Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy na Pogórzu Przemyskim odkopali kurhan sprzed niemal pięciu tysięcy lat! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Paweł Jarosz z Instytutu Archeologii i Etnologii krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk pokazuje jedno ze znalezisk, jakie odkopali w kurhanie kultury ceramiki sznurowej
Paweł Jarosz z Instytutu Archeologii i Etnologii krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk pokazuje jedno ze znalezisk, jakie odkopali w kurhanie kultury ceramiki sznurowej Krzysztof Kapica
To najwyżej położony kurhan kultury ceramiki sznurowej w polskiej części Karpat, w którym znaleźliśmy groby - mówi Paweł Jarosz z Instytutu Archeologii i Etnologii krakowskiego oddziału PAN, który w Wołodzi prowadzi badania wraz archeologami Fundacji Badań nad Dziedzictwem Kulturowym. Wśród cennych odkryć są narzędzia ceramiki kultury sznurowej.

- Prowadzimy prace na stanowisku archeologicznym, które zostało odkryte w 1994 roku przez profesora Michała Parczewskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas prac powierzchniowych zarejestrował on wtedy 3 kopce ziemne, w tym jeden mocno zdegradowany

- mówi Mirosław Mazurek z Pracowni Archeologicznej w Rzeszowie wskazując, że teraz odkryli dwa kurhany (red. rodzaj mogiły w kształcie kopca), związane z kulturą ceramiki sznurowej.

Niesamowite odkrycie archeologiczne w miejscowości Wołodź koło Nozdrzca.

Niesamowite odkrycie archeologiczne w miejscowości Wołodź ko...

Paweł Jarosz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN z Krakowa tłumaczy, że ta kultura związana była z ludnością pasterską, która sypała kopce na najwyższych garbach w obrębie wyniesienia. Dlaczego?

- Chodziło o to, żeby były dobrze widoczne w okolicy, bo poza tym, że pełniły one funkcję funeralną, czyli składano tam zmarłych, uważa się, że również stanowiły drogowskazy szlaków dla pasterzy.

W jednym z grobów archeolodzy znaleźli cenne przedmioty. To bardzo dobrze zachowany kamienny toporek. Jest też siekierka, też wykonana z kamienia. Ponadto nóż wykonany z krzemienia, o dość ostrej krawędzi. W nasypie znaleźli jedynie fragmenty naczyń glinianych. Żadnych kości? - Nie. Rozłożyły się ze względu na zakwaszenie gleby, ale wiemy, że na pewno był tu pochówek.

Znaleziska datują na lata 2800 - 2300 przed narodzinami Chrystusa, na koniec epoki neolitu i początek epoki brązu. - Na razie nie jesteśmy jeszcze w stanie zawęzić chronologii, dopóki nie zakończymy badań i analiz chemicznych - tłumaczą.

Jak duży był to kurhan?

- Zanim przystąpiliśmy do prac, miał ok. 15 m średnicy i 1,30- 1,40 m wysokości. Pewnie w pradziejach był znacznie wyższy, a średnica była mniejsza

- wskazują.

A jak cenne jest to odkrycie? - Są to pierwsze badania kurhanów kultury ceramiki sznurowej na Pogórzu Przemyskim i samo to jest bardzo ważne dla nauki. Drugą sprawą jest, że to w tym momencie najwyżej położony taki kurhan w polskiej części Karpat, w którym znaleźliśmy groby.

Słyszymy, że prace mają potrwać jeszcze kilka dni. W czwartek warunki w lesie, na górze Hroszówka były ekstremalnie trudne. Trzeba było czasowo wstrzymać kopanie, bo wiał tak silny wiatr, że istniało ryzyko, że połamie drzewa. W tym miejscu spodziewają się jeszcze jednego grobu centralnego, z podobnymi narzędziami wewnątrz.

Badania prowadzą archeolodzy skupieni przy nowo powstałej Fundacji Badań nad Dziedzictwem Kulturowym. Zależy im, aby chronić i ewidencjonować tego typu miejsca w regionie.

Niesamowite odkrycie archeologiczne w miejscowości Wołodź koło Nozdrzca.

Niesamowite odkrycie archeologiczne w miejscowości Wołodź ko...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24