Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apteka Łukasiewicza, czyli człowiek w centrum uwagi

Ewa Gorczyca
Krosno, gdzie Łukasiewicz ma swój pomnik do dziedzictwa wynalazcy nawiązało z pomysłem akcji "Świetlne miasto”. Jasło opiera na nim swój nowy projekt "Miasto wiedzy”.
Krosno, gdzie Łukasiewicz ma swój pomnik do dziedzictwa wynalazcy nawiązało z pomysłem akcji "Świetlne miasto”. Jasło opiera na nim swój nowy projekt "Miasto wiedzy”. Fot. Tomasz Jefimow
Konferencję pod tym hasłem organizują w Jaśle podkarpaccy farmaceuci.

Co można zrobić, aby starsi ludzie lepiej przestrzegali zaleceń lekarskich? Jakie zagrożenia niesie zażywanie zbyt wielu leków a jakie - niesystematyczne ich przyjmowanie. To pytania, na które odpowiedzą uczestnicy konferencji, która jutro odbędzię się w Jaśle. To część projektu "Jasło - Miasto wiedzy".

- Wydarzenie organizowane przez Urząd Miasta Jasła i Instytut Łukasiewicza wpisuje się w obchody 160. rocznicy powstania światowego przemysłu naftowego i gazowniczego - mówi Agata Koba, rzecznik jasielskiego magistratu. W organizację spotkania zaangażowały się ogólnopolskie i lokalne organizacje i stowarzyszenia.

Apteka w Rynku

Dlaczego Jasło? Bo to jeden z przystanków na drodze wynalazcy, farmaceuty i przedsiębiorcy, jakim był Ignacy Łukasiewicz. - W latach 1857-1867 prowadził w Jaśle aptekę w kamienicy na północnej pierzei Rynku (stąd przeniósł się do podkrośnieńskiej Polanki) i równocześnie rozwijał przemysł wydobywczy - przypomina Koba. - Był wzorowym pracodawcą, pionierem ubezpieczeń emerytalnych i filantropem troszczącym się o najsłabszych.

Dziedzictwo Łukasiewicza

W miejscu dawnej apteki Łukasiewicza samorząd stara się utworzyć obiekt muzealno-turystyczny z multimedialną i interaktywną prezentacją. Połączy ona historię osiągnięć Łukasiewicza z promocją współczesnej nauki.
- Dążymy do pozyskania partnerów, którzy zainteresują się inwestowaniem w naukę i biznes w naszym mieście - tłumaczy burmistrz Andrzej Czernecki. - Projekt "Jasło - Miasto Wiedzy", w ramach, którego odbywa się konferencja, ma stworzyć lepsze warunki dla kreowania twórczych postaw wśród młodego pokolenia, dla którego wzorem może być wielki wynalazca związany z Jasłem.

- Gdyby Łukasiewicz żył dziś, z pewnością angażowałby się w rozwiązywanie aktualnych problemów. Wielkim wyzwaniem dla polityki społecznej jest starzenie się społeczeństwa. Dlatego - pamiętając o dziedzictwie Łukasiewicza - podejmujemy tę kwestię podczas spotkania w Jaśle - mówi Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza i moderator konferencji.

Jak pomóc pacjentom

Jednym z problemów w opiece nad starszymi pacjentami jest niestosowanie się do zaleceń lekarskich. Jednocześnie specjaliści zwracają uwagę na zagrożenia związane z nadmiarem lekarstw przyjmowanych przez seniorów. O tym będą rozmawiać w Jaśle lekarze, farmaceuci i naukowcy z uniwersytetów w Krakowie, Lodzi i Poznaniu. Podczas wykładów będzie mowa o m.in. problemie wielolekowości i wielochorobowości w geriatrii, sposobach skutecznego komunikowania się z osobami starszymi, o przestrzeganiu zaleceń przez starszych pacjentów i o tym, jak lekarz i farmaceuta mogą wspomóc pacjenta pozostawionego sam na sam z terapią.

- Chcemy połączyć kultywowanie pamięci o Ignacym Łukasiewiczu z możliwością poszerzenia swoich kompetencji w zakresie współpracy ze starszymi klientami aptek - mówi Lidia Czyż, przewodnicząca Zespołu Sekcji Historii Farmacji Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, zastępca prezesa Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24