MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Adam Szal krytykuje zmiany w nauczaniu religii w szkołach

Łukasz Solski
Arcybiskup Adam Szal.
Arcybiskup Adam Szal. K. Kapica
W liście pasterskim na nowy rok szkolny 2024/2025, metropolita przemyski, arcybiskup Adam Szal, wyraża głęboki niepokój dotyczący zmian w nauczaniu religii w polskich szkołach. Hierarcha zwraca uwagę na dyskryminację dzieci, rodziców oraz nauczycieli religii i apeluje o zdecydowaną reakcję wiernych na decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej. List ma być odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji przemyskiej w najbliższą niedzielę, 1 września.

Spis treści

„Słuchajcie i zrozumiejcie” – duchowe wskazówki na nowy rok szkolny

Arcybiskup Szal rozpoczął swój list od przypomnienia wiernym o konieczności formowania życia w świetle nauki Bożej. Hierarcha odwołał się do słów Pisma Świętego, wskazując, że „Boże Słowo kształtuje nasze serca”, a jego przyjęcie i realizacja są fundamentem prawdziwej mądrości.

Cytując Ewangelię, metropolita podkreślił, że troska o czystość serca jest kluczowym zadaniem każdego chrześcijanina.

- Jezus poucza nas, że musimy usuwać z serca wszystko, co niszczy relacje z Bogiem i z drugim człowiekiem - napisał.

Hierarcha zwrócił również uwagę na problem obłudy, wskazując, że chrześcijanin powinien troszczyć się o wewnętrzną czystość, a nie jedynie o zewnętrzne pozory.

- Bóg swoim Słowem kształtuje nasze serca, a Słowo to powinno przekształcać naszą chrześcijańską mentalność - podkreślił arcybiskup, odwołując się do słów św. Jakuba, który w swoim liście zachęca do „wsłuchiwania się w Boże Słowo z łagodnością”.

„TAK dla religii w szkole” – apel o ochronę wartości chrześcijańskich

W kontekście rozpoczynającego się roku szkolnego arcybiskup Szal skupił się na kwestii nauczania religii w szkołach, wyrażając głębokie zaniepokojenie propozycjami Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- Z niepokojem patrzymy na propozycje resortu edukacji, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii - napisał.

Arcybiskup zwrócił uwagę na decyzję ministerstwa, aby ocena z religii nie była brana pod uwagę przy ustalaniu średniej ocen.

- To narusza podstawowe zasady dydaktyczne - zauważył, dodając, że uczniom trudno zrozumieć, dlaczego ich wysiłek w ramach katechizacji jest traktowany gorzej niż inne przedmioty.

Hierarcha skrytykował także planowane zmiany, które mają wprowadzić możliwość łączenia uczniów z różnych klas na lekcjach religii oraz zmniejszenie liczby godzin katechezy.

- Takie działania to forma dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących - ostrzegł arcybiskup, podkreślając, że wierni powinni domagać się respektowania swoich praw, w tym prawa do nauki religii w szkole, które jest gwarantowane przez konkordat.

- Apeluję do rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o zaangażowanie się w inicjatywę "TAK dla religii w szkole", wyrażającą sprzeciw wobec krzywdzących działań Ministerstwa Edukacji Narodowej – zaapelował metropolita, podkreślając, że obecna sytuacja wymaga zdecydowanego protestu.

Formacja serca i sumienia – zadania dla uczniów, rodziców i nauczycieli

Na progu nowego roku szkolnego arcybiskup przypomniał również o kluczowej roli, jaką odgrywa praca nad sobą oraz formacja serca i sumienia.

- Nic, co wartościowe, nie przychodzi łatwo. Codzienne wybory i decyzje wymagają pokonywania własnych słabości - zauważył.

Metropolita zwrócił uwagę na konieczność demaskowania realnych zagrożeń, które niosą ze sobą współczesne media i technologie.

- Kompetentny wychowawca nie może tolerować błędnych zachowań i musi przestrzegać przed niebezpieczeństwami - napisał, dodając, że należy uświadamiać młodych ludzi o zagrożeniach płynących z nadużywania internetu, brutalnych gier komputerowych oraz łatwo dostępnej pornografii.

Arcybiskup podkreślił również, że odpowiedzialne wychowanie wymaga stawiania mądrych i dostosowanych do wieku dziecka wymagań.

- Kształtowanie dojrzałych postaw i zachowań nie jest możliwe bez podejmowania wysiłku, bez mądrej ascezy, bez gotowości do rezygnacji z chwilowej przyjemności - zauważył.

Wzór rodziny Ulmów – inspiracja do wychowania w duchu chrześcijańskich wartości

Arcybiskup Szal w swoim liście wspomniał również o roli rodziny w wychowaniu dzieci i młodzieży, przypominając postać błogosławionej rodziny Ulmów.

- Rodzina Ulmów, kształtowana prawdą Ewangelii, była zdolna do heroicznych czynów miłości bliźniego - napisał hierarcha, wskazując na ich zaangażowanie w wychowanie dzieci w duchu chrześcijańskim.

- Oni są dla nas wzorem w dziele wychowania młodego pokolenia, narażonego na ideologiczne kłamstwa i destrukcję rodziny - podkreślił arcybiskup, zachęcając diecezjan do uczestnictwa w uroczystościach upamiętniających rocznicę beatyfikacji rodziny Ulmów, które odbędą się 8 września w Markowej.

- Niech to będzie dzień modlitwy za dzieci, młodzież i rodziny, które potrzebują duchowego umocnienia i życiowej inspiracji - zaapelował metropolita.

Apel do uczniów i rodziców – zaangażowanie w katechezę i wychowanie religijne

W końcowej części listu arcybiskup Szal zwrócił się bezpośrednio do uczniów, zachęcając ich do zaangażowania w katechezę szkolną i parafialną.

- Nie bójcie się stawiać sobie wymagań w pracy nad swoim charakterem i rozwojem wiary - napisał, dodając, że trud i poświęcenie na pewno zostaną sprawiedliwie nagrodzone przez Boga.

Do rodziców hierarcha zaapelował o wspólną odpowiedzialność za religijne wychowanie dzieci.

- To od Was zależy przyszłość religijnego wychowania młodzieży. Pamiętajcie, że macie prawo domagać się respektowania wartości opartych na wierze, także na terenie szkoły - podkreślił arcybiskup.

Na zakończenie listu, metropolita przemyski życzył wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom wytrwałości w nowym roku szkolnym oraz zachęcił do szczególnej modlitwy w intencji dzieci i młodzieży.

- Niech Jezus i Jego Serce będą dla Was źródłem prawdziwej miłości i inspiracji do życia zgodnego z nauką chrześcijańską - zakończył arcybiskup Szal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24