Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antybiotyki przestają działać? Badają je lekarze i naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego

Ewa Kurzyńska
Jeszcze w powojennej Polsce bakteryjne zapalenie płuc było chorobą, którą często przypłacano życiem. Upowszechnienie antybiotyków uratowało miliony ludzi. Dziś leki te coraz częściej zawodzą
Jeszcze w powojennej Polsce bakteryjne zapalenie płuc było chorobą, którą często przypłacano życiem. Upowszechnienie antybiotyków uratowało miliony ludzi. Dziś leki te coraz częściej zawodzą polskapress
Czy antybiotyki przestały działać? Ma to wyjaśnić projekt naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego i lekarzy. W badaniach nad antybiotykami wzięły udział 72 przychodnie.

Odkrycie antybiotyków uznaje się za jedno z największych osiągnięć XX wieku. Problem w tym, że tracą one skuteczność, choć nie minęło nawet 100 lat od czasu, kiedy antybiotyki zastosowano po raz pierwszy. Zbyt częste i niewłaściwe korzystanie z tych leków, nie tylko w medycynie, ale także w weterynarii i hodowli, sprawia, że bakterie stają się na nie oporne, czyli trudniej je zwalczyć.

Antybiotyki to nie leki na wszystko

- Problem jest poważny, tym bardziej że od kilku lat nie wprowadzono do obrotu żadnego nowego antybiotyku. Dlatego te, którymi dysponujemy trzeba chronić - mówił lek. med. Mariusz Małecki podczas wczorajszej konferencji prasowej w podkarpackim oddziale NFZ w Rzeszowie.

Ochrona antybiotyków jest ważna, bo inaczej narazimy się na niebezpieczeństwo, że w razie bakteryjnego zakażenia nie będzie nam można pomóc. To czarny scenariusz, ale prawdopodobny! Na świecie już pojawiły się bakterie, wobec których lekarze są bezsilni. Jedną z najbardziej złośliwych, oporną na wszystkie istniejące antybiotyki, jest odmiana gronkowca złocistego o nazwie New Delhi Gold.

Wirus czy bakteria?

Ochronie antybiotyków miał służyć m.in. projekt Uniwersytetu Rzeszowskiego i lekarzy POZ. Wzięły w nim udział 72 przychodnie.

- Podzielono je na dwie grupy. W jednej lekarze mieli do dyspozycji szybkie testy, które pozwalały odróżnić, czy infekcja górnych dróg oddechowych ma podłoże wirusowe, czy bakteryjne. W drugiej grupie badawczej diagnozę stawiano w oparciu o wywiad z pacjentem i badanie - wyjaśnia Mariusz Małecki.

Okazało się, że testy warto stosować. Po pierwsze dowiedziono, że wirusy wywołały aż 70 proc. infekcji górnych dróg oddechowych. Po drugie, ilość ordynowanych antybiotyków w grupie, gdzie wykonywano testy, była o ponad 5 proc. mniejsza. Byłoby jeszcze lepiej, ale w 15 proc. przypadków, mimo stwierdzenia, że infekcja jest wirusowa, antybiotyk i tak przepisano. Dlaczego?

- Wielu pacjentów wierzy, że antybiotyki są dobre nawszystko. To szkodliwy mit. Bo choć są skuteczną bronią wwalce zchorobami, to tylko ztymi, które powodują bakterie. W przypadku infekcji wirusowej nie pomogą - wyjaśnia lek. med. Mariusz Małecki.

Miliony na antybiotyki

O tym, jak wiele antybiotyków zażywamy świadczą m.in. dane Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Na refundację tej grupy leków, od stycznia do października, poszło na Podkarpaciu ok. 12,7 mln zł. To 5 proc. całej puli wydanej na dopłaty do leków - wylicza Anna Pliś -Grymanowska z POW NFZ w Rzeszowie.

I chodzi tylko o antybiotyki, które są ordynowane na receptę poza szpitalami, a więc przez lekarzy rodzinnych i lekarzy specjalistów. Co ważne, jeśli lekarz uzna, że antybiotyk jest konieczny, bardzo ważna jest sumienność podczas zażywania go.

Zbyt wczesne odstawienie leku także sprzyja powstawaniu zjawiska oporności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24