Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armia fachowców pilnie poszukiwana

Aneta Dyka-Urbańska
PZL Mielec potrzebuje armii ludzi z fachem w ręku. I dyrektorzy szkół o tym wiedzą.
PZL Mielec potrzebuje armii ludzi z fachem w ręku. I dyrektorzy szkół o tym wiedzą. Fot. Aneta Dyka-Urbańska
Jeszcze kilka lat temu o tym, że PZL Mielec będzie miał szansę na wielki rozwój trudno było marzyć. Dziś potrzebuje tysiąca fachowców.

Powiatowa Rada Zatrudnienia, która opiniuje nowe kierunki kształcenia, w piątek wysłuchała koncepcji dyrektorów szkół średnich i zawodowych. Co mają do zaoferowania?

Pomysły firm

Chcą, by od września młodzież miała szansę kształcić się w zawodach związanych z hotelarstwem, telekomunikacją, lotnictwem, przetwórstwem mięsnym i rolniczym. Skąd te pomysły? Podsunęły je same firmy.

Przyszli hotelarze będą mieli możliwość nauczenia się zawodu w Zespole Szkół im. Groszkowskiego. Jak tłumaczył dyrektor Zbigniew Witek, wraz z rozwojem Parku Przemysłowego oraz lotniska, przybędzie hoteli i moteli. Potrzebne są też "zawodówki" dla elektryków, monterów sieci i urządzeń telekomunikacyjnych. Kolejna potrzeba to szkoła policealna z kierunkiem technik mechatronik.

Boom na operatorów

Jan Myśliwiec, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, już wcześniej zatroszczył się o szkołę policealną dla operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie. Tylko, że mogą się tam uczyć jedynie osoby niepracujące. Tymczasem ten zawód podoba się także dorosłym, którzy zatrudnienie mają, ale chcą je zmienić. Trzeba im dać szansę na naukę.

Zbysław Szwaj, główny konstruktor ekskluzywnego auta Leopard: - Nie może być tak, że do zawodówek trafiają osoby bez talentu i predyspozycji, które nie dostały się nigdzie indziej. Dobry fachowiec musi mieć spore zdolności manualne, umiejętności, wiedzę. Ja takich ludzi szukam. A przychodzą często osoby niby z zawodem, ale żeby mogły pracować muszę je dopiero uczyć. Nie mają pojęcia nawet o higienie pracy.

Od montera po rzeźnika

Komu jeszcze? Przyszłym ślusarzom - monterom płatowców (w zawodówce), technikom lotniczym, technikom informatykom oraz operatorom maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego ze specjalnością przetwórstwo mięsa. Ci ostatni w powiecie mieleckim znajdą pracę bez trudu. Zakłady mięsne, których jest w regionie 17, już marzą o młodej kadrze. Ale ta jest za granicą.

Pomysły - kupione

Dzięki pomocy unijnej i coraz lepszemu wykształceniu młodych ludzi, karierę można zrobić także na wsi. W Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rzemieniu od września będzie można się zdobywać tytuł technika rolnictwa. W Zespole Szkół Budowlanych także będzie nowy kierunek: technik urządzeń sanitarnych.

Powiatowa Rada Zatrudnienia była zadowolona z pomysłów szefów szkół. Wszystkie zaakceptowała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24