Australian Open. Koniec marzeń młodego Polaka. Tsitsipas w finale

Zbigniew Czyż
Stefanos Tsitsipas zagra w finale Australian Open
Stefanos Tsitsipas zagra w finale Australian Open Fazry Ismail / PAP/EPA
Tomasz Berkieta przegrał z amerykańskim tenisistą Learnerem Tienem 2:6, 4:6 w półfinale juniorskiego turnieju Australian Open w Melbourne. 16-letni Berkieta wcześniej wyeliminował czterech rywali, w tym zawodnika rozstawionego z numerem czwartym.

Tym razem musiał uznać wyższość rok starszego tenisisty z USA, który próbował już sił z seniorami, m.in. dzięki "dzikiej karcie" wystąpił w 1. rundzie ostatniej edycji US Open, i jest 771. w światowym rankingu.

Finałowym rywalem Tiena, który w Melbourne triumfował już w deblu juniorów, będzie Belg Alexander Blockx.

Australian Open - drugi wielkoszlemowy finał Tsitsipasa, pierwszy w Melbourne

Grek Stefanos Tsitsipas po wygranej z Rosjaninem Karenem Chaczanowem 7:6 (7-2), 6:4, 6:7 (6-8), 6:3 został pierwszym finalistą wielkoszlemowego Australian Open w Melbourne. Jego rywala wyłoni mecz Serba Novaka Djokovica z Amerykaninem Tommym Paulem.

Rozstawiony z "trójką" 24-latek z Aten po raz czwarty w karierze, a trzeci z rzędu na kortach Melbourne Park wystąpił w półfinale. W dwóch poprzednich edycjach przegrał z Rosjaninem Daniiłem Miedwiediewem, a teraz zrobił krok do przodu i zadebiutuje w finale.

W 2021 roku Tsitsipas grał już w decydującym spotkaniu French Open, ale uległ Djokovicowi. W niedzielę może dojść do rewanżu.

Jego pojedynek z rozstawionym z numerem 18. Chaczanowem trwał trzy godziny i 21 minut, ale mógł się zakończyć wcześniej, gdyż Grek w tie-breaku trzeciej partii nie wykorzystał dwóch meczboli. Od stanu 6-4 przegrał cztery kolejne piłki, a w konsekwencji seta i konieczna była czwarta partia.

To niepowodzenie nie załamało Tsitsipasa, który czwartego seta zaczął od błyskawicznego przełamania i wyszedł na 3:0. Później już "pilnował" własnego serwisu i to wystarczyło do zwycięstwa.

"Jestem ekstremalnie szczęśliwy z awansu do finału" - przyznał jeszcze na korcie Tsitsipas, który w przypadku triumfu w Melbourne zostanie liderem światowego rankingu.

"Jedynka? Podoba mi się ten numer. Zobaczymy, co z tego wyjdzie" - dodał z uśmiechem.

Grek jest niepokonany w tym sezonie. Przed Australian Open, w którym wyeliminował już sześciu rywali, wygrał cztery spotkania singlowe w turnieju drużyn mieszanych United Cup.

Chaczanow po raz pierwszy dotarł do półfinału w Melbourne, a w najlepszej czwórce zmagań wielkoszlemowych był wcześniej we wrześniu w nowojorskim US Open. 26-latek z Moskwy nie wygrał żadnego z sześciu oficjalnych meczów z Tsitsipasem.