Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Rzeszowie i "Siemaszkowa" wydały album o kostiumach teatralnych

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Zespół Archiwum i Teatru prezentuje album "Teatralne życie kostiumu".
Zespół Archiwum i Teatru prezentuje album "Teatralne życie kostiumu". Archiwum Teatru
Archiwum Państwowe w Rzeszowie oraz Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie są autorami nowej publikacji pt. "Teatralne życie kostiumu". Wydany pod koniec 2021 roku album prezentuje wybrane projekty kostiumów do spektakli wystawianych w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w latach 1957-2020. Album można nabyć w siedzibie Archiwum.

Jak czytamy we wstępie napisanym przez związaną z rzeszowskim Teatrem Aldonę Szczygieł-Kaszubę:

"Pomysł opracowania (…) publikacji pojawił się wśród pracowników Archiwum Państwowego w Rzeszowie, zajmujących się zbiorami pochodzącymi z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Zachwycili się projektami kostiumów i zapragnęli, aby w jakiejś formie mogły wyjść z szuflad, szaf, regałów i teczek (skądinąd świetnie opracowanych) z powrotem na świat i aby więcej osób mogło je zobaczyć."

Prace nad publikacją trwały od marca do grudnia 2021 roku i zaangażowali się w nie pracownicy obu instytucji. Wydawnictwo ma formę albumu prezentującego projekty kostiumów do wybranych spektakli Teatru z lat 1957-2020. Wybór projektów, którego
w dużej mierze dokonał wieloletni artysta-grafik „Siemaszki”, także autor scenografii i kostiumów, odpowiedzialny za opracowanie graficzne i skład publikacji Krzysztof Motyka, podyktowany był przede wszystkim ich wizualną atrakcyjnością. Twórcy albumu starali się pokazać różnorodność stylów i myślenia scenografów o kostiumie.

Wydawnictwa nie byłoby bez ponad 50 scenografów, których projekty tworzą album. Pokazują one różne sposoby myślenia o teatrze, techniki pracy, ale również teatralne zainteresowania ich autorów. Album prezentuje prace zarówno wieloletnich i etatowych scenografów, jak i tych pojawiających się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej przy okazji produkcji pojedynczych inscenizacji.

Znajdują się w nim projekty m.in. Salomei Gawrońskiej, Zdzisława Koreleskiego, Jerzego Szymańskiego, Ireny Perkowskiej, Wojciecha Krakowskiego, Wacława Ujejskiego, Wojciecha Siecińskiego, Zofii de Ines, Anny i Tadeusza Smolickich, Macieja Preyera.
Wydawnictwo można nabyć w Archiwum Państwowym w Rzeszowie w cenie 45 zł. Publikacji towarzyszy wystawa, którą zobaczyć można w siedzibie Archiwum przy ulicy Władysława Warneńczyka 57.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24