Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Duda w Pucku. Prezydent RP wziął udział w 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem

red.
Prezydent RP Andrzej Duda brał udział w 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Uroczystości z tej okazji odbywają się w Pucku.

15:00

Środowa wizyta prezydenta w Pucku się zakończyła. Andrzej Duda w porcie rybackim pojawił się rano i długo być tu nie mógł, bo uczestniczy też w odbywającym się w Helu spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, której aktualnie przewodniczy nasz kraj.

- Rozmawiamy o ważnych sprawach, rozmawiamy o przyszłości, która – mam nadzieję, że gdy wreszcie uda nam się pokonać pandemię koronawirusa i przezwyciężymy wszystkie związane z tym trudności gospodarcze – będzie bardzo dobrą przyszłością dla naszych krajów i narodów - mówił prezydent.

Podczas wizyty Andrzeja Dudy w Pucku było bardzo śnieżnie (choć mniej więcej godzinę po wyjeździe prezydenta wyraźnie się przejaśniło). Opady były tak intensywne, że m.in. nie dało się zauważyć drugiego brzegu turystycznego i żeglarskiego akwenu.

- Dziś śnieg pada tak gęsto, że nie widać nawet zatoki, ale ona jest – jest polska, jest polskie wybrzeże Bałtyku, jest polska Zatoka Pucka - mówił Andrzej Duda. - Jest wolna, niepodległa, suwerenna Rzeczpospolita, która dziś stanowi część wolnego świata; która należy do najważniejszych i najsilniejszych na świecie sojuszy, takich jak NATO; która jest dziś częścią Unii Europejskiej i cieszy się szacunkiem oraz przyjaźnią sąsiadów.

Andrzej Duda podkreślał rangę wydarzeń sprzed ponad wieku, które wydarzyły się w Pucku.

- Cieszymy się naszym Bałtykiem i dlatego ta 101. rocznica Zaślubin Polski z Morzem – choć nie 100., tylko właśnie 101. – jest także, jak zawsze, tak bardzo ważna - komentował.

Prezydent został też zapytany, co sądzi o proteście mediów, ale nie udzielił komentarza.

11.15

Rozpoczęły się uroczystości w Porcie Rybackim w Pucku

10.55

Kancelaria Prezydenta RP opublikowała pełny tekst wypowiedzi Andrzeja Dudy na uroczystościach w Pucku TUTAJ

10.40

Ks. bp Wiesław Szlachetka:

- Dzisiaj dziękujemy Bogu za polskie morze, za jego wartość materialną i duchową. Niech Bóg udziela nam błogosławieństwa, niech każde działanie na rzecz Ojczyzny dokonuje się dzięki słowom Chrystusa.

10.20

Homilia księdza biskupa Wiesława Szlachetki:

- Obraz morza łączy się z misją św. Piotra, który słyszy, że ludzi będzie łowił. Dzięki tej misji to słowo dotarło także do nas i przygotowało nas do chrztu. To dzięki temu słowu zaistniała nasz Ojczyzna - Polska. Dzisiaj jest szczególna okazja, by podziękować Bogu za Ojczyznę, a szczególnie za morze.

10.00

Rozpoczęła się msza święta w Farze pw. św. Ap. Piotra i Pawła.

9.50

9.40

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich złożył wieniec pod pomnikiem gen. Józefa Hallera w Pucku.

9.30

9.20

W porcie rybackim, pod repliką zaślubinowego słupka, prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem gen. Hallera.

- 101 lat temu miała tu miejsce chwila niezwykle podniosła. Generał Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem, dokonał objęcia w posiadanie przez odradzającą się RP wybrzeża Bałtyku. 147 kilometrów brzegu morskiego przejęła wtedy Polska w wyniku ustaleń Traktatu Wersalskiego i miało to dla odradzające się RP fundamentalne znaczenie, gospodarcze choć Polska nie dostała żadnego znaczącego portu. To zmartwychwstałe polskie państwo i umęczony zaborami naród zdobyły się na wielki wysiłek budowy portu w Gdyni. Wcześniej, na samym początku, tym portem, który miała RP, był właśnie Puck. Cieszę się, że po raz kolejny może uczcić to podniosłe wydarzenie - mówił Andrzej Duda.

101. rocznica Zaślubin Polski z Morzem. Program

  • O godz. 11:00 rozpoczną się oficjalne uroczystości, które organizuje Miasto Puck. Urzędnicy zapowiedzieli, że wydarzenia z portu rybackiego (godz. 11:00) będą transmitować na swojej stronie internetowej oraz na facebookowym profilu.
  • Z kolei mszę pokaże pucka parafia pw. św. apostołów Piotra i Pawła – z ich kamery (początek o godz. 10:00).

W związku z pandemiczną sytuacją, w kościelnej części obchodów rocznicy zaślubin udział będzie mogło wziąć maksymalnie 80 osób.

  • Po południu (godz. 16:00) w farze nad zatoką rozpocznie się koncert „Z muzyką na skrzydłach wolności – muzyka patriotyczno-niepodległościowa).

Zaślubiny Polski z morzem

Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km: brzeg Półwyspu Helskiego - 74 km, morze otwarte - 24 km i brzeg Zatoki Puckiej - 49 km. 10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk. Władze II Rzeczypospolitej nadały im wielką rangę.

Dowódcy Frontu Pomorskiego gen. Józefowi Hallerowi towarzyszyła dwudziestoosobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele rządu, m.in. minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos, wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradmirał Kazimierz Porębski oraz dyplomaci: szef misji brytyjskiej i attache wojenno-morski USA. w setną rocznicę tych wydarzeń prezentujemy Państwu kolekcję zdjęć przedstawiających te symboliczne uroczystości. Jubileusz ten stal się pretekstem do zaprezentowania Państwu również szerokiego wachlarza bałtyckich impresji z lat 20-tych XX w.

Jedyne, znane zdjęcie z uroczystości Zaślubin Polski z morzem - 10 lutego 1920 r.

Jedyna taka fotografia: lodowaty deszcz, łzy w oczach, oficj...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Andrzej Duda w Pucku. Prezydent RP wziął udział w 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem - Dziennik Bałtycki

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24