Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Pliś: Drzewo Jessego to dobry sposób na przeżycie z dziećmi adwentu [ROZMOWA]

Jaromir Kwiatkowski
Jaromir Kwiatkowski
Rozmowa z Anną Pliś, tłumaczką, autorką książki „Drzewo Jessego”.

W niedzielę zaczyna się adwent – czas radosnego oczekiwania na narodzenie Jezusa, ale także na jego powtórne przyjście przy końcu czasów. Ten okres przypominają wieńce adwentowe, czy bardziej komercyjne kalendarze adwentowe, gdzie codziennie otwiera się okienko i zjada ukrytą tam czekoladkę. Twoja rodzina praktykuje inną, głębszą formę przeżywania adwentu – Drzewo Jessego. Na czym ona polega?
Na dwuwymiarowym zaangażowaniu się w adwent. Z jednej strony jest to okres oczekiwania w wierze i łączności z Kościołem, z drugiej – chodzi o zaangażowanie się w przeżywanie adwentu z bliskimi. A więc nie tylko o zjedzenie czekoladki, ale o zrobienie czegoś razem. O znalezienie czasu, żeby wspólnie, całą rodziną, usiąść i przeczytać fragment Pisma św. przeznaczony na dany dzień adwentu. Później możemy o nim porozmawiać z dziećmi. Każdego dnia zawieszamy na drzewie symbol, który odnosi się do czytania z danego dnia.

Dlaczego Drzewo Jessego?
W Księdze Izajasza czytamy: „wyrośnie różdżka z pnia Jessego”. Jest to zapowiedź przyjścia Jezusa na świat. On jest tą różdżką, gałązką, która wyrasta z drzewa. Jesse był ojcem Dawida, a Jezus pochodził z pokolenia Dawida, czyli był też potomkiem Jessego.

Jak w domowych warunkach przygotować drzewo Jessego?
Nie jest to trudne. Wystarczy gałąź z drzewa, najlepiej owocowego. Tuż przed Adwentem, np. w sobotę, wstawia się ją do wazonu z wodą.

Skąd wziąć symbole, które na końcu spotkania zawiesza się na tej gałęzi?
Można je kupić gotowe, ale można też przygotować samodzielnie. Drzewo Jessego staje się coraz bardziej popularne, więc w internecie można znaleźć wiele podpowiedzi. My udostępniamy takie ornamenty na naszej stronie www.drzewojessego.pl. W okresie adwentu na naszym drzewie codziennie pojawia się nowe kółeczko. Gdy w nie klikniemy, ukazuje się PDF z oznaczeniem fragmentu Pisma św. na dany dzień, krótkimi pytaniami do tego fragmentu, modlitwą i ornamentem, który można wydrukować w kolorze, jako czarno-biały do pokolorowania czy można go odrysować samemu.

Jak dobrać czytania?
Nie ma jednego kanonu, który by nakazywał, że na dany dzień musi być określone czytanie. Ta tradycja jest popularna za oceanem, początkowo więc sprawdzałam, jak tam dobiera się teksty. Ostatnio na naszej stronie udostępniamy te fragmenty, które wykorzystujemy.

To metoda bardzo aktywizująca dzieci.
Nasze dzieci zawsze z niecierpliwością czekają na ten czas, a Drzewo Jessego ewoluuje razem z nami. Kiedy 6 lat temu zaczynaliśmy, czytaliśmy teksty z Biblii dla dzieci, było też więcej zabaw. Teraz, kiedy dzieci są starsze, można z nimi więcej porozmawiać, a często dowiedzieć się bardzo ciekawych rzeczy, jak one postrzegają czytane teksty.

Jest jakiś przedział wiekowy dzieci, w którym ta forma najlepiej się sprawdza?
Trudno mi powiedzieć, gdyż nasze dzieci nie weszły jeszcze w okres nastoletni. Jeśli chodzi o mniejsze dzieci, jest tutaj szerokie pole dla kreatywności w dostosowaniu tej formy do ich wieku.

W książce „Drzewo Jessego” nie tylko tłumaczysz zasady takiej formy przeżywania adwentu, ale także publikujesz krótkie opowiadania dla dzieci. Jaka jest ich rola?
Książka jest owocem naszego adwentowego oczekiwania. Ponieważ chciałam urozmaicić dzieciom codzienne czytania, zaczęłam pisać opowiadania na każdy dzień adwentu. Wcale nie są to opowiadania biblijne. Opowiadają o przygodach trójki dzieci i ukazują bardzo uniwersalne wartości: przyjaźni, dobroci, dziecięcych wyborów. Moi bohaterowie przeżywają różne przygody, czasami trochę psocą czy czegoś nowego się uczą. Każde opowiadanie jest zakończone zdaniem z Pisma św. pochodzącym z fragmentu na dany dzień. Praktykując tę metodę chcieliśmy, żeby adwent był dla naszych dzieci atrakcyjny, żeby nie skupiały się na czekoladkach z kalendarza, lecz miały coś w zamian. Daliśmy im to drzewko, a jednocześnie rzecz o wiele ważniejszą – nasz czas. To jest w naszym przypadku chyba największa wartość Drzewa Jessego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24