Aparat na zęby dla dzieci: stały i ruchomy - jaki aparat wybrać

Materiał informacyjny
Wady zgryzu to często spotykany problem wśród dzieci. Sposobem na jego rozwiązanie może być leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego, zakładanego na zęby. W ofercie gabinetów stomatologicznych są zarówno aparaty stałe, jak i ruchome. Dowiedz się, jaki aparat wybrać dla swojego dziecka.

Wada zgryzu to rodzaj zaburzenia w budowie i czynnościach narządów jamy ustnej. Nieprawidłowości mogą być ograniczone do położenia zębów albo łuków zębowych. Zdarza się, że dotyczą ich obu. Wady zgryzu bywają przyczyną wielu dolegliwości. Mogą prowadzić do zniekształceń twarzy np. jeśli nieprawidłowy układ łuków zębowych jest powiązany ze zmienioną pozycją żuchwy. Wówczas w rysach twarzy widoczna jest asymetria i cofnięcie lub wysunięcie brody. To jednak nie wszystko.

Zdarza się, że wady zgryzu zaburzają czynności jamy ustnej, co oznacza, że mogą utrudniać oddychanie, odcinanie kęsów pokarmowych czy połykanie. Mogą być również przyczyną wad wymowy. Nieprawidłowy zgryz nierzadko naraża zęby na liczne urazy, co przyczynia się do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia zębów, przyzębia i stawów skroniowo-żuchwowych. Stłoczenia zębów często są wyzwaniem codziennej higieny jamy ustnej, utrudnione usuwanie płytki nazębej może prowadzić do zapalenia dziąseł, brzydkiego oddechu (halitozy) czy odkładania się kamienia nazębnego.

Właśnie dlatego warto jak najwcześniej rozważyć założenie aparatu na zęby dla dzieci. Wówczas problem nieprawidłowego zgryzu zostanie rozwiązany. Dowiedz się, jaki aparat na zęby dla dzieci (stały czy ruchomy) wybrać i nie dopuść do rozwoju problemów z uzębieniem u swojej pociechy.

Aparat na zęby dla dzieci: stały i ruchomy - jaki aparat wybrać?

Założenie aparatu na zęby dla dzieci musi być poprzedzona wizytą (lub kilkoma wizytami) u ortodonty. Konieczne będzie wykonanie zdjeć rentgenowskich oraz przygotowanie specjalnego odlewu, modelu uzębienia. W zależności od skali problemu oraz od rodzaju wady specjalista zaleci założenie najlepszego aparatu. Trzeba pamiętać, że decydujący głos zawsze należy do pacjenta, dlatego warto znać różnicę pomiędzy aparatem stałym a ruchomym. Wówczas podjęcie decyzji będzie łatwiejsze.

Krótka historia aparatu ortodontycznego

Pierwsze wzmianki o próbach leczenia zębów oraz kształtowania zgryzu pochodzą jeszcze z czasów starożytnych, jednak rozwój ortodoncji rozumianej w sposób współczesny przypada na wiek XVIII. Jednym z pierwszych stomatologów, który zastosował prototyp aparatu ortodontycznego, był praktykujący we Francji Pierre Fauchard.

Lekarz wykorzystał metalowe paski do prostowania zębów zarówno w górnym, jak i w dolnym łuku. Francuz opisał taki sposób korygowania wad zgryzu około roku 1723. Kolejne stulecia zaowocowały nowymi badaniami i doprowadziły do rozwoju ortodoncji oraz wprowadzenia na rynek różnego rodzaju aparatów.

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na korekcję zgryzu. W wielu przypadkach przyczyną są względy estetyczne, jednak rosnąca świadomość sprawia, że pacjenci zakładają aparat, chcąc uniknąć chorób zębów, dziąseł i przyzębia.

Jaka jest różnica pomiędzy aparatem stałym i ruchomym?

Rozwój ortodoncji sprawił, że współcześnie pacjenci mogą wybrać rodzaj aparatu ortodontycznego. Stomatolodzy proponują bowiem aparaty stałe i ruchome. Te pierwsze składają się z zamków i pierścieni, które na każdej kolejnej wizycie są delikatnie dokręcane tak, aby zęby powoli przesuwały się do pożądanego kształtu.

Można wyróżnić kilka rodzajów aparatów stałych:

  • klasyczne z zamkami metalowymi lub estetycznymi,
  • aparaty z zamkami samoligaturującymi.
  • lingwalne (językowe),

Aparaty klasyczne są umieszczane po zewnętrznej stronie zębów, przez co są widoczne podczas mówienia czy uśmiechania się. Zamki mogą być wykonane z różnych materiałów, co determinuje ich kolor (np. metalowe, bezbarwne – ceramiczne). Zamki przyklejane są do poszczególnych zębów, a przyłączony do nich łuk metalowy wywiera siłę przemieszczającą zęby. Łuki są przytwierdzone do zamków za pomocą ligatur ortodontycznych, są one dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu dzieci mogą postrzegać te aparaty jako bardziej atrakcyjne.

Aparaty posiadające zamki samoligarurujące posiadają zamki, które nie wymagają użycia ligatur elastycznych. Brak potrzeby wymiany ligatur może przyspieszać proces leczenia. Zmniejsza się dzięki temu liczba wizyt, co pacjenci uznają za bardzo korzystne.

Dla komfortu pacjentów, którzy nie chcą aby aparat był widoczny, jest dostępne rozwiazanie w postaci aparatu lingwalnego. Zamki tego aparatu mocowane są wewnętrznej stronie zębów. Jest niewidoczny, jednak nie zawsze można go założyć. Przeciwwskazaniem do zastosowania aparatu lingwalnego są, m.in. choroby przyzębia, zła higiena, niskie albo krótkie zęby oraz wąskie łuki.

Aparat stały

Niewątpliwą zaletą stałych aparatów ortodontycznych (zarówno klasycznych, jak i lingwalnych) jest to, że nie trzeba pamiętać o ich codziennym zakładaniu, przez co leczenie jest bardziej efektywne i szybsze. Trzeba jednak pamiętać, że noszenie aparatu stałego ogranicza dietę, ponieważ na początku pacjenci mogą odczuwać ból zębów. W tym czasie zaleca się jedzenie miękkich pokarmów, np. papek. Twardsze pokarmy można włączyć do diety stopniowo, aby ograniczyć ból mogący towarzyszyć podczas żucia. Niestety, bardzo często resztki pokarmowe zostają pomiędzy zamkami, co jest uciążliwe i wymaga specjalnej i dokładnej pielęgnacji jamy ustnej. Higiena jamy ustnej przy stałych aparatach ortodonycznych jest szczegółnie ważna.

Dowiedz się więcej w poradniku - Aparat na zęby: Co można jeść?

Minusem aparatu stałego jest także to, że w przypadku badania rezonansem magnetycznym, konieczne jest całkowite usunięcie zamków i drutów oraz ich ponowne założenie po przeprowadzeniu badania, co znacznie zwiększa koszty leczenia, które i tak nie są małe. Decydując się na założenie aparatu stałego, trzeba bowiem liczyć się z tym, że leczenie może być kosztowne. W jego skład wchodzą koszty aparatu, ceny wizyt oraz koszt aparatu retencyjnego zakładanego po zdjęciu aparatu stałego.

Aparat ruchomy

Współcześnie stosowane aparaty ruchome są wykonane najczęściej z akrylowej płytki oraz metalowych elementów np. drutu, śruby i sprężynki (dla dzieci i młodzieży) lub przezroczystych nakładek (dla dorosłych). Noszenie aparatu ruchomego wymaga przede wszystkim samodyscypliny. Konieczne jest jego regularne zakładanie i noszenie przez 10-12 godzin dziennie. Nieregularne zakładanie aparatu nie przyniesie pożądanych rezultatów.

Trzeba wiedzieć, że aparat ruchomy jest zdecydowanie tańszy od odpowiednika stałego. Jego zaletą jest także to, że można go zdejmować do jedzenia, co sprawia, że utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest łatwiejsze. Podczas domowej pielęgnacji należy również pamiętać o dokładnym czyszczeniu aparatu ruchomego.

W przypadku aparatu ruchomego nie ma też problemu gromadzenia się resztek pokarmowych pomiędzy zamkami. Trzeba jednak wiedzieć, że takie aparaty są stosowane tylko w przypadku niektórych wad zgryzu. Są również polecane młodszym dzieciom z zębami mlecznymi. U osób dorosłych nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty, choć z pewnością warto rozważyć ich założenie wspólnie z ortodontą.

Dbanie o higienę jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym

Aparaty ortodontyczne to sposób na wyleczenie wad zgryzu. Pierwsze efekty są widoczne już po kilku miesiącach, jednak regularne wizyty u ortodonty, oczyszczanie zębów u higienistki stomatologicznej, regulacja elementów aparatu i wymiana łuków to nie wszystko. Niezwykle istotna dla leczenia ortodontycznego jest także higiena jamy ustnej, która gwarantuje zdrowe zęby i dziąsła w trakcie noszenia aparatu. Zdarza się w przypadku bardzo złej higieny jamy ustnej, że lekarz prowadzący przerywa leczenie ortodontyczne.

Higiena jamy ustnej w czasie noszenia aparatu ortodontycznego jest niezwykle ważna, ponieważ zamki oraz łuki utrudniają usuwanie resztek pokarmowych, które mogą być przyczyną rozwoju chorób jamy ustnej. Właśnie dlatego niezbędne jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń ortodony czy higienistki. Od sumienności i przestrzegania zasad higieny jamy ustnej zależy bowiem stan zębów po zdjęciu aparatu.

 
Zdecydowanie łatwiejsza jest higiena jamy ustnej w przypadku aparatów ruchomych, które są zdejmowane do jedzenia, co pozwala na dokładne wyszczotkowanie zębów przed ponownym założeniem aparatu. W tym przypadku zalecane jest także oczyszczenie powierzchni aparatu i wypłukanie jamy ustnej płynem, co zapobiegnie namnażaniu się drobnoustrojów.

Higiena jamy ustnej w przypadku aparatów stałych jest nieco bardziej skomplikowana. Podstawą zasadą jest także regularność usuwania płytki nazębnej, jednak w tym wypadku konieczne jest mycie zębów po każdym posiłku. Niezbędne jest także zaopatrzenie się w specjalną szczoteczkę z końcówką do aparatów (np. Oral-B teen z końcówką Ortho https://www.oralb.pl/pl-pl/higiena-jamy-ustnej/etapy-zycia/aparat-na-zeby/najlepsza-szczoteczka-elektryczna-na-aparat), specjalne nici dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej. Po każdym posiłku należy bowiem dokładnie pozbyć się resztek pokarmowych. W przeciwnym razie staną się idealną pożywką dla bakterii.

Aparat ortodontyczny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się nieestetycznych i problematycznych wad zgryzu. Współczesna ortodoncja oferuje różne rodzaje aparatów, dlatego każdy może wybrać sposób leczenia odpowiedni do swoich potrzeb. Aparaty stałe są niezwykle skuteczne, jednak ich cena i nieestetycznie wyglądające zamki mogą odstraszać. Bardzo ważna dla efektów leczenia ortodontycznego jest wzorowa higiena jamy ustnej.

Z kolei aparaty ruchome, mimo że tańsze i łatwiejsze w pielęgnacji, wymagają samodyscypliny i regularności. Zapominanie o ich zakładaniu sprawi, że leczenie będzie długie, kłopotliwe i mało efektywne. Bez względu na rodzaj wybranego aparatu nie należy zapominać o higienie jamy ustnej. Regularne mycie zębów i pielęgnacja aparatu pozwolą na osiągnięcie spektakularnych efektów i długoletnie cieszenie się zdrowym i pięknym uśmiechem rodem z Hollywood.

W obu przypadkach leczenia aparatami ortodontycznymi, aspekt higieny jamy ustnej jest ważny. Warto zainwestować w specjalne produkty, które są jedynie małym procentem w kosztach całego leczenia. Prawidłowo usunięta płytka nazębna i resztki pokarmowe pozwolą na to aby po zakończonym leczeniu cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Szczoteczka elektryczna z małą okrągłą główką pozwoli na szybsze i skuteczniejsze usunięcie płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych z trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej, w porównianiu do zwykłej szczoteczki manualnej.

Czytaj więcej: Szczoteczka soniczna czy elektryczna - która lepsza? Jaką wybrać?

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3