzieci nie ulegały wypadkom wystarczy postawic odpowiedniego człowieka z Urzedu pracy i przypilnuje przechodzenie dzieci. Nie ma żadnej potrzeby budować kolejnej kaplicy.A jesli macie taki problem posyłajcie drodzy rodzice dzieci na etykę,przynajmniej bzdur i kłamstw nie będą tam uczone Wasze dzieci. Dość już rządów kleru i kk w Polsce.Dość tych pasożytów. A władza nie za te pieniądze wykupi mieszkańcom badania profilaktyczne,przede wszystkim tym biednym. Lepsza będzie z tego korzyść! Trzymajcie swoje dzieci z daleka od instytucji zwanej kośćiołem katolickim i z daleka od kleru.
e
ebe
Co za platforma dała za kandydata. PORAŻKA. Napewno nie zagłosuje na niego. Gość jest jak chorongiewka i wieje bardziej w strone czarnych. PORAŻKA. Teraz to jużnie ma na kogo głosować

A czego się spodziewałeś? Przecież od samego początku jasno deklaruje, że nie jest partią liberalną a konserwatywno - liberalną i jej liberalizm dotyczy wyłącznie gospodarki (chociaż i tu można miec ciraz większe wątpliwości). Wszystko, co nie dotyczy ekonomii to w PO zwyczajny bardzo pobożny konsewatyzm. Kto np. w Małopolsce rozsyła listy do księży, przypominając ile to z budżetu państwa i samorządów poszło na remonty kościołów i sugerujace jaką partię ksieża maja popierać? Prawica RP,a może chociaż PiS albo jakieś resztki ZChN-u? Ależ skąd robią to krakowscy politycy PO! Kto pielgrzymuje np. do Dziwisza? Jurek albo chociaż Kaczyński? I znowu nie, bo robia to Tuski, Komorowskie i Gowiny. Czytajcie programy i słuchajcie tego, co politycy mówią, zamiast sie potem dziwić i miec pretensje, że ciagną do "czarnych". "Normalny", przecież PO od początku mowiła, że jest w tej sferze konserwatywna...
b
bob

Dec prezentuje pasztet wyborczy ; i kaplica i boisko . Widocznie chodzi mu o boisko do pilki recznej.Obluda made in PO
BOB

m
maj

Na litość boską... panie Dec!
Mieszkańcy Nowego Miasta wypowiedzieli się w sprawie kaplicy: 878 przeciwników, 12 zwolenników. 12, a nie 120 czy 1200! Czy Pan nie potrafi w swojej wspaniałości tego pojąć?

Mieszkańcy Nowego Miasta nie chcą kaplicy!!!

t
tutejszy

No i niech mi teraz Mac powie ze nie chodzi mu tylko o kase ?
A o co , smiem zapytac?

G
Ginter
Chodzę do Kościoła, ale to co się wyprawia jest gorszące i odpychające od Kościoła. To nie jest Ewangelizacja. Przypomnijcie sobie Wypędzenie kupczących ze świątyni i Pierwszą z Głównych prawd wiary .Nie chcę profanować więc tylko odsyłam. Dlaczego Księża i demokratyczna władza chcą nam szkodzić na zdrowiu przez zabetonowanie kolejnego skrawka zieleni, wyburzenie ekranów, zwiększenie natężenia hałasu i spalin. Dla kogo parking i po co? Jak mało dzieci, a tak się troszczycie o bezpieczeństwo to użyczcie na Kaplicę część pomieszczeń szkolnych. A parking to fałsz, bo nie o rodziców kilkorga dzieci tu chodzi. Plotka powtarzana na osiedlu mówi,ze chodzi o drogę stamtąd na osiedle ,żeby pewien biznesmen mógł blok 11piętrowy postawić i zabrać słońce okolicznym mieszkańcom .I tu wbrew piątemu przykazaniu można będzie nas zabetonować,zabrać słońce, hałasować, denerwować i smrodzić spalinami. Tylko biznes się liczy.
A do tej kaplicy niedługo nie będzie miał kto chodzić, właśnie przez te gorszące manipulacje. Wszystko jest w tajemnicy i ksiądz twierdzi, ze mieszkańcy są za, a to nieprawda, bo nikt nas nie pytał. O proteście też niewiele osób się dowiedziało, wielu się boi podpisać choć nie chce Kaplicy. Więc wypowiadający się ZA to około 2 %.
Niech ksiądz nie straszy konfliktem sumienia , bo to nie jest wypowiadanie się przeciw Bogu ale przeciw zarozumiałym i pysznym Władzom tak świeckim jak kościelnym.
Jest Kościół i Kaplica w Domu Seniora. Co za administracyjne przydziały do modlenia się.
I tak naród ubożeje, nie będzie dawał na Kościoły. Widać wszędzie tragedie ludzkie-ludzie nie mają na chleb. Tylko księżom nie grozi bezrobocie.
Ludzie chcą pracować, nie mają środków do życia, dachu nad głową. Więcej wrażliwości dla biednych nie ze swej winy- proszę Księży i Pana Prezydenta. Zamiast tej kaplicy wspomóżcie rodziny wielodzietne żyjące w nędzy, bo nas mało Polaków. A powódź zabrała tak wielu rodzinom wszystko. Gdzie miłość bliźniego?
Dajcie spektakularny przykład i uratujcie za te środki kilkoro ciężko chorych dzieci lub bezdomnych zamiast udawać, ze chodzi o dobro dzieci z Nowego Miasta.
List pełen pychy, arogancji, manipulacji.
Kto słyszał jak Ksiądz się wypowiada na temat konfliktu w Warszawie to wie co myśleć.
Niestety tamte wydarzenia to profanacja Krzyża i wielka szkoda dla Kościoła.
Oby nie doszło do takiego zgorszenia i profanacji Kościoła w Rzeszowie.

TWÓJ "kościół" TO STADION LUB HALA NA PODPROMIU???, A MOŻE CO INNEGO. NIE MÓWIMY O KIBICACH.
G
Gość

Chodzę do Kościoła, ale to co się wyprawia jest gorszące i odpychające od Kościoła. To nie jest Ewangelizacja. Przypomnijcie sobie Wypędzenie kupczących ze świątyni i Pierwszą z Głównych prawd wiary .Nie chcę profanować więc tylko odsyłam. Dlaczego Księża i demokratyczna władza chcą nam szkodzić na zdrowiu przez zabetonowanie kolejnego skrawka zieleni, wyburzenie ekranów, zwiększenie natężenia hałasu i spalin. Dla kogo parking i po co? Jak mało dzieci, a tak się troszczycie o bezpieczeństwo to użyczcie na Kaplicę część pomieszczeń szkolnych. A parking to fałsz, bo nie o rodziców kilkorga dzieci tu chodzi. Plotka powtarzana na osiedlu mówi,ze chodzi o drogę stamtąd na osiedle ,żeby pewien biznesmen mógł blok 11piętrowy postawić i zabrać słońce okolicznym mieszkańcom .I tu wbrew piątemu przykazaniu można będzie nas zabetonować,zabrać słońce, hałasować, denerwować i smrodzić spalinami. Tylko biznes się liczy.
A do tej kaplicy niedługo nie będzie miał kto chodzić, właśnie przez te gorszące manipulacje. Wszystko jest w tajemnicy i ksiądz twierdzi, ze mieszkańcy są za, a to nieprawda, bo nikt nas nie pytał. O proteście też niewiele osób się dowiedziało, wielu się boi podpisać choć nie chce Kaplicy. Więc wypowiadający się ZA to około 2 %.
Niech ksiądz nie straszy konfliktem sumienia , bo to nie jest wypowiadanie się przeciw Bogu ale przeciw zarozumiałym i pysznym Władzom tak świeckim jak kościelnym.
Jest Kościół i Kaplica w Domu Seniora. Co za administracyjne przydziały do modlenia się.
I tak naród ubożeje, nie będzie dawał na Kościoły. Widać wszędzie tragedie ludzkie-ludzie nie mają na chleb. Tylko księżom nie grozi bezrobocie.
Ludzie chcą pracować, nie mają środków do życia, dachu nad głową. Więcej wrażliwości dla biednych nie ze swej winy- proszę Księży i Pana Prezydenta. Zamiast tej kaplicy wspomóżcie rodziny wielodzietne żyjące w nędzy, bo nas mało Polaków. A powódź zabrała tak wielu rodzinom wszystko. Gdzie miłość bliźniego?
Dajcie spektakularny przykład i uratujcie za te środki kilkoro ciężko chorych dzieci lub bezdomnych zamiast udawać, ze chodzi o dobro dzieci z Nowego Miasta.
List pełen pychy, arogancji, manipulacji.
Kto słyszał jak Ksiądz się wypowiada na temat konfliktu w Warszawie to wie co myśleć.
Niestety tamte wydarzenia to profanacja Krzyża i wielka szkoda dla Kościoła.
Oby nie doszło do takiego zgorszenia i profanacji Kościoła w Rzeszowie.

K
KOLA
Panie Boże broń Rzeszów przed panem Decem jako Prezydentem oraz Polskę przed Platformą Obywatelską !!! Oni zniszczą nasz kraj, sprzedadzą do końca majątek Państwa Polskiego, podniosą podatki a na końcu wygonią z kraju biedaków. Polska będzie i ma być krajem dla bogaczy i tych co mają kasę typu lekarze .... Zapytajcie ile to środowisko już zarabia a dalej chcą kasy. W szpitalu na Lwowskiej wypłaty niektórych lekarzy mają już więcej niż 5 cyfr (oczywiście w złotych) !!!!! Czy taki kraj chcą Polacy ??

PRZECIEŻ RZESZÓW MOGĄ OBRONIĆ PRZED DECEM TYLKO LUDZIE. CO DO TEGO MA PAN BÓG?
W
WERA

KSIĘŻE PRAŁACIE MAC, JA MIESZKANKA NOWEGO MIASTA MAMA DO KSIĘDZA TYLKO JEDNO PYTANIE.

CO KSIĄDZ JAKO URZĘDNIK PANA BOGA ZROBIŁ DLA MIESZKAŃCÓW NOWEGO MIASTA, CZY KSIĄDZ MIAŁ DLA NICH PRZYNAJMNIEJ JEDNO DOBRE SŁOWO. DLA KSIĘDZA TO ZAWSZE BYŁY ZŁE OWIECZKI, A MOŻE TO KSIĄDZ JE ZAGUBIŁ.

TO PRZECIEŻ PAN BÓG, POWIERZYŁ KSIĘDZA OPIECE OWIECZKI Z NOWEGO MIASTA PO TO ŻEBY, KSIĄDZ PROWADZIŁ JE DO ZBAWIENIA.
KSIĘŻE PRAŁACIE ŻEBY BYĆ DOBRYM URZĘDNIKIEM PANA BOGA NIE WYSTARCZY BUDOWAĆ KOŚCIOŁY I KAPLICE, W KTÓRYCH OBECNIE PANA BOGA JUŻ NAWET NIE WIDAĆ.

TYLKO ŻAL, ŻE ZA MAMONĘ SPRZEDAJE SIĘ IDEAŁY.

G
GŁOS ROZSĄDKU
Panie Boże broń Rzeszów przed panem Decem jako Prezydentem oraz Polskę przed Platformą Obywatelską !!! Oni zniszczą nasz kraj, sprzedadzą do końca majątek Państwa Polskiego, podniosą podatki a na końcu wygonią z kraju biedaków. Polska będzie i ma być krajem dla bogaczy i tych co mają kasę typu lekarze .... Zapytajcie ile to środowisko już zarabia a dalej chcą kasy. W szpitalu na Lwowskiej wypłaty niektórych lekarzy mają już więcej niż 5 cyfr (oczywiście w złotych) !!!!! Czy taki kraj chcą Polacy ??

ŻEBY KRAJ BYŁ NORMALNY TRZEBA TYLKO MĄDRZE WYBIERAĆ, PAN BÓG NIC TU NIE POMOŻE, TYLKO ROZLICZY NAS Z TEGO CZY UŻYWALIŚMY W TRAKCIE WYBORÓW ROZUMU, CZY TEŻ JAK STADO BARANÓW POPĘDZILIŚMY NA RZEŻ.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3