Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atlas plus przewodnik. Mapy z Nowinami dziś i jutro

Przemysław Markocki
Kolekcja Atlas plus przewodnik to połączenie szczegółowej mapy samochodowej całego kraju i praktycznego przewodnika turystycznego
Kolekcja Atlas plus przewodnik to połączenie szczegółowej mapy samochodowej całego kraju i praktycznego przewodnika turystycznego
Z dzisiejszym wydaniem Nowin 37. część kolekcji Atlas plus przewodnik. Już jutro kolejna część.

Kolekcja Atlas plus przewodnik to połączenie szczegółowej mapy samochodowej całego kraju i praktycznego przewodnika turystycznego.

Wszystkie mapy dodajemy bezpłatnie do naszej gazety.

W dołączonej dziś do Nowin 37. części atlasu (str. 289-296) znaleźć można mapy z okolic Suchej Beskidzkiej, Zakopanego, Krynicy-Zdroju i Jasła.

Środowe wydanie atlasu prawie w całości poświęcone będzie terenom leżącym w obrębie naszego województwa. Poczytać będzie można m.in. o zamku Kamieniec w Odrzykoniu czy chociażby arboretum w Bolestraszycach.

Inspiracja dla Fredry

Historia XIV-wiecznego zamku Kamieniec w Odrzykoniu zainspirowała Aleksandra Fredrę do napisania słynnej komedii "Zemsta". Przeglądając stare dokumenty warowni, dramaturg odkrył akta procesowe spierających się o jej mur graniczny szlachciców - Jana Stadnickiego i Piotra Firleja.

W XVII w. istniała tu rozbudowana siedziba szlachecka z dwoma zamkami i przedzamczami. Dziś w położonych na skalistym wzgórzu malowniczych ruinach są odprawiane msze. Widać stąd piękną panoramę Beskidu Niskiego.
Arboretum i "Osłona Sanu"

Kolejnym miejscem opisywanym w jutrzejszym wydaniu atlasu jest arboretum w Bolestraszycach. To jeden z najładniejszych ogrodów botanicznych w Polsce. W dendrologicznym parku rośnie wiele egzotycznych gatunków drzew i stoi XIX-wieczny dworek.

Prawdziwą atrakcją są tu ogromne skamieniałe "czarne dęby", mające co najmniej 5 tys. lat.

W pobliżu arboretum widać imponujące pozostałości starego fortu XIII San Rideau ("Osłona Sanu"). Należał on do fortyfikacji Twierdzy Przemyśl i powstał pod koniec XIX w. Głębokie szyby i wykroty nie są zabezpieczone, więc zwiedzając ruiny, trzeba bardzo uważać.

Z San Rideau wiąże się ciekawa historia. W 1923 r. w podziemnych lochach znaleziono człowieka, który po uwolnieniu bardzo szybko zmarł. Okazało się, że był rosyjskim jeńcem zamkniętym tu w marcu 1915 r. przez Austriaków, którzy wysadzili górną część fortu i odcięli więźniom drogę ucieczki. Pierwszy żołnierz zabił się po dwóch latach czekania na ratunek, drugi zaś przetrwał aż osiem lat (miał dostęp do składu żywności, wody, papierosów itp.).

Więcej ciekawostek dotyczących naszego regionu i znajdujących się tu zabytków znajdziesz w jutrzejszym wydaniu atlasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24