Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atak dzika na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. Dlaczego dzik zaatakował dziecko przed blokiem? Mógł być głodny lub rozdrażniony

Anna Janik
webandi / pixabay.com
- Zachowanie tego dzika było bardzo nietypowe. Te zwierzęta raczej uciekają przed ludźmi niż atakują - twierdzi weterynarz, który interweniował na ul. Strażackiej na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie, gdzie doszło do ataku dzika na małego chłopca.

Na rzeszowskie osiedle Drabinianka padł blady strach po tym, jak biegnący na oślep dzik omal nie staranował małego chłopca. Maluch jest cały i zdrowy, ale niepokój pozostał.

Do groźnego incydentu doszło w piątkowe popołudnie. Opis ataku dzika dostaliśmy od jednego z internautów na naszego redakcyjnego e-maila. Miało do niego dojść na ul. Strażackiej w pobliżu bloku 52 C ok. godz. 15.20. Jak donosi internauta, dzik przebiegł przez plac zabaw obok małej dziewczynki i podbiegł do klatki schodowej, do której wchodziła matka z dwójką dzieci.

Starsze z dzieci uciekło po schodach do mieszkania, a w otwartych drzwiach dzik zaatakował 6-letniego chłopczyka. Matka nie zdołała zamknąć drzwi i zwierzę potargało spodnie chłopca. Krzykiem udało się odgonić dzika i wtedy kobieta zdołała zamknąć drzwi wejściowe - donosi internauta.

Na szczęście chłopiec nie odniósł żadnych obrażeń, bo miał na sobie dwie pary spodni. Zwierzę potargało tylko jedną z nich.

Atak dzika zgłoszony straży miejskiej

Sprawa ataku dzika została zgłoszona do rzeszowskiej straży miejskiej. Ta, jak usłyszeliśmy w niedzielę, nie interweniowała na miejscu, a powiadomiła jedynie lekarza weterynarii, współpracującego z wydziałem ochrony środowiska rzeszowskiego ratusza. Ten tłumaczy, że zachowanie zwierzęcia było bardzo nietypowe.

- Dziki są raczej płochliwe i bardziej prawdopodobne jest, że uciekną na widok człowieka niż go zaatakują - tłumaczy Robert Sączawa, weterynarz, który był w piątek na miejscu zdarzenia. - Coś musiało mu dokuczać: albo był głodny, bo kiedy spada śnieg lub jest mróz trudniej jest ryć w ziemi w poszukiwaniu pożywienia. Może coś go zdenerwowało a może potrącił go samochód? - zastanawia się.

I dodaje, że mało prawdopodobne, by dzik miał wściekliznę, bo wtedy jego zachowanie też byłoby inne.

- Słaniałby się na nogach, byłby słaby, a z tego co opowiadała mi matka dzieci biegł na oślep przed siebie - opowiada Robert Sączawa. - Wścieklizny na tym terenie zresztą nie odnotowujemy, poza tym w tym przypadku nie doszło do przerwania ciągłości skóry. Przez sam kontakt z ubraniami nie można zarazić się wścieklizną - przypomina.

Wędrujący po Bieszczadach turyści nie zawsze mają możliwość spotkania zwierząt czy roślin typowych dla tego regionu. Jest jednak miejsce, w którym każdemu uda się to bez problemu. W Pawilonie Wystawowym Fauny i Flory Bieszczadzkiej w Mucznem wilka, dzika, niedźwiedzia czy rysia, możecie mieć dosłownie na wyciągnięcie ręki.Pawilon prowadzony jest przez Nadleśnictwo Stuposiany i mieści się obok Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Po bieszczadzkiej faunie i florze oprowadza turystów przewodnik, więc wizyta tutaj to nie tylko możliwość zobaczenia roślin i zamieszkujących Bieszczady zwierząt, ale też doskonała lekcja biologii. Jakie zwierzęta znajdują się w pawilonie? To, jak można obejrzeć na kolejnych zdjęciach, m.in. niedźwiedź, wilki, stado dzików, sarny i jelenie. Jest też borsuk, jest ryś i trochę dzikiego ptactwa. I jak na Muczne przystało - są żubry. Choć te polecamy zobaczyć na żywo w oddalonej o niespełna trzy kilometry Zagrodzie Pokazowej Żubrów.ZDJĘCIA: Żubry z Mucznego w Bieszczadach - galeria zdjęć

Dzikie Bieszczady na wyciągnięcie ręki. Odwiedź Pawilon Wyst...

Weterynarz: czasem dzikie zwierzę może pobłądzić

I zaznacza, że ta część ul. Strażackiej w Rzeszowie znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie nieużytków rolnych, łąk i zarośli, które są naturalnym miejscem bytowania nie tylko dzików, ale i saren oraz lisów.

- Wiem, że mieszkańcy się obawiają, ale to człowiek wszedł „z blokami” w terytorium, które wcześniej zamieszkiwały zwierzęta, a nie na odwrót - przypomina. - Niestety jeżeli ktoś mieszka w takim miejscu, czyli z jednej strony korzysta z uroków miasta, a jednocześnie może się cieszyć ładnym widokiem i bliskością natury musi się liczyć z tym, że czasem dzikie zwierzę może pobłądzić, spłoszyć się i podejść bliżej człowieka. Należy zejść mu z drogi - dodaje.

I zaznacza, że w tej sprawie w wydziale ochrony środowiska na pewno będą jeszcze narady, a teren będzie baczniej obserwowany przez służby. Niewykluczone są tzw. odstrzały selekcyjne dzików.


ZOBACZ TEŻ: „Próbujemy jakoś zapobiec tej rzezi”. Drugi dzień polowań na dziki pod okiem aktywistów

Źródło:
TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24