Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antresola - ile kosztuje i w jakim mieszkaniu pasuje

al/Mira Opalińska
Zaoszczędzoną przestrzeń "pod spodem” możemy przekształcić w garderobę lub miejsce wypoczynkowe.
Zaoszczędzoną przestrzeń "pod spodem” możemy przekształcić w garderobę lub miejsce wypoczynkowe. Toprural/flickr.com
Chętnie powiększyłbyś metraż mieszkania? Spójrz w górę, bo pod sufitem może być sporo miejsca. Może już czas na antresolę.

Nie każdemu pisane jest mieszkać w przestronnym domu za miastem, apartamencie na dachu luksusowego wieżowca czy leciwej kamienicy, której nie powstydziłby się najlepiej wzięty prawnik w mieście.

Nie ma co popadać w przygnębienie z tego powodu, a tym bardziej z powodu małego, ciasnego mieszkanka w bloku czy starej chatki w nieznanej wiosce.

Przecież małe jest piękne, a przy odrobinie inwencji twórczej i dostępnych na rynku materiałach budowlano-wykończeniowo-wyposażeniowych, możemy stworzyć niepowtarzalne małe królestwo.

Największym problemem jest metraż i nie ma tu mowy o dodatkowych kilku metrach kwadratowych w prezencie. Nie zapominajmy jednak, że pomieszczenia, w których spędzamy sporą część naszego czasu, to cała przestrzeń od sufitu do podłogi, a tam na górze mamy dużo niewykorzystanego miejsca. Czas je zagospodarować.

Między piętrami

Antresola zwana także mezzanino to dodatkowa, międzypiętrowa kondygnacja. Ktoś, kto wpadł na pomysł i ją skonstruował, wyświadczył przysługę wszystkim tym, którzy liczą się z każdym metrem kwadratowym zamieszkiwanego miejsca.

W pomieszczeniach z niskim sufitem najlepiej sprawdzi się w roli sypialni, a gdy dysponujemy mieszkaniem o wysokim stropie, wówczas naszą antresolę możemy przeznaczyć na miejsce pracy czy bibliotekę z wygodnym fotelem.

Zaoszczędzoną przestrzeń "pod spodem" śmiało przekształcamy w garderobę lub miejsce wypoczynkowe, pamiętając przy tym o zachowaniu 2,2 m wysokości pod antresolą.

O ile w małym domku na wsi łatwiej nam będzie wymurować owo dodatkowe półpiętro, o tyle w bloku na ósmym piętrze możemy mieć problem. Wystarczy jednak przeglądnąć oferty kilku firm, by znaleźć pasujące do naszych potrzeb mezzanino.

Konstruowane z metalowych rurek, nadających bardziej nowoczesny wygląd i zajmujących mniej miejsca lub z drewna, które jest masywniejsze i współgra z tradycyjnym wystrojem wnętrza.

Po schodach

Jeśli antresola, to i schody. Ich dobór zależy od tego, jaką rolę spełnia nasze półpiętro. Jeśli tam właśnie spędzamy większość czasu, wówczas będzie nam potrzebne wygodne wejście, z zachowaniem pewnych parametrów jak: wysokość stopnia max.17 cm i głębokość ok. 28 cm.

Drabinki czy mini schodki dadzą się we znaki szybciej niż przypuszczasz. Inaczej rzecz się ma w przypadku sypialni czy podręcznej biblioteczki pełnej książek, gdzie wygodna drabinka wystarczy w zupełności. Nie zapominajmy o wykorzystaniu cennej przestrzeni pod schodami czy drabinką!

Przytulnie wyglądająca antresola prócz opcji na lepsze zagospodarowanie powierzchni, okaże się także przykuwającym oko atrakcyjnym elementem naszego wnętrza.

Gdzie? Za ile?

Aby stać się właścicielem gotowej już drewnianej bądź metalowej antresoli, musimy być przygotowani na koszt co najmniej 550 zł (Ikea).

Przed planowanym zakupem warto przeglądnąć dostępne oferty naszych rodzimych producentów, a także poradzić się kogoś kto doradzi, jaka antresola najlepiej wpasuje się w nasze wnętrza. Jeśli koszt nas przerasta, polecam ogłoszenia na internetowych aukcjach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24