NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  Artur Andrus w Sanoku, czyli spotkanie z człowiekiem...

  Artur Andrus w Sanoku, czyli spotkanie z człowiekiem "przezdolnym"

  Elżbieta Karaczkowska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Artur Andrus w Sanoku, czyli spotkanie z człowiekiem "przezdolnym"

  ©Elżbieta Karaczkowska

  Jest przede wszystkim dziennikarzem radiowym, chociaż pracuje również jako poeta, czy autor tekstów piosenek. Szerszej publiczności jest jednak najbardziej znany z programu TVN "Szkło Kontaktowe". Sanocką Państwową Wyższą Szkołę Zawodową odwiedził w piątek Artur Andrus.
  Artur Andrus w Sanoku, czyli spotkanie z człowiekiem "przezdolnym"

  ©Elżbieta Karaczkowska

  Artysta urodził się w Lesku. Kilkanaście pierwszych lat życia spędził w Solinie. Do Sanoka przeprowadził się pod koniec szkoły podstawowej i w mieście tym pozostał do ukończenia szkoły średniej, dokładnie II Liceum Ogólnokształcącego. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy też rozpoczął współpracę z rozgłośniami radiowymi. - Trafiłem na bardzo ciekawy okres w dziennikarstwie. Był rok 90-ty, kończył się okres tzw.
  mediów komunistycznych. Powstawały nowe stacje radiowe, pierwsze prywatne stacje telewizyjne. Na drugim roku studiów już prawie wszyscy od nas z wydziału gdzieś pracowali. Ja dostałem się do radia i stwierdziłem, że to jest właśnie to miejsce, w którym chciałbym spędzić resztę swojego zawodowego życia - wspominał Artur Andrus.

  W okresie studiów artysta przeprowadził słynny, bo rymowany, wywiad z Wojciechem Młynarskim. Pytania ułożył w rytmie śpiewanych felietonów Młynarskiego z lat 60, a odpowiedzi mistrza były również w tymże rytmie utrzymane. W ten sposób, przebojem można by powiedzieć, wszedł w świat satyry. Wkrótce otrzymał propozycję z "Programu Czwartego Polskiego Radia" i od słynnej "Trójki", gdzie pracuje od roku 1994 prowadząc m.in. "Powtórkę z rozrywki".

  Artur Andrus znany jest także z telewizyjnych "Wieczorów kabaretowych". - W kabaretowych programach telewizyjnych zacząłem pojawiać się coraz częściej dzięki piosence "Zabierzcie mi gitarę" do melodii "Lasciate Mi Cantare" Toto Cotugno - wyjaśniał. - Z czasem piosenka ta stała się jednak dla mnie swego rodzaju przekleństwem, bo musiałem ja śpiewać praktycznie na każdym występie. W "Szkle kontaktowym", w którym jest stałym gościem, komentuje aktualne wydarzenia polityczne, chociaż, jak sam podkreślał nie interesuje go polityczna satyra, a program traktuje wyłącznie w kategoriach towarzyskich.

  Jest również poetą, autorem tekstów piosenek. - Już w podstawówce pisałem teksty, ale wolałem, żeby nikt ich wówczas nie widział, kompletna grafomania - nie ukrywał artysta. - Pierwsze teksty, które miały służyć rozbawieniu publiczności powstały natomiast w czasach II Liceum Ogólnokształcącego. Założyliśmy wówczas radiowęzeł, nadawaliśmy regularne audycje. Powołaliśmy nawet chór nauczycielski i nagrywaliśmy ich występy.

  Dziś Artur Andrus pisze m.in. swój blog. W nim teksty z założenia zabawne, o tym, co zauważył, podejrzał. A w przyszłości, jak zdradził, chciałby tenże blog, który już parę lat powstaje, wydać drukiem.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć Się! Zgłoś miasto do plebiscytu

  Świeć Się! Zgłoś miasto do plebiscytu

  [FLESZ] Przegląd najciekawszych wydarzeń tygodnia na Podkarpaciu

  [FLESZ] Przegląd najciekawszych wydarzeń tygodnia na Podkarpaciu

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!