Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel rodziców z Podkarpacia: Nauczyciele, dajcie żyć! Nie zadawajcie dzieciom tyle zadań!

Beata Terczyńska
ExplorerBob z Pixabay
Otrzymujemy sygnały od rodziców, że nauczyciele przeciążyli uczniów mnóstwem materiału i zadań do wykonania w domu. A przecież wielu z nich pracuje zdalnie.- Kiedy mamy znaleźć czas, by usiąść z dziećmi do lekcji i im pomóc? - pytają.

- Mam wrażenie, że nauczyciele nie rozumieją na czym polega e-nauka i e-lekcje - bulwersuje się matka dwójki uczniów rzeszowskiej szkoły podstawowej. - Mają do dyspozycji specjalną platformę, na której mogą połączyć się z uczniami. Tymczasem wysyłają w dzienniku elektronicznym lekcje, które mają być zrealizowane przez dzieci. To rodzic przejmuje cały ciężar na siebie. Chyba nie na tym polegają e-lekcje.

Mówi, że musi chodzić do pracy, a mąż wykonuje obowiązki zdalnie. - Zamiast jednak pracować, siedzi nad masą zadań. Nasza irytacja sięga już zenitu. Niech ktoś wreszcie zaapeluje do nauczycieli, by nie przesadzali z tą liczbą materiału.

Na forach społecznościowych gro rodziców sygnalizuje identyczne problemy. Oto niektóre komentarze: "Pragnąłbym przypomnieć nauczycielom, że okres kwarantanny to nie są ferie i czas wolny od zajęć a to, że zasypiecie nas materiałem nie sprawi, że nagle będziemy wiedzieli wszystko", "Nie mam kompetencji pedagogicznych, więc jak mam nauczyć nowego tematu?", " U mnie to samo. Przeczytaj rozdział, zrób ćwiczenia. Cudowny Office365, darmowy dla wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców w Rzeszowie wariuje, wiesza się", " U nas wirtualna szkoła kończy się i zaczyna na zadaniu (na każdy dzień) masy zadań do samodzielnego rozwiązania".

Matka 8-latka, która nie może skorzystać z opieki na dziecko, a pozwolono jej pracować w domu, mówi wprost: zasuwam teraz na dwóch etatach. Drugi to nauczyciel. - Nikt praktycznie nie zadaje zadań z tego, co przerabiali, tylko z nowego materiału. Owszem są linki, filmiki. Ale brakuje mi takiego kontaktu np. przez skype czy inne narzędzie nauczyciela z dziećmi.

Dostała maila od jednego z pedagogów, że aby dzieci nie miały ogromu zaległości postanowił zmienić sposób pracy. Jak? Przez zaangażowanie rodziców.- Część zadań odłożymy na weekend. Nie ma wyboru - mówi. - O ile to w ogóle ogarniemy.

I wylicza, że starsze dziecko też nie ma lekko, bo np. z polskiego dostało 50 stron. Z matematyki - kilkanaście.

Kolejna mama pisze, że owszem, starsze dzieci jakoś sobie poradzą, ale z młodszymi jest kłopot. - Nauczycielu, może włączysz komputer, usiądziesz przed nim i sam będziesz tłumaczył dziecku, a nie zadajesz dodatkową pracę rodzicom - apeluje.

Choć inni sygnalizują, że jak oboje rodzice pracują zdalnie to z dostępem do wolnego komputera może być problem.

Są i pozytywne przypadki szkół, w których nauczyciele łączą się już z uczniami online i w ten sposób pracują.

- 8 rano mój syn siada codziennie do wirtualnej szkoły. Ma normalne lekcje, przerwy, zadania domowe. Widzą się i słyszą - mówi Marta Niewczas, której syn uczy się w Promarze.

Nie brak nauczycieli i w publicznych szkołach, którzy nie zadają zadań na wyrost i ze zrozumieniem podchodzą do sytuacji. A bywa, że i z humorem. "Na koniec pracy zrób 10 przysiadów, 8 pajacyków, 4 skłony, 2 przysiady. I wyśpij się" - pisze jeden z nauczycieli. Inny sporządził dzieciom listę lektur, jakie w dane dni mogą obejrzeć w telewizji.

A oto fragmenty stanowiska Małgorzaty Rauch, podkarpackiego kuratora oświaty:
"Nadzwyczajna sytuacja w systemie oświaty spowodowana zagrożeniem epidemicznym oraz związana z zawieszeniem działalności dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej szkół od 12 do 25 marca, stała się wyzwaniem dla nauczycieli i uczniów, ale także dla ich rodzin. Brak kontaktu z kolegami, koleżankami, uniemożliwienie im wspólnych zabaw, brak możliwości bezpośredniej rozmowy z nauczycielem – są to sytuacje niecodzienne. Wszelkie zakazy wydawane zgodnie z zaleceniami GIS mogą być niezrozumiałe i stresujące. Potrzebę bezpośredniego kontaktu muszą teraz zapewnić członkowie rodziny, przede wszystkim rodzice i rodzeństwo. Bardzo istotną kwestią w aktualnej sytuacji jest maksymalna redukcja dziecięcego lęku, a w przypadku starszych ważne jest rozumienie odpowiedzialności i ograniczenie ryzykownych zachowań.
Uczniowie, w tej dla nich także trudnej i kryzysowej sytuacji, oczekują od swoich nauczycieli wsparcia, pomocy w organizacji procesu uczenia się w warunkach domowych, w procesie samokształcenia i samodoskonalenia, w utrwalaniu materiału, wskazaniu ciekawych źródeł informacji o przedmiocie, motywowania i aktywizowania do pracy. Zdalne nauczanie w świetle obowiązujących przepisów prawnych, nie wymaga na razie ani od nauczycieli ani od uczniów realizacji podstaw programowych, opracowywania zupełnie nowych partii materiału rozwiazywania zadań z zagadnień, które wcześniej nie były wprowadzone czy wytłumaczone.
To nowa sytuacja także dla nauczycieli, którzy mają czas na rozeznanie własnych kompetencji, dostępnych zasobów pod kątem przydatności do realizacji przedmiotu czy nowego warsztatu pracy. Nowa także dla dyrektorów szkół, którzy zostali zobowiązani do zbadania możliwości i przygotowania do organizacji tego procesu, monitorowania sposobów i form działań podejmowanych przez nauczycieli w celu realizacji zdalnego nauczania, intensywności tych działań.
Pracownicy kuratorium także monitorują sytuację, wyjaśniają i udzielają informacji dyrektorem i rodzicom za pośrednictwem strony internetowej, telefonu interwencyjnego. Wszystkich zachęcam do kontaktu w razie pytań i wątpliwości, korzystania z zasobów internetowych polecanych przez OKE, proponowanych przez MEN izgromadzonych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji czy inne instytucje".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24