Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Asseco Poland podbija światowe rynki

Oprac. si [email protected]
Adam Góral, prezes Asseco Poland
Adam Góral, prezes Asseco Poland K. Łokaj
Asseco znajduje się czołówce polskich firm, które podbijają światowe rynki.\

Polskim spółkom inwestującym za granicą przewodzi branża wydobywczo-surowcowa. Niekwestionowanym liderem jest PKN Orlen, który ulokował za granicą ponad 6,2 mld dol.

Jak informuje Rzeczpospolita, z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur we współpracy z nowojorskim Vale Columbia Center on Sustainable International Investment wynika, że 65 proc. zagranicznych aktywów będących w posiadaniu 25 firm z grupy największych polskich inwestorów – tyle firm objęto badaniem – należy do przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem ropy i gazu oraz wydobyciem i przetwórstwem rud miedzi.

Innowacyjne branże

Rośnie jednak znaczenie branż innowacyjnych, w tym sektora IT oraz nowoczesnych technologii – w rankingu na drugiej pozycji znalazło się Asseco, na ósmej Bioton, a na szesnastej Comarch. Za inwestycje śmielej zabierają się także firmy z sektora spożywczego, jak Mlekovita czy Konspol.
Głównym kierunkiem ekspansji pozostaje Europa. – Firmy najchętniej inwestują na rynkach, które mają rozpoznane – tłumaczy Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Do końca 2010 roku 25 czołowych polskich inwestorów ulokowało w krajach Europy Zachodniej i Środkowej 70 proc. swoich zagranicznych przedstawicielstw, tj. 267 spółek-córek. Dużą popularnością cieszyła się także Europa Wschodnia, gdzie założono 51 oddziałów. Najwięcej powstało w Niemczech, Czechach, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, na Litwie, we Francji, Austrii, Słowacji oraz w Rosji.

Ale zwiększa się także zainteresowanie innymi, bardziej odległymi rynkami. – Zachętami do dalszej ekspansji są relatywnie niskie koszty działalności, wielkość lokalnych rynków oraz dobre perspektywy rozwoju gospodarczego – mówi Agata Wancio z IBRKiK.

Kto ma duże środki

Za granicą decydują się inwestować najczęściej koncerny, które dysponują dużymi środkami, często mają nadpłynność finansową i gdzieś te środki muszą lokować – informuje Rzeczpospolita. Są także firmy, które mają dobre rozeznanie rynkowe i jednocześnie partnerów zagranicznych. Według PAIiIZ w tej chwili w Polsce jest około setki przedsiębiorstw zdolnych do dużej ekspansji zagranicznej. – Z czasem to będzie bardzo silne zjawisko. Myśmy nawet nie zauważyli, jak polskie inwestycje za granicą urosły w ciągu ostatnich kilku lat – mówi Majman.

Jakie są perspektywy? W 2010 roku polskie inwestycje za granicą wzrosły do 5,6 mld dol., natomiast pierwsze szacunki za rok ubiegły na razie wskazują na możliwość.

Inwwestycje  polskich firm za granicą na koniec 2010 roku

Orlen – 6,22 mld  dolarów
Asseco – 1,19 mld dol
PGNiG 1,15 mld dol
Synthos – 0,62 mld dol
Marpol – 0,51 mld dol
Lotos 0,45 mld dol
Ciech – 043 mld dol
Zródło -  IBRKiK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24