Asseco Poland oferuje za Sygnity 250 mln zł, może to być jedna z największych transakcji w historii polskiego IT.

Ekonomiści twierdzą, że przejęcie ma umocnić pozycję Asseco jako dostawcy rozwiązań dla bankowości, administracji publicznej, energetyki i sektora przemysłowego.

Akcjonariusze Sygnity uważają, że cena jest zbyt niska. Po fuzji roczna sprzedaż grupy. Asseco na polskim rynku przekraczałaby 1,6 mld zł.Wezwanie do sprzedaży akcjiJak informuje Rzeczpospolita, rzeszowska firma niespodziewanie ogłosiła wczoraj wezwanie do sprzedaży 100 proc. akcji Sygnity. Płaci po 21 zł za każdą. To oznacza, że wycenia przejmowaną spółkę na 250 mln zł.Może to być zatem jedna z największych akwizycji w historii krajowej branży IT. Asseco Poland w przeszłości wchłonęło już Prokom Software, Softbank i ABG. Zgodę na transakcję musi jeszcze wyrazić UOKiK. Odpowiedni wniosek już trafił do instytucji.

Na giełdzie akcje Sygnity wczoraj, po 8,4-proc. wzroście, kosztowały 22,22 zł. Zapisy w wezwaniu będą przyjmowane od 12 marca do 10 kwietnia w POK DM PKO BP.

Korzyść dla obu firm

Przedstawiciele Asseco Poland twierdzą, że fuzja będzie korzystna dla obu spółek. Adam Góral, prezes Asseco Poland, uważa, że dzięki przejęciu Sygnity grupa wzmocni pozycję na rynku bankowości, administracji publicznej czy w sektorze użyteczności publicznej. Pracownicy Sygnity zyskają szanse rozwoju w międzynarodowych projektach, które realizujemy w Asseco. Rzeczpospolita informuje, że docelowo Asseco Poland chce wycofać Sygnity z giełdy. W kolejnym kroku firma zostanie wchłonięta przez spółkę matkę.

Prezes Góral uważa, że kierowana przez niego firma zaproponowała za Sygnity sprawiedliwą cenę. Zwraca uwagę, że jest ona o ponad 22 proc. wyższa niż kurs tej spółki z ostatnich trzech miesięcy i o 18 proc. wyższa niż średnia półroczna. – Kwota, jaką zaoferowaliśmy, na chwilę obecną jest ostateczna. Nie zamierzamy jej zmieniać – podkreśla.

Jak podaje Rzeczpospolita, zupełnie inne zdanie o ofercie Asseco Poland mają akcjonariusze Sygnity. Firma, dzięki restrukturyzacji, wyszła na prostą. Wreszcie pokazuje zyski, które mają być coraz większe.