Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Duda zwyciężył w wyborach prezydenckich. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 422 tys. 385 głosów. PKW podała ostateczne wyniki głosowania

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Andrzej Duda zwyciężył w wyborach prezydenckich. Zdobył ponad 51 proc. głosów. Ostateczne dane PKW
Andrzej Duda zwyciężył w wyborach prezydenckich. Zdobył ponad 51 proc. głosów. Ostateczne dane PKW K.Dobuszynski
To najmniejsza różnica głosów w historii wyborów prezydenckich w Polsce. Zaledwie o 422 tys. 385 głosów więcej zdobył w wyborach Andrzej Duda. Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich.

W poniedziałek wieczorem PKW przekazała na konferencji prasowej ostateczne wyniki wyborów prezydenckich po zliczeniu wszystkich głosów. Na ubiegającego się o reelekcje prezydenta Andrzeja Dudę głos oddało 10 440 648 wyborców, czyli 51,03 proc. osób uprawnionych do głosowania. Tym samym zapewnili oni kandydatowi Zjednoczonej Prawicy kolejne pięć lat prezydentury.

Na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego zagłosowało z kolei 10 018 263 osób, czyli 48,97 proc. wyborców.

Frekwencja była bardzo wysoka i według informacji PKW wyniosła 68,18 proc.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 43,5 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 30,46 proc. poparcia. Trzecie miejsce zajął Szymon Hołownia - z 13,87 proc. głosów.

PKW miała nie podawać szczątkowych wyników, ale mieniła zdanie

Szef PKW Sylwester Marciniak poinformował w niedzielną noc, że żadna z obwodowych komisji wyborczych nie podjęła uchwały o przedłużeniu głosowania i w związku z tym cisza wyborcza zakończyła się godzinie 21.00.

Oznajmił także, że kolejna konferencja PKW odbędzie się dopiero po otrzymaniu i sprawdzeniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych. Komisje mają także wpierw ustalić wynik głosowania wyborczego oraz sporządzić protokół głosowania i podjąć uchwałę w sprawie wyników wyborów. Późną nocą na stronie PKW zaczęły się pojawiać cząstkowe dane z Okręgowych Komisji Wyborczych.

W związku z tym nie należy się jednak spodziewać oficjalnego ogłaszania wyników cząstkowych. - Terminy, które wcześniej były określone, że jutro o godz. 10.00, 13.30 itd. tyle są nieaktualne, że uprzedzimy media co najmniej godzinę przed terminem konferencji, kiedy otrzymamy protokół z wszystkich obwodowych komisji wyborczych i kiedy podejmiemy uchwałę o wyniku głosowania (…) Co najmniej godzinę wcześniej zawiadomimy media o terminie konferencji - stwierdził Marciniak.

Jak dodał, „ustawa szczególna z 2 czerwca przewiduje, że jeżeli chodzi o protokoły głosowania z obwodów za granicą, to maksymalnie czekamy 48 godzin od zamknięcia lokali wyborczych”. - Czyli jest to termin - wtorek godzina 21.00 i jeszcze w zależności teraz którego czasu lokalnego, maksymalnie 23.00 – mówił.

Na koniec podkreślił, że być może w poniedziałek PKW będzie mogło podać ostateczne wyniki głosowania w skali Polski i zagranicy oraz podjąć uchwałę w sprawie wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Decyzja Komisji wywołała oburzenie wielu wyborców i polityków. Niektórzy sugerowali, że chodzić może o próbę sfałszowania wyników wyborów.

Ostatecznie PKW zmieniła zdanie i w poniedziałek o 6.00 poinformowała, że dwie godziny później odbędzie się konferencja prasowa, na której przedstawione zostaną szczątkowe wyniki wyborów.

Ja informował Polsat News, członkowie PKW zdecydowali, że spotkają się z dziennikarzami ze względu na to, że mają już na tyle zatwierdzonych protokołów, że mogą podać wyniki wyborów. Ten ostateczny wynik, nawet w oczekiwaniu na protokoły zza granicy nie zmieni się i będą to bardzo bliskie do ostatecznych wyniki.

Kadencja Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia

Zgodnie z konstytucją, nowo wybrany prezydent obejmuje urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w chwili złożenia przysięgi wobec Zgromadzenia Narodowego (posłów i senatorów). Złożenie przysięgi odbywa się w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta. Do tej chwili przez cały czas urząd pełni ustępujący prezydent, zachowując wszystkie swoje uprawnienia. Warto tu wspomnieć, że pierwsza kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.

W polskim prawie, w przeciwieństwie do innych krajów, brakuje formalnej definicji prezydenta elekta. Nie ma także przepisów, które regulowałyby jego status. Prezydent elekt może otworzyć tymczasowe biuro, w czym może go wspierać Kancelaria ustępującego prezydenta. Z takiego rozwiązania korzystali Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

14 dni na protesty wyborcze

Od razu po zakończeniu głosowania, we wszystkich komisjach rozpoczyna się proces liczenia głosów. Najpierw komisje komisje obwodowe ustalają wyniki w swoim obwodzie, po czym przekazują protokoły komisji okręgowej. Z niej zapieczętowane protokoły trafiają do Państwowej Komisji Wyborczej. Kopie protokołów otrzymują wójt oraz miejscowa delegatura Krajowego Biura Wyborczego.

Niezwłocznie po otrzymaniu i sprawdzeniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, Państwowa Komisja Wyborcza ustala wyniki głosowania na kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej. Stwierdza też, w drodze uchwały, wynik wyborów. Następnie PKW przekazuje niezwłocznie uchwałę Marszałkowi Sejmu i urzędującemu prezydentowi oraz wręcza nowo wybranej głowie państwa.

Protest przeciwko wyborowi prezydenta wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego nie później niż w ciągu 14 dni od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty.

Następnie Sąd Najwyższy rozpatruje protest i wydaje opinię w formie postanowienia w sprawie protestu. Po rozpoznaniu protestów, SN rozstrzyga o ważności wyborów. Ma na to 30 dni od ogłoszenia wyników głosowania. W razie podjęcia przez Sąd Najwyższy uchwały stwierdzającej nieważność wyboru prezydenta, przeprowadza się nowe wybory.

Według najnowszych wyników podanych przez PKW wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda. Sprawdźcie w galerii, kto ze świata sportu poparł urzędującego prezydenta RP, a kto pretendenta Rafała Trzaskowskiego.

Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Sprawdź, jak głosowali z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Andrzej Duda zwyciężył w wyborach prezydenckich. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 422 tys. 385 głosów. PKW podała ostateczne wyniki głosowania - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24