Artylerzyści z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich otrzymali nowoczesne armatohaubice KRAB [ZDJĘCIA]

OPRAC.: red/MON
Artylerzyści z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich otrzymali nowoczesny sprzęt. W przekazaniu armatohaubic KRAB uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Artylerzyści z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich otrzymali nowoczesny sprzęt. W przekazaniu armatohaubic KRAB uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. MON
Udostępnij:
- To armatohaubice wyprodukowane w Hucie Stalowa Wola, więc polski przemysł zbrojeniowy dostarczył ten sprzęt na wyposażenie Wojska Polskiego. To bardzo ważne, żeby Polska była bezpieczna. Moim priorytetem jako ministra obrony narodowej jest właśnie bezpieczeństwo. Cieszę się, że mogłem przekazać ten sprzęt w ręce tak doświadczonych żołnierzy, jakimi są żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Rzeszowie.

We wtorek 28 grudnia szef MON uczestniczył w przekazaniu żołnierzom 18. Dywizji Zmechanizowanej samobieżnych armatohaubic Krab.

- Ważne jest to, żeby Wojsko Polskie się rozwijało, więc na wyposażenie Wojska Polskiego, do 21 Brygady trafił ten nowoczesny sprzęt. To jest pierwsza z trzech baterii, która trafi do dywizjonu artylerii. Kolejne dwie baterie trafią na wyposażenie tego dywizjonu w roku przyszłym, a ze względu na to, że przygotowana została ustawa o obronie Ojczyzny, w przyszłym roku jeszcze bardziej wzmocnimy potencjał Wojska Polskiego - - zapowiedział minister.

Pierwszą baterię otrzymał 14. Dywizjon Artylerii Samobieżnej z Jarosławia. Dywizjon działa w strukturach 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która jest jedną z trzech brygad - nowoutworzonej na wschodzie Polski - 18. Dywizji Zmechanizowanej.

W skład przekazanej przez szefa MON baterii wchodzą:

  • wóz dowodzenia dowódcy baterii, dwa wozy dowódców plutonu,
  • osiem 155 mm haubic KRAB, dwa wozy amunicyjne,
  • wóz remontu uzbrojenia i elektroniki,
  • wóz sztabowy dowódcy dywizjonu.

Minister przypomniał, że 18. Dywizja Zmechanizowana pełni ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na wschodzie kraju oraz na wschodniej flance NATO.

- Żołnierze z 21. Brygady służą także na granicy polsko-białoruskiej, a więc można powiedzieć, że oprócz tego, że podnoszą swoje umiejętności, że rozwijają swoją jednostkę, to także służą w imię bezpieczeństwa naszej Ojczyzny na granicy. Zapewnienie bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej jest wyzwaniem - wszyscy doskonale o tym wiemy. Można powiedzieć w ten sposób, że dzięki właśnie wsparciu jakie Wojsko Polskie udzieliło Straży Granicznej, granica polsko-białoruska jest bezpieczna. Odparty został atak hybrydowy - dodał szef MON.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że powstała w 2018 roku 18. Dywizja Zmechanizowana stoi na straży naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

- Dzisiaj uczestniczymy w uroczystości przekazania pierwszej baterii Krabów do 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. To jest duża zmiana jakościowa. Ten sprzęt daje duże możliwości ogniowe, manewrowe, a co najważniejsze, daje duże możliwości dla 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która jest filarem 18. Dywizji Zmechanizowanej - powiedział podczas przekazania sprzętu generał Jarosław Gromadziński, dowódca „Żelaznej Dywizji”.

Do jednostek Wojska Polskiego sukcesywnie dostarczane są samobieżne 155-mm armatohaubice KRAB. Jednocześnie jest to jedno z największych zamówień w polskiej zbrojeniówce, a kwota zawartego kontraktu z Hutą Stalowa Wola na zakup 96 samobieżnych haubic wynosi ponad 4,6 mld zł. Podpisana w 2016 r. umowa dotyczyła 4 Dywizjonowych Modułów Ogniowych. Dostawy zgodnie z zawartą umową mają zakończyć się w 2024 r.

CZYTAJ TEŻ: Dezamet dostarczył 5500 pocisków do Raków. To już druga umowa na dostawę do Wojska Polskiego tego rodzaju amunicji

155 mm haubica KRAB przeznaczona jest do wsparcia ogniowego pododdziałów szczebla brygady, może realizować zadania ogniowe do 30 km klasyczną amunicją artyleryjską oraz do 40 km amunicją z dodatkowym napędem (gazogeneratorowym). Ponadto może prowadzić ogień amunicją precyzyjnego rażenia. Kierowanie ogniem jest w pełni automatyczne. Prowadzi się je z wykorzystaniem Zautomatyzowanego Zestawu Kierowania Ogniem TOPAZ.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 2018 roku na wschodzie Polski powstała 18. Dywizja Zmechanizowana. Stanowi kluczowy element wzmocnienia ściany wschodniej. W czerwcu br. dowództwo 18. Dywizji podczas największego i najważniejszego ćwiczenia tego roku DRAGON-21 zostało poddane certyfikacji, czyli sprawdzeniu zdolności do planowania i organizowania walki. Był to najważniejszy test najmłodszej, czwartej, dywizji Wojska Polskiego. Certyfikacja zakończyła się pomyślnie. W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą: 1 Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 18 Pułk Logistyczny z Łomży i 18 Batalion Dowodzenia z Siedlec. W trakcie formowania są 18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie oraz 18 Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu.

Artylerzyści z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich otrzymali nowoczesny sprzęt. W przekazaniu armatohaubic KRAB uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Artylerzyści z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich otrzymali...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
LOL
Platforma złodziei mackami Siemioniaka chciała nas bronić tablicami Mendelejewa...
U
Uraaaa
Idealne na dziennikarzy którzy będą pisać o nadużycie ha władzy, uraaaaa
R
Rezerwista
Ileż pięknych zdjęć ministra!
G
Gosc
28 grudnia, 18:09, Jak to:

Na opozycję, no bo przecie nie na rakiety z głowicami atomowymi ?

Wojna domowa się szykuje, trzeba polskich sojuszników na zachodnie przygotować na taka możliwość i w razie czego wsparcia militarnego

A
Aj aj aj
To wszystko ściema, przed Rosja wojsko polskie obrobi nas tylko do momentu kiedy będzie pokoju , z zachodu narazie nam nic nie grozi choć premier chce wywalać III ws , żal na to wszystko patrząc jako podatnik , co m 6 mc musi pracować na tą państwowości, wstyd człowieka ograrnia , że to tylko taki pokaż
J
Jak to
Na opozycję, no bo przecie nie na rakiety z głowicami atomowymi ?
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie