Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armia kupuje i chwali sprzęt z HSW i PZL

[email protected]
Armia kupuje i chwali sprzęt z HSW i PZLKrab ze Stalowej Woli.
Armia kupuje i chwali sprzęt z HSW i PZLKrab ze Stalowej Woli. Archiwum HSW
Kraby, czyli nowoczesne armatohaubice strzelają inteligentnymi pociskami. Zostały wyprodukowane w Hucie Stalowa Wola. Właśnie trafiły na wyposażenie naszej armii.

Haubice z HSW przeznaczone są do niszczenia czołgów, systemów rakietowych, baterii artylerii i rakiet przeciwlotniczych.

Wojsko  kupuje bardzo precyzyjną broń
Kraby będą stacjonowały na stałe w 11. Mazurskim Pułku Artylerii im. Józefa Bema w Węgorzewie. Znajdą się kilkanaście kilometrów od granicy z obwodem kaliningradzkim.
Jak podkreśla ppłk Tomasz Szulejko, rzecznik Dowództwa Wojsk Lądowych, pierwszy moduł ogniowy będzie się składał z ośmiu armatohaubic. Wojsko otrzyma broń bardzo precyzyjną, a pociski o kalibrze 155 mm są kompatybilne z amunicją używaną przez wojska natowskie.

Amunicja naprowadzana laserowo
W Krabach, rodem z HSW, wykorzystywana będzie amunicja naprowadzana laserowo i przez GPS, co pozwala trafiać z dokładnością do kilku metrów. Większa celność oznacza mniejsze koszty. To zrozumiałe, wszak zamiast dziesiątek pocisków wystarczy wystrzelić kilka.
Strzał na odległość 40 kilometrów
Krab może teraz strzelać na odległość 40 km. Dostępna jest też amunicja „szybująca" o zasięgu 60 km. Kontynuowane są również  prace nad zwiększeniem zasięgu do 100 km.

Udoskonalili licencje brytyjską
Nasze armaty zostały zbudowane na licencji brytyjskiej armaty AS-90 Braveheart. Jednak polscy konstruktorzy udoskonalili ją i umieścili na podwoziu gąsienicowym. Do obsługi krabów zostało przeszkolonych około 100 artylerzystów z Węgorzewa. Niewykluczone, że wojsko w przyszłości kupi więcej armatohaubic.
Wkład polskiej myśli technicznej
Bartosz Kopyto, rzecznik prasowy HSW podkreśla, że ponad 80 procent tego systemu to już polska myśl techniczna. Armatohaubica uzbrojona została też w karabin maszynowy kalibru 12,7 mm i dysponuje 8 wyrzutniami granatów dymnych.

Kolej na Langusty i Krotony
Ponadto HSW oferuje, kompletne systemy, gotowe do zastosowania w armii. Po formacji Regina, następna będzie jednostka zbudowana wokół ciężkich 120 mm moździerzy Rak.
Arsenał z HSW uzupełniają najnowsze, w pełni zautomatyzowane, czterdziestolufowe wyrzutnie rakiet Langusta.
Wojsko zainteresowane jest  też powstającym w podkarpackim centrum produkcji wojskowej ciężkim sprzętem do miniowania, w tym gąsienicowymi zestawami Kroton.

Bryzy służą armii
Od dłuższego już czasu armia kupuje mieleckie samoloty Bryza. Służą w armii do różnych celów, m. in. do patrolowania wybrzeża. Jednak Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu tak naprawdę czekają na rozstrzygniecie przetargu na zakup dużej partii helikopterów, których wojsko  pilnie potrzebuje. Kontrakt wart jest miliardy złotych. PZL oferuje niezawodny  sprzęt, czyli helikoptery Black Hawk. Ma jednak Mielec groźnych konkurentów, gdyż konkurs chce wygrać francuski Eurocopter. Swe duże szanse w konkursie widzi także  brytyjsko-włoskie konsorcjum AgustaWestlamd.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24