Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Asseco Poland z kwotą aż 900 mln zł liderem nakładów na badania i rozwój

Józef Lonczak
Józef Lonczak
- Budujemy w Rzeszowie nowoczesne centrum R&D dla całej Grupy Asseco. Do innowacji podchodzimy realistycznie, bo musimy liczyć się z konkretnymi możliwościami i podejmować takie działania, które będą zwiększały naszą skuteczność – odpowiada Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland.
- Budujemy w Rzeszowie nowoczesne centrum R&D dla całej Grupy Asseco. Do innowacji podchodzimy realistycznie, bo musimy liczyć się z konkretnymi możliwościami i podejmować takie działania, które będą zwiększały naszą skuteczność – odpowiada Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland. Asseco Poland
Ogromną kwotę, bo aż 900 mln zł, zarząd Asseco Poland zdecydował się zainwestować w badania i rozwój. Zostało to zauważone i docenione nie tylko przez analityków i specjalistów.

Asseco Poland - największa firma informatyczna w Europie Środkowo-Wschodniej z adresem w Rzeszowie - zwyciężyła m.in. w kategorii „Firmy o największych nakładach na R&D” raportu "Computerworld TOP200", który stanowi kompleksowe badanie polskiego rynku teleinformatycznego. Podobnie w zestawieniu firm z największymi wydatkami na R&D, przygotowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” Asseco także zostało liderem.

O tym, że Asseco Poland prowadzi liczne działania w obszarze R&D (Research and Development czyli badania i rozwój B+R) pisaliśmy w Nowinach i na portalu nowiny24 wielokrotnie.

Jednym przejawów takich działań jest będący już na ukończeniu gmach obok siedziby tej spółki w Rzeszowie - Asseco Innovation Hub. To tam około czterystu specjalistów będzie pracować nad kolejnymi innowacjami. Jakie to będą rozwiązania i dla kogo?

- Budujemy w Rzeszowie nowoczesne centrum R&D dla całej Grupy Asseco. Do innowacji podchodzimy realistycznie, bo musimy liczyć się z konkretnymi możliwościami i podejmować takie działania, które będą zwiększały naszą skuteczność – odpowiada Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland.

- Nie będzie to zatem radosne wymyślanie zabawnych aplikacji. Rozwijamy między innymi systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję i robimy to w oparciu o nasz know-how z obszaru Business Intelligence

- dodaje prezes.

Według planów wartość projektu - Asseco Innovation Hub przekraczała 80 mln zł, a zatrudnieni w nim specjaliści wg założeń mają się zajmować także telemedycyną, elektromobilnością, internetem rzeczy, czy inteligentnymi sieciami elektroenergetycznymi.

Oczywiście zakres R&D jest znacznie większy niż powstające w Rzeszowie nowoczesne centrum do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.

- Rozumiemy, że jednym z warunków utrzymania naszej pozycji lidera na rynku IT jest innowacyjność – wyjaśnia Grzegorz Warzocha, dyrektor Biura Projektów Unijnych, Asseco Poland. Właśnie dlatego badania i rozwój są tak istotnym obszarem naszej działalności. Tylko w 2019 roku prowadziliśmy 64 projekty badawczo-rozwojowe, z których większość zrealizowaliśmy ze środków własnych. W naszym segmencie R&D pracuje 5 200 osób, co tylko pokazuje nasze ogromne zaangażowanie w działania badawczo rozwojowe.

Zobaczmy przy okazji porównanie skali nakładów Asseco i całego kraju. Według GUS wydatki na badania i rozwój w Polsce wzrosły w 2018 roku o 24,6 proc., tj. do poziomu 1,21 proc. PKB (za 2019 rok, nie ma jeszcze pełnych danych). Nakłady brutto na działalność badawczą i rozwojową w Polsce wyniosły w 2018 r. 25,6 mld zł. W stosunku do 2017 r. nastąpił wzrost o 5,07 mld zł czyli 24,6 proc. Wzrósł również procent nakładów na B+R w stosunku do PKB z 1,03% w 2017 roku do 1,21% w 2018 r.


FLESZ: Załamanie rynku dopiero przed nami?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24