Asseco Resovia za słaba na Włochów

Marek Bluj
Siatkarze Asseco Resovii nie mogli się przebić przez szczelny blok Lube.
Siatkarze Asseco Resovii nie mogli się przebić przez szczelny blok Lube. archiwum
Siatkarze Asseco Resovii przegrali 1:3 z Lube Banca Marche Macerata, rewanżowy wyjazdowy mecz pierwszej rundy play-off Ligi Mistrzów i odpadli z rozgrywek. Pierwsze spotkanie w Rzeszowie mistrzowie Włoch wygrali 3:0.

Mistrz Polski wyraźnie ustępował pewnym siebie gospodarzom. Naszej drużynie zabrakło animuszu, umiejętności i wiary, że mogą ograć faworyzowanych przeciwników. Jeden wygrany set nie osłodzi porażki.

Resovia nie miała nic do stracenia. Aby awansować musiała wygrać mecz i jeszcze złotego seta. Mistrz Polski zaczął w najmocniejszym składzie, ze Zbigniewem Bartmanen, który był jego jaśniejszą postacią.

Bardzo kiepski początek

Podopieczni trenera Andrzeja Kowala początek inauguracyjnej odsłony (jak i każdej następnej) mieli nieudany. Popełniali błędy, a ponieważ Włosi grali pewnie, spokojnie, wyraźnie przeważali (8:4, 20:15).

Nasza drużyna poderwała się do walki i po bloku na Ivanie Zajcewie zmniejszyła straty do jednego "oczka" (20:19). Na samym finiszu skutecznie zaatakował Bartman, pomylił się Zajcew i notowano 24:23. Wyrównać się nie udało, ponieważ skutecznym atakiem popisał się Simone Parodi.

W drugiej odsłonie mistrz Włoch, podobnie jak w inauguracyjnej odsłonie, wypracował sobie czteropunktową przewagę (6:2). Team z Maceraty grał wyraźnie lepiej na zagrywce, w ataku i przede wszystkim w bloku, punktując nasz zespół na wszelkie sposoby (20:12). Resovia grała bezbarwnie, sporadyczne udane zagrania przeplatała częstymi błędami. Popełniała ich zdecydowanie za dużo. Drugą partię przegrała z kretesem.

Wygrali, ale marna to pociecha

Wobec wyraźnej dominacji Maceraty, resoviacy w trzecim secie grali o pozostanie w grze i honor. Do stanu 9:9 partia była wyrównana. Potem Włosi znów zdawali się panować nad sytuacją. Zgubiła ich pewność siebie.

Resovia, w której udanie wprowadzili się na boisko Nikola Kovacević i Wojciech Grzyb, na samym finiszu, po dobrych zagrywkach Piotra Nowakowskiego, dwóch blokach i ataku Bartmana, miała piłki setowe 24:22. Goście postawili kropkę nad "i" po kolejnej udanej zastawie.

Czwarty set był niestety ostatnim. Włosi potwierdzili w nim, że są lepszą drużyną i pewnie wygrali. Lube Banca o awans do Final Four zmierzy się z Brea Banca Lannutti Cuneo.

Resovii po raz kolejny w europejskich pucharach nie udało się przejść włoskiej przeszkody. Znów okazała się na to za słaba.

LUBE BANCA MARCHE MACERATA - ASSECO RESOVIA 3:1 (25:23, 25:18, 23:25, 25:18)

Macerata: Travica 1, Zajcew 18, Parodi 14, Stanković 11, Podrascanin 9, Kooy 9, Hernno (libero) oraz Pajenk, Monopoli, Starović 1. Trener Alberto Giulani.

Resovia: Tichacek 1, Lotman 3, Achrem 16, Kosok 5, Nowakowski 9, Bartman 17, Ignaczak (libero) oraz Perłowski, Grzyb 3, Kovacević 10. Trener Andrzej Kowal.
Sędziowali: Mario Bernaola (Hiszpania) i Aziz Yener (Turcja). Widzów: 2000 (w tym 40 z Rzeszowa).

Wyniki rewanżowych meczów 1. rundy play off:

Zenit Kazań - Berlin Volleys 3:2 (25:15, 21:25, 28:30, 25:13, 16:14); pierwszy mecz - 3:2, awans - Zenitu.
Noliko Maaseik - Zaksa Kędzierzyn-Koźle 2:3 (25:22, 18:25, 25:18, 31:33, 13:15); pierwszy mecz - 0:3, awans - Zaksy.
Bre Banca Lannutti Cuneo - ACH Volley Lublana 3:1 (25:16, 25:21, 24:26, 25:16); pierwszy mecz - 3:0, awans - Bre Banca Lannutti.
PGE Skra Bełchatów - Arkas Izmir 2:3 ( 14:25, 25:21, 22:25, 25:18, 18:20) - złoty set 12:15; pierwszy mecz - 3:1, awans Arkasu.
Trentino Diatec - Dynamo 3:0 (25:19, 25:18, 25:12) -złoty set 12:15; pierwszy mecz - 2:3; awans Dynama.