Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autobusem pod kościół

Dorota Mękarska
Po zakończeniu remontu trasy autobusów dojeżdżających do rynku lub w jego rejon zostaną tak wytyczone, by zadowolić jak największą liczbę mieszkańców.
Po zakończeniu remontu trasy autobusów dojeżdżających do rynku lub w jego rejon zostaną tak wytyczone, by zadowolić jak największą liczbę mieszkańców. Fot. Dorota Mękarska
Sanocki Rynek, który przechodzi gruntowną modernizację, zmienia się z dnia na dzień. Ale nie wszystkich to cieszy.

Starsi ludzie narzekają, że będą mieli utrudniony dojazd do samego centrum miasta, a przede wszystkim do kościoła franciszkańskiego.

Przed rozpoczęciem remontu na Rynku był przystanek MKS. Zatrzymywały się tu autobusy nr 1 i 29 A. Dzięki temu wierni, po przejechaniu sporej odległości autobusem, mieli kilka kroków do kościoła. Dzisiaj w miejscu, w którym był przystanek, są wykopy pod fontannę.

Petycja do magistratu

Kiedy Rynek na czas remontu został całkowicie wyłączony z ruchu, podniosły się głosy, że po zakończeniu prac autobusy muszą wrócić. Petycja w tej sprawie trafiła do Urzędu Miasta. Skierowała Rada Dzielnicy Śródmieście.

Piękny rynek to nie wszystko

- Cieszy mnie, że będziemy mieli taki piękny rynek - mówi pani Danuta, mieszkanka z ul. Żwirki i Wigury. - Ale dziwię się, że przy tej okazji zapomniano o ludziach starszych, którzy muszą dojeżdżać do kościoła. Nie możemy dostać się tam ani autobusami, ani samochodami, bo parking na Rynku też został zlikwidowany.

Najbliższy przystanek MKS, z którego obecnie korzystają wierni, znajduje się przy ul. Piłsudskiego, w pobliżu hali targowej. Nie jest stąd daleko do kościoła, ale dla ludzi starszych, schorowanych i niepełnosprawnych to całkiem spora odległość.

W zakładzie Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Sanoku nie wiedzą, jak będzie wyglądać przebieg tras autobusowych po zakończeniu remontu. Władze miasta jeszcze nie konsultowały tego z kierownictwem MKS.

Władze miasta myślą

Stanisław Czernek, wiceburmistrz Sanoka, zapowiada, że problem dojazdu na Rynek zostanie rozwiązany w drugiej połowie września.

- Bardzo dobrze znamy ten problem, bo rozmawiamy z mieszkańcami miasta i księżmi - mówi. - Nie chcę niczego obiecywać, ale rozpatrujemy różne warianty. Na pewno nie zostawimy tego problemu bez rozwiązania.

Wybór wariantu zależy od uwarunkowań technicznych, ekonomicznych, a także społecznych. Być może na Rynek zostaną wpuszczone lekkie autobusy. Władze miasta myślą też o zlokalizowaniu przystanku przy ul. Zamkowej, co też powinno być bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24