Arian zdobył brązowy medal mistrzostw świata

mbluj
Aleksander Arian jest uczniem IV LO w Rzeszowie.
Aleksander Arian zdobył w niedzielę brązowy medal żeglarskich mistrzostw świata do lat 19 w olimpijskiej klasie laser standard. W czempionacie, który rozgrywany był w angielskim Hayling Island startowało 120 zawodników.

W klasyfikacji generalnej U-21 zawodnik UKS mPunkt Sailing Team Rzeszów był dziewiąty. Mistrzem został Duńczyk Thorbjoern Schierup. Dwa lata starszy od Ariana Kacper Ziemiński, jego kolega z reprezentacji, zajął czwartą lokatę.

W kategorii U-19 złoty medal przypadł Włochowi Frencesco Marrai, a srebrny Chorwatowi Filipowi Jurisicowi. Arian w bardzo trudnych warunkach, w jakich odbywały się zawody, radził sobie coraz lepiej. W rozgrywanych w sobotę i niedzielę wyścigach finałowych piął się w górę klasyfikacji, choć po żółtej kartce jaką otrzymał na starcie rundy finałowej musiał odrabiać straty. W niedzielę, w trzecim wyścigu finałowym był pierwszy. Niestety, w kończącym walkę o medale czwartym starcie przypłynął 24 i nie poprawił już swojej lokaty.

- W pierwszym niedzielnym wyścigu dałem z siebie wszystko i w ostatnim trochę zabrakło mi zdrowia - mówił zadowolony Arian.

Angielski czempionat rozgrywany był w bardzo trudnych warunkach - silnych prądach, zmiennym wietrze - słabym, a w samej końcówce bardzo mocnym ( około 6 stopni w skali Beauforta).

Kilka tygodni temu Arian wywalczył tytuł wicemistrza Europy do 19. lat, następnie został mistrzem Polski juniorów w klasie laser standard. W tym roku zamierza jeszcze wystartować w mistrzostwach w mistrzostwach Polski seniorów w tej olimpijskiej klasie.