Autobusy dla Rzeszowa z Sanoka i Turcji?

  Autobusy dla Rzeszowa z Sanoka i Turcji?

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Tak prezentuje się 12-metrowy autobus proponowany przez sanockiego Autosana.

  Tak prezentuje się 12-metrowy autobus proponowany przez sanockiego Autosana. ©Autosan

  Sanocki Autosan i turecki Otokar złożyły najtańsze oferty i na dziś są najbliższe dostawy nowych autobusów dla rzeszowskiego MPK. Warunek? Ich pojazdy nie okażą się gorsze od droższych konkurentów pod względem technicznym.
  Tak prezentuje się 12-metrowy autobus proponowany przez sanockiego Autosana.

  Tak prezentuje się 12-metrowy autobus proponowany przez sanockiego Autosana. ©Autosan

  Przetarg na zakup 80 nowych autobusów dla MPK Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił we wrześniu ubiegłego roku.

  Podzielono go na trzy części. Producenci osobne oferty mieli składać na dostawę 12-metrowych autobusów na olej napędowy (30 sztuk), 12-metrowców zasilanych gazem ziemnym (30 sztuk) oraz 20 krótszych, 10-metrowych pojazdów na olej napędowy.

  Autosan najtańszy

  Potężne zainteresowanie ze strony dostawców sprawiło, że datę otwarcia ofert trzeba było kilkakrotnie przekładać.
  Wczoraj wreszcie się to udało. Mimo zainteresowania ze strony kilkunastu producentów, oferty złożyło tylko sześć firm. Zaoferowały autobusy marek Solaris, Mercedes, Solbus, MAN, Otokar i Autosan.

  Autobusy na olej napędowy, zarówno 10 jak i 12-metrowe najtaniej oferuje Autosan z Sanoka. Na zakup tych pojazdów miasto przeznaczyło 46,2 mln zł. Oferta z Sanoka to 39,6 mln zł. Autosan proponuje model Sancity, używany m.in. przez MPK w Lublinie.

  - To pojazd wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, świetny silnik produkcji Iveco, oraz klimatyzację przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy. Nasza cena to ukłon w kierunku Rzeszowa. Chcemy, żeby na Podkarpaciu jeździły autobusy produkowane na miejscu. Zwłaszcza, że dla naszej firmy byłby to piękny kontrakt, gwarantujący zatrudnienie załodze - mówi Ryszard Bogusz, dyrektor Biura Sprzedaży Autobusów i Marketingu w Autosanie.

  Gazowce z Turcji?

  Spośród czterech ofert na dostawę autobusów gazowych najtańszą złożyła firma z Łodzi, importer tureckich Otokarów, które jeżdżą m.in. w Przemyślu. 30 pojazdów chce sprzedać miastu za 30,5 mln zł (w budżecie Rzeszowa jest na nie 32,2 mln zł). Propozycja o tyle zaskakująca, że w Polsce nie sprzedawała dotąd pojazdów tej marki z takim napędem.

  - To nowy model, który wszedł do seryjnej produkcji jesienią ubiegłego roku - mówi Angelika Świtalska z łódzkiej firmy Gran.

  Łukasz Dziągwa, dyrektor ZTM tłumaczy, że niska cena nie jest jeszcze gwarancją kontraktu.

  - Powiem przewrotnie, ten przetarg był ustawiony. Ustawiony pod dostawę najwyższej jakości autobusów. Dlatego cena, to tylko 65 procent kryterium wyboru dostawcy. Pozostałe punkty będziemy przyznawać za parametry techniczne: zużycie paliwa, typ i moc silnika, zawieszenie, blacharkę - mówi Dziągwa.

  Zamówienie w kwietniu

  Analiza ofert potrwa ok. 2-3 tygodnie. Komisja przetargowa sprawdzi poprawność dokumentów oraz parametry i homologację autobusów.

  - Oferty, które nie spełnią naszych wymogów zostaną odrzucone. Nie życzyliśmy sobie prototypów, bo mamy już dość testowania na Rzeszowie pierwotnych rozwiązań. Pojazdy, które zamówimy muszą być sprawdzone, dobre i wydajne - mówi Dziągwa.

  Marek Filip, dyrektor MPK jest zaskoczony przede wszystkim brakiem oferty szwedzkiej Scanii.

  - To dobra firma, a ponieważ zadawała w przetargu sporo pytań, liczyliśmy, że wystartuje. Dziwi mnie też wysoka oferta Solarisa, który dostarczał nam już sporo autobusów. Autosan i Otokar? Nie mamy dużego doświadczenia z tymi markami ucina Filip, który mówi, że czeka na "dobre autobusy".

  Umowę na zakup autobusów ZTM chce podpisać na wiosnę. Pierwsza tura, 40 pojazdów dotarłaby dzięki temu do Rzeszowa jesienią. Kolejne, do wiosny 2014 roku.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (22)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (22) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie