Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacja Moja Komenda – dzielnicowy to już nie yeti. Sprawdź możliwości nowej aplikacji mobilnej policji

Anita Persona
Anita Persona
Jak działa aplikacja Moja Komenda i czy jest przydatna? Sprawdź.
Jak działa aplikacja Moja Komenda i czy jest przydatna? Sprawdź. Shiwa ID/Unsplash
Nowa aplikacja mobilna Moja Komenda pozornie wydaje się niezbyt interesująca. Okazuje się jednak, że może być bardzo przydatna i warto mieć ją w swoim telefonie. Sprawdź, co oferuje nowa aplikacja i czy jest wygodna w użyciu. Zapraszamy.

Spis treści

Wiecie, dlaczego dzielnicowy jest jak yeti? Ponieważ każdy o nim słyszał, ale prawie nikt go nie widział. Choć to stary żart, to dużo w nim prawdy, gdyż pomimo przypisania dzielnicowego do każdego obszaru zamieszkałego przez ludzi, większość z nas prawdopodobnie nie miała z nim do czynienia. Nowa aplikacja Moja Komenda może to jednak zmienić. Jakie możliwości daje aplikacja mobilna? Sprawdźcie, może się przydać.

Moja Komenda – aplikacja do odnajdywania policji

Policja to jedna z najważniejszych instytucji publicznych w każdym państwie. Wszak to formacja, której zadaniem jest pilnowanie porządku i bezpieczeństwa ludzi, a także mienia publicznego. W skrajnych przypadkach interwencja mundurowych jest więc niezbędna, jednak możemy dostrzegać pewne problemy w kontakcie z określonymi podmiotami. Zmienić ma to właśnie nowa aplikacja Moja Komenda.

Moja Komenda to aplikacja mobilna stworzona we współpracy Policji i MSWiA (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji) w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Jej zadaniem jest poprawienie kontaktu na linii obywatel – policja i pomoc w wyszukiwaniu jednostek oraz dzielnicowych w naszym pobliżu.

Co jednak ważne, aplikacja nie jest przeznaczona do wzywania pomocy w nagłych przypadkach. W takiej sytuacji wciąż należy zadzwonić na numery alarmowe 112 lub 997, które pozwolą nam uzyskać najszybszą pomoc. Aplikacja Moja Komenda skierowana jest więc do interesantów, którzy potrzebują kontaktu w innych przypadkach, np. w kwestiach formalnych lub konsultacji.

Zobacz także: Żołnierz RP to nowa rządowa aplikacja dla profesjonalnych żołnierzy, ale nie tylko. Co możemy w niej sprawdzić?

Jak działa Moja Komenda i co oferuje?

Wypróbowaliśmy aplikację Moja Komenda i trzeba przyznać, że ma plusy i minusy. Do tych pierwszych należy choćby to, że program jest całkowicie darmowy i jest dostępny zarówno na urządzenia z iOS, jak i z Androidem. Instalacja także jest banalnie prosta, bowiem po pobraniu aplikacji mobilnej wystarczy ją uruchomić i od razu można rozpocząć jej użytkowanie.

Aplikacja Moja Komenda
aplikacja Moja Komenda/Polska Press

Na zdecydowane wyróżnienie zasługuje w tym przypadku łatwa i intuicyjna obsługa, a także bardzo czytelny interfejs. Jak widać na drugim z powyższych zdjęć, panel jest podzielony na sześć sekcji, które są doskonale oznaczone. Aplikacja działa także offline, ale jej aktualizacja wymaga oczywiście dostępu do Internetu. Jeśli chcemy jednak oszczędzać transmisję danych, to po wejściu w Ustawienia możemy wybrać odpowiednią opcję.

W Mapach w sumie nie znaleźliśmy niczego zaskakującego, co nie znaczy, że nie przydatnego. To bowiem właściwie mapa Google z zaznaczonymi na niej komendami i po kliknięciu na wybraną wyświetla nam się jej dane. Problem w tym, że moduł ten się zawiesza i dopiero za czwartym uruchomieniem pojawiły się u nas odpowiednie znaczniki. W pozostałych przypadkach to była zwyczajna mapa.

Dzielnicowy w aplikacji mobilnej
aplikacja Moja Komenda/Polska Press

Teraz przejdźmy jednak do najważniejszego, czyli do głównej funkcjonalności aplikacji. Tu jest naprawdę dobrze. Wystarczy kliknąć panel Wyszukaj i wpisać dane adresowe (pierwsze zdjęcie z lewej powyżej). Następnie należy zaznaczyć czy chcemy wyszukać przypisanego adresowi dzielnicowego, czy też jednostkę. Po wyszukaniu pierwszej opcji wyświetlą nam się stopnie oraz dane dzielnicowych odpowiadających danemu rejonowi. Po kliknięciu strzałki po prawej stronie przejdziemy do sekcji, w której znajdziemy dokładniejsze informacje, w tym:

  • Telefony kontaktowe
  • Adres e-mail do działu
  • Przypisana jednostkę policji wraz z jej adresem.

Z tego miejsca możemy także przejść bezpośrednio na zakładkę określonej komendy, gzie już z poziomu aplikacji możemy nawiązać z nią połączenie. Są także odnośniki sos ton internetowych i kanałów społecznościowych, a na samym dole uruchomimy nawigację, która w razie potrzeby doprowadzi nas do komendy. Te same informacje uzyskaliśmy także oczywiście, gdy podczas wpisania adresu w omawianym wcześniej panelu zamiast dzielnicowego zaznaczymy opcje wyszukania okolicznej jednostki. Możemy również wyszukać jednostkę, klikając od razu na Listę jednostek w głównym panelu i wybrać odpowiednią ze spisu (drugie zdjęcie u dołu)

Aplikacja Policjii - znajdź jednostkę
aplikacja Moja Komenda/Polska Press

Cóż trzeba przyznać, że aplikacja mobilna Moja Komenda może być niezwykle przydatna w wielu sytuacjach, niewymagających nagłej interwencji policji. Szczególnie gdy mamy potrzebę skontaktowania się z dzielnicowym. Generalnie jednak sama aplikacja jest dość uboga i zdecydowanie potrzebuje urozmaicenia oraz dodatkowych opcji. Niemniej, warto ją mieć w swoim telefonie.

Sprawdź też:

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aplikacja Moja Komenda – dzielnicowy to już nie yeti. Sprawdź możliwości nowej aplikacji mobilnej policji - GRA.PL

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24