Andrzej Zapałowski: SB nie zdołała rozbić KPN-u

  Andrzej Zapałowski: SB nie zdołała rozbić KPN-u

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rozmowa z Andrzejem Zapałowskim, byłem europosłem, a wcześniej posłem KPN na Sejm
  Andrzej Zapałowski

  Andrzej Zapałowski ©Norbert Ziętal

  - Trzydzieści lat temu powstała Konfederacja Polski Niepodległej, pierwsza opozycyjna partia w PRL. Przemyśl był jednym z pierwszych miast, w którym zawiązały się struktury.

  - Zaczęło się od osób działających w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. KPN powstał w 1979 r., rok przed powstaniem Solidarności, i od razu zaczynały się zawiązywać struktury w Przemyślu. Pierwsze na terenie obecnego Podkarpackiego. Pierwszym szefem przemyskich struktur został Jan Ekiert. Wtedy nie było procedury rejestracji partii i wystarczył fakt ogłoszenia, że taka partia powstała. SB była wściekła. Zaczęły się aresztowania.

  - Jednak w końcu bezpieka zdołała rozbić wasze struktury.

  - Udało się to dzięki temu, że wprowadzili do organizacji swoich kapusiów.
  Ci rozbijali nas od środka. To byli dwa bracia. Poznaliśmy potem ich nazwiska, są w oficjalnych dokumentach IPN. Ponownie komórki KPN zaczęły się zawiązywać w połowie lat 80. Ja wówczas, jako student, działałem w Krakowie. Później dołączyłem do przemyskich kolegów. Wtedy byliśmy tak dobrani, że SB, pomimo wysiłków, nie dała rady nas ruszyć.

  - Wasza najsłynniejsza akcja to okupacja Komitetu Wojewódzkiego PZPR przy ul. Kościuszki.

  - To było w 1990 r. Akcję przeprowadziliśmy wspólnie z Federacją Młodzieży Walczącej. Przez kilka godzin okupowaliśmy ówczesną siedzibę komitetu. Chodziło o przekazanie jej dla kolegium języków obcych. Ta szkoła mieści się tam do dzisiaj. Zerwaliśmy ostatnie w Przemyślu czerwone flagi.

  Podkarpackie uroczystości 30-lecia powstania KPN odbyły się w Przemyślu. Odsłonięto dwie pamiątkowe tablice, na ścianie Kolegium Języków Obcych i w kościele św. Trójcy, który za PRL był ostoją opozycji.
  Andrzej Zapałowski, na wniosek środowisk krakowskich, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  - Był okres, że KPN miał sporą władzę w Polsce. Teraz jest to marginalna partia.

  - W latach 90. KPN kilka razy wprowadzała swoich parlamentarzystów. W jednej kadencji w Sejmie klub liczył nawet ponad 50 posłów. Z naszego terenu posłami KPN byłem ja, dwukrotnie Ryszard Kędra, Andrzej Kazimierczak, Artur Then oraz śp. Andrzej Mazurkiewicz, który również był senatorem. Senatorami z kolei Stanisław Kostka, Jerzy Borcz. Działaczami KPN byli obecni posłowie podkarpaccy Piotr Babinetz i Tomasz Kulesza. Początek rozłamu w KPN i marginalizacji to publiczne pojawienie się sprawy współpracy z SB Leszka Moczulskiego, ówczesnego lidera KPN. Środowisko się podzieliło. Dzisiejszy KPN bardziej skupia się na sprawach kombatanckich.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo