Awantura o krzyż w Stalowej Woli. Prezydent Szlęzak przeciw nielegalnej budowie kościoła

Andrzej Plęs
Kilkumetrowy dębowy krzyż zamontowano na betonowych fundamentach. Czy sprawa jego ustawienia trafi do prokuratury?
Kilkumetrowy dębowy krzyż zamontowano na betonowych fundamentach. Czy sprawa jego ustawienia trafi do prokuratury? Fot. Andrzej Plęs
- To miejsce od dawna było zaklepane pod kościół - podkreśla proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej. - Komuna się skończyła i już nie można budować kościołów nielegalnie - odpowiada prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak.

- W tym miejscu kościoła nie będzie - mówi twardo prezydent Andrzej Szlęzak. Nawet gdyby Kościół wycofał się z tej samowoli budowlanej i zdemontował krzyż. I nie wyklucza złożenia w prokuraturze doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Z końcem lutego ulicami Stalowej przetoczyło się w marszu Drogi Krzyżowej kilka tysięcy ludzi w intencji zwalnianych i zagrożonych zwolnieniami z pracy. Stację IX - Jezus po raz trzeci upada pod krzyżem - usytuowano na brzozowym wzgórku przy ul. Okulickiego. I tu biskup pomocniczy sandomierski Edward Frankowski, ku zaskoczeniu niektórych, poświęcił i teren i kilkumetrowy dębowy krzyż, który osadzono w betonowych fundamentach kilka godzin wcześniej.

Na przybitej do krzyża tabliczce wygrawerowano napis: "Plac poświęcony pod budowę Kościoła pod wezwaniem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Stalowa Wola 27.02.2009".

W tamtej chwili nikt nie roztrząsał, że te 85 arów, na których ma stanąć świątynia, należy do miasta. Że posadowienie krzyża bez stosownych zezwoleń to samowola budowlana, więc i złamanie prawa. Ani tego, że ksiądz Popiełuszko jeszcze nie został ogłoszony błogosławionym.

- Tak, ale wszystko jest na dobrej drodze i mówi się, że to nastąpi 19 października, w rocznicę śmierci księdza Popiełuszki - zapowiada ks. Jerzy Warchoł, proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej, który zaangażował się w pomysł krzyża i nowej świątyni. - A jak nie, to patronem będzie kto inny.

Kościół rezerwuje teren

Prezydent Szlęzak przyznaje, że w sprawie pomysłu budowy kościoła biskup sandomierski Wacław Świerzawski korespondował niegdyś z prezydentem Alfredem Rzegockim. I na korespondencji się skończyło, bo żadne decyzje nie zapadły.

- Biskup zasugerował kilka miejsc, w których chciano, by budować kościoły - przypomina. - Ze strony urzędu miasta nie było ani sprzeciwu, ani jednoznacznej zgody, a przede wszystkim nie podjęto żadnych działań.

To była połowa 2001 roku. Przez następne kilka lat ani Kościół nie przypominał o swoich zamierzeniach, ani władze nie dopominały się o stanowisko Kościoła. Aż do 2005 roku, kiedy przez media przemknęła informacja, iż w lasku przy ul. Okulickiego inwestor chce budować bloki mieszkalne. Rzeczywiście chce, ale nie w na wzgórku przy ul. Okulickiego, choć nieopodal.

- Któryś z radnych powiadomił kurię o takich planach - opowiada Szlęzak. - Wkrótce otrzymałem od biskupa Dzięgi formalny wniosek, że Kościół chce zarezerwować teren na inwestycję sakralną. Odpowiedziałem prośbą o sprecyzowanie - jaki obiekt miałby stanąć w tym miejscu. I na tym korespondencja się urwała. Nie mogę przyjąć do wiadomości, że Kościół sobie coś zaklepał.

To miejsce było zaklepane

Teraz legalność instalacji bada Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, do którego nie dotarł żaden wniosek o postawienie krzyża.

- Moim zadaniem jest ustalenie osoby czy podmiotu, który ma status inwestora. Gmina, która jest właścicielem działki, nie wyraziła bowiem zgody na postawienie krzyża - stwierdził podczas konferencji prasowej Marian Pędlowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Pędlowski wystosował do sandomierskiej kurii pytanie, kto jest inwestorem, czyli - kto postawił krzyż. W konsekwencji - kogo obciążyć odpowiedzialnością prawną i finansową. Rozbiórką albo legalizacją za 2,5 tys. zł.

Inspektorat sprawę bada, ale prezydent Szlęzak ma obawy o wynik badań.

- Słyszę, że starostwo próbuje rozmydlać sprawę - mówi. - A na to sobie nie pozwolę. Już raz przymknąłem oko na samowolę - parking koło katedry.

Ks. Warchoł jest zaskoczony całym tym zamieszaniem.

- Nic nie było potajemnie, krzyż stawiano na oczach wszystkich - tłumaczy. - Bo to miejsce od dawna było zaklepane pod kościół. I to był pomysł księdza biskupa [Frankowskiego].

I dodaje, że obok tego nowego kościoła mogłoby powstać przedszkole katolickie. Bo naród potrzebuje wychowania w duchu katolickim.

Komuna się skończyła

Prezydent Szlęzak mówi, że jest zdziwiony sytuacją, bo dwa tygodnie przed tym zamieszaniem był w Sandomierzu u biskupa Dzięgi i rozmawiali o potencjalnych lokalizacjach kościołów w Stalowej Woli.

I żadne deklaracje wówczas nie padły. A najbardziej przygnębiony jest tym, że: - Ksiądz Warchoł kłamie mówiąc, że nie wiedział, że postawienie krzyża będzie nielegalne i kłamie mówiąc, że nie wiedział, iż trzeba to zgłosić - mówi prezydent.

- I ksiądz Gil [Zygmunt - kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu] kłamie, że dzwonił do mnie, a ja nie odebrałem. Przez moją sekretarkę umówił się ze mną na spotkanie, a ja przez swojego asystenta dałem mu jednoznacznie odpowiedź: nie będzie żadnych rozmów w sprawie budowy kościołów na terenach miasta. Bo nie będę rozmawiał z nikim, kto łamie prawo. Komuna się skończyła i już nie można budować kościołów nielegalnie - kwituje Szlęzak.

Jakby był inny prezydent

Ks. Warchoł mówi, że wszystkie kościoły w Stalowej zostały zbudowane nielegalnie. Gdy pytamy, czy urząd miasta faktycznie wysyłał ostrzeżenia przed ustawieniem krzyża, ks. Warchoł w końcu potwierdza, że był u niego z ostrzegawczą wizytą zastępcą prezydenta.

- Myśmy go prosili, ale jakoś wycofał się. A to nawoływanie do przestrzegania prawa, to są takie, no… Ale ja się dziwię, skąd w ludziach jest tyle bezinteresownej nienawiści. Jakby był inny prezydent, to by wszystko było dobrze.

I dodaje, że wrogom Kościoła dano okazję do wyżywania się.

Z życiorysu Szlęzaka wynika, że trudno byłoby go posądzać o antyklerykalizm i antykatolicyzm. Ukończył KUL, niegdyś był korespondentem "Naszego Dziennika".
On sam podkreśla, że choć przed wyborami samorządowymi namawiano w kościołach, żeby na niego nie głosować, nie żałuje, że biskupowi Frankowskiemu przyznał statuetkę za zasługi na 70-lecie Stalowej Woli.

- Kościół nie powinien się skarżyć na współpracę ze mną - mówi Szlęzak. - Jakby nie ja, to by nie było szkoły katolickiej, KUL nie miałby szans się rozbudowywać w mieście i nie otrzymywaliby mnóstwa pieniędzy na instytucje kościelne. A teraz oczekuję, że zostanie przywrócony stan prawny tego miejsca i wtedy być może pogadamy. Być może...

A ksiądz Warchoł przestrzega: - Jest takie powiedzenie: cokolwiek czynisz, patrz na koniec.

***

Jaki będzie finał sporu o krzyż trudno przewidzieć. Najłagodniejszym wyjściem byłaby jego legalizacja za 2,5 tys. zł. Tylko że takie rozwiązanie zablokuje miastu jakąkolwiek inwestycję na tych 85 arach i ewentualną sprzedaż terenu.

Powiatowy inspektorat może nakazać rozbiórkę instalacji. Na koszt inwestora (jeśli uda się go określić), albo na koszt podatnika. To rozwiązanie zapewne wywoła protesty społeczne. Włącznie z nocnymi czuwaniami w obronie krzyża.

Tym razem znak krzyża bardziej dzieli niż łączy.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sewerer
W kogos chyba piorun rabnal i sie mu pokrecilo w glowie !!!!! jak narazie to JESZCZE w Polsce obowiazuje prawo panstwowe a nie kanoniczne !!!
Jestem, że tak napiszę, z Polski. Wszedłem tu, bo słyszałem dużo dobrego o Panu Szlęzaku i chciałem sprawdzić czy przeszedł w wyborach 2010. Faktycznie w Polsce utarło się, że prawo kanoniczne nie tylko jest równe prawu stanowionemu przez Sejm, ale jest wręcz nadrzędne. Czasami od posła czy sędziego można usłyszeć cytowane jego ustępy, co jest dla Europejczyka szokujące. Ma się wrażenie, że prawo kanoniczne w Polsce znalazło się na pozycji szariatu w takich państwach jak Sudan, Iran itp. Takie traktowanie wewnętrznych regulaminów wyznaniowych jest niedopuszczalne w państwie demokratycznym. Więcej; powinno ono zostać zbadane pod względem zgodności z Ustawą Zasadniczą (Konstytucją) czy nie narusza jej zasad. Dotyczy tylko katolików w trybie dobrowolnego poddania się jego zapisom. Innymi słowy ma mniejsze znaczenie niż prawa i obowiązki wynikające z przynależności do np. Polskiego Związku Łowieckiego czy Polskiego Związku Wędkarskiego, które to związki mają prawo nakładania kar i ich bezwzględnego egzekwowania. Ważne jest żeby nie dać się ogłupić wyznaniowym oszołomom, a dyskutując o nim, legitymizując tym samym niejako ważność jego zapisów. Gratuluję Panu Szlęzakowi zwycięstwa i myślę, że chociaż trudem, idzie nowe.
S
Sewerer

Śmieszne! Co to znaczy "zaklepane"? Czy ja mogę sobie coś zaklepać w Stalowej Woli? Jeśli wszystkie kościoły zostały postawione nielegalnie, to dlaczego jeszcze się ich nie rozbiera? Poza tym potrzebne są przedszkola, a nie katolickie przedszkola. Katolicyzmu mamy dosyć w życiu codziennym i jest nam już zbędny. Zbyt kosztowny jest ten popiół, woda święcona, oleje, dym z kadzideł, którym handlujecie. Komunizmu nam nie trzeba, bo jego walka z wami jest mocno przereklamowana. Po tej rzekomej hekatombie zostało was 95,5%. Dobrobyt i wiedza w UE były skuteczniejsze. Proponuję zatem nie model komunistyczny, a francuski z 1905 roku SEKULARYZACJA!

G
Gość

obecny kosciol katolicki , ma bardzo niewiele wspolnego z BIBLIA !!! to jest NAJWIEKSZA SEKTA NA SWIECIE !!! A kto nie wierzy ,niech chociaz raz przeczyta uwaznie Pismo Swiete !!! a nie slucha co klecha nawija z ambony ! Tylko ze w naszym spoleczenstwie kto czyta Biblie ? dlatego sie ma takie poglady .

c
chłopak z Podkarpacia

i tak to księża zlikwidują w ciągu 1 pokolenia katolicyzm.

r
rudy kocur
W dniu 24.03.2009 o 15:18, klecha napisał:

Nie wszyscy wierni parafianie sie zgadzaja z biskupimi pomyslami!!!!!!!!!!!!!!!!! , wieksza czesc ludzi ma dosyc ich wygorowanych pomyslow .Gdyby klechom trzeba bylo na to wszystko zarobic to by sie im moze troche w glowkach rozjasnilo , ale skad oni maja pojecie jak zycie wyglada , jak oni zyja jak nie z tego swiata. Jak by nie mial jeden z drugim co dziciom dac zjesc albo ubrac to by sie moze otrzasnal, ale oni zyja jak paczki w masle to co taki moze wiedziec o zyciu ? naje sie jak wielkie panisko i pier***y mu do glowy przychodza ..... a potem z ambony glosi ze ludzie ich oczerniaja. A nie maja powodu? HIPOKRYCI !!!!!Święte słowa! Amen
k
klecha
W dniu 24.03.2009 o 15:02, lucyfer napisał:

W kogos chyba piorun rabnal i sie mu pokrecilo w glowie !!!!! jak narazie to JESZCZE w Polsce obowiazuje prawo panstwowe a nie kanoniczne !!! A komu bardziej odpowiada to drugie to niech spie...a do Vatykanu , a normalnym ludziom nie utrudnia zycia !!!!! Pan biskup jak chce budowac to niech buduje ale w szystko wedlug prawa jak kazdy obywatel ( chuba nie spadl z nieba) , i za wiernych pieniadze a nie za spoleczne. Na spoleczne pienoadze sa lepsze miejsca do ich wykorzystania , np. sieroty , chorzy, szpitale, domy dziecka, szkoly, domy starcow,pomoc spoleczna itp... A stara kawalerka w dodatku w sukienkach , wio do roboty ! a nie chodujecie brzuszyska,i rozkazujecie jak wam uslogiwac !!! A wam raczki to z kad wyrosly ??? CHOLOTA ze sie tez Boga nie boi !!!


Nie wszyscy wierni parafianie sie zgadzaja z biskupimi pomyslami!!!!!!!!!!!!!!!!! , wieksza czesc ludzi ma dosyc ich wygorowanych pomyslow .Gdyby klechom trzeba bylo na to wszystko zarobic to by sie im moze troche w glowkach rozjasnilo , ale skad oni maja pojecie jak zycie wyglada , jak oni zyja jak nie z tego swiata. Jak by nie mial jeden z drugim co dziciom dac zjesc albo ubrac to by sie moze otrzasnal, ale oni zyja jak paczki w masle to co taki moze wiedziec o zyciu ? naje sie jak wielkie panisko i pier***y mu do glowy przychodza ..... a potem z ambony glosi ze ludzie ich oczerniaja. A nie maja powodu? HIPOKRYCI !!!!!
M
MINISTRANT
W dniu 16.03.2009 o 13:20, wels5 napisał:

Pięknie to wszystko wypisane z prawa kanonicznego. A może by należało dopisać wymogi prawa budowlanego. A jeszcze lepiej sie go stosować.


Swieta PRAWDA ....AMEN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
p
pogan
W dniu 16.03.2009 o 10:50, POganka napisał:

A ja sie pytam gdzie byli twoi rodzice ?!!!! Szkoda żeś nie doznał aborcji !!!


To jest chyba jakis cytat z Biblii !!!! Albo przeslanie JP II ?
K
KATOLIK
W dniu 16.03.2009 o 10:44, Jan Butryn napisał:

"Komuna się skończyła i już nie można budować kościołów nielegalnie - odpowiada prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak."Jeśli tak, to pokażcie chociaż jednego komucha (a najlepiej wszystkich), co by siedział w pierdlu za zbrodnie komunizmu !Chciażby te antykościelne komentarze klechomaniaków bolszewickich świadczą, że komuna jest wiecznie żywa jak ten spruchniały lenin w moskwie. Bo komuna wicie towarzysze jest nierychliwa ale bardzo mściwa. Precz z komuną. komuna do komuni. Ślęzak nie pleć gupot.


PRZECZYTAJCIE POWYZSZY TEKST UWAZNIE !!! TO JEST WLASNIE TYPOWY WPIS KOCHAJACYCH I SPRAWIEDLIWYCH KATOLIKOW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NIEOPADLY WAM RECE ..BO WIEKSZOSCI KTO CZYTA WYPOWIEDZI TYCH KOSCIELNYCH FANATYKOW ,TO PEWNIE NIE TYLKO RECE ALE I SZCZEKI. TAK GLOSI PISMO SWIETE !!! ALE DLA NICH KLECHA JEST BOGIEM , WIEC SIEJA ZAMIESZANIE , NIENAWISC , I OPLOWAJA WSZYSTKO I WSZYSTKICH PO DRODZE . ZRESZTA KOSCIOL MA TO BEZ ROZNICY JAKA WLADZA !!!! Z KAZDA WSPOLPRACUJE .....DLA WLASNYCH KOZYSCI !!!! GRATULACJE ZA ODWAGE DLA PREZYDENTA !!!!!!!!!!! WKONCU CHYBA PRAWO POWINNO OBOWIAZYWAC KAZDEGO JEDNAKOWO ! CHYBA ZE CHCA SIE KIEROWAC TYLKO PRAWEM KANONICZNYM TO NIECH SIE PRZENIOSA DO VATYKANU ,A DLA ROZWIANIA CZYICH WATPLIWOSCI JA TEZ JESTEM .... KATOLIKIEM , ALE NIE FANATYKIEM , A O TAKICH POGLADACH ZE KSIADZ NIE JEST CZYMS LEPSZYM JAK KAZDY Z NAS I POD TYM SAMYM PRAWEM, JEST NAS MILIONY !!!! NIESTETY JEST TEZ MILIONY FANATYKOW KTOZY Z IMIENIEM BOBA W USTACH WYZABIJALI BY TYCH KTOZY MAJA INNE ZDANIE JAK ONI ! WKONCU KOSCIOL W POLSCE JEST TAK UPRZYWILEJOWANA INSTYTUCJA JAK ZADNA INNA!!! A NIE TYLKO KATOLICY ZYJA W NASZYM KRAJU !!! TROSZKE TOLERANCJI NIE TYLKO DLA INNOWIERCOW ALE I ATEISTOW BO SA TAKIMI SAMYMI OBYWATELAMI JAK KAZDY Z NAS , I MOZE NIE MAJA OCHOTY SPONSOROWAC BISKUPICH FANABERII !!!!!! CZY KTOS SOBIE WYOBRAZA GDYBY KSIADZ BYL NIEPOSLOSZNY BISKUPOWI CO BY BYLO ? ALE CO SOBIE BISKUP UBZDZI W GLOWIE TO JUZ KAZDY MA KOLO NIEGO SKAKAC I WSZYSTKO MU WOLNO . KAZDY( OPRUCZ KLERU) ZARABIA NA SIEBIE I PLACI PODATKI WIEC MA PRAWO DO WYPOWIEDZI NA CO CHCE PRZEZNACZYC PUBLICZNE PIENIADZE .SZPITALE SIE ZAMYKA , SZKOLOM OBCINA FUNDUSZE, A BUDUJE WIECEJ KOSCIOLOW ! PO CO ? CZY JEST ICH MALO ? CZY CI CO CHCA SIE POMODLIC NIE MAJA GDZIE ? A JEZELI TO CO JEST NIE WYSTARCZA ,TO NIECH KSIEZA ODPRAWIAJA WIECEJ MSZY W TYCH KOSCIOLACH CO JUZ SA , TEZ SIE IM NIC NIE STANIE JAK TROSZKU WIECEJ SIE POSWIECA , W KONCU KAZDY Z NAS PRACUJE PO OSIEM GODZIN DZIENNIE ,A KSIADZ ODPRAWI MAKSYMALNIE TRZY MSZE W NIEDZIELE , ALE ZATO ZAROBI TYLE CO MY ZA MIESIAC ALBO I WIECEJ . CHYBA NIE MAJA POJEMNIEJSZYCH ZOLADKOW ? BO KIESZENIE ...TO KAZDY WIE ZE MAJA PRZEPADZISTE !!!! LEPIEJ POMOZMY CHORYM , BIEDNYM , CIERPIACYM , SIEROTOM, CO JEST ICH MALO MIEDZY NAMI ? JAKOS ICH SLABO BISKUPI ZAUWAZAJA !!! A NIE TYM PASIBRZUCHOM.NIE MAJA ZADNEGO RESPEKTU ANI WSTYDU DLA LUDZI , SWOIM ZACHOWANIEM I WYMOGAMI.
m
miki
W dniu 16.03.2009 o 10:50, POganka napisał:

A ja sie pytam gdzie byli twoi rodzice ?!!!! Szkoda żeś nie doznał aborcji !!!


Prosze bardzo , zabral glos prawdziwy Polak katolik !!!!! BRAWO PANIE PREZYDENCIE , ODWAGI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wreszcie sie znalazl prawdziwy facet ,ktory sie nie przestraszyl czarnej kiecki !!!! Stalowiacy NIE DAJCIE SIE !!! Banda zboczonych nierobow zawladnela Polska i robi co sie im podoba . Wszedzie rozwijaja swoje ciemne interesy , oczywisscie bez niczyjego wgladu ! , placenia podatkow , i wszystko chca za darmo . U nich za to wszystko jest w CENIE i to nie byle jakiej ! Kiedys za komuny co drugi biskup ( albo i wiecej jak co drugi ) byl kapusiem i to w dodatku dobrze oplacanym z wlasnej i nieprzymuszonej woli ,a teraz placza ze byli zmuszani. Mysla ze jest ciagle sredniowiecze i banda analfabetow co o niczym nie wie, tylko to co ksiadz z ambony oglosi !!!! A te wszystkie dranstwa co wyprawiali i wyprawiaja na dzieciach ? to tez ich komuna do tego zmuszala ? " Po czynach ich poznacie " , wspanialy cytat , ani nie trzeba sie dlugo przygladac ! Byla juz : swieta inkwizycja , wyprawy krzyzowe , mordy na plemionach indianskich i wiele innych swinstw w wykonaniu tych . Setki lat udowadniaja swoja swietosc , wielkie misje i zaslugi dla ludzkosci . A w nie tak odleglych czasach : wspolpraca z najwiekszymi zbrodniazami jak Mussolini, Hitler , oraz...mafia , najwieksze przekrety bankowe ( bank Ambrozjano, Vatykano ,pan Navarro ) , oszustwa papierow wartosciowych i wiele wyludzen ,przekretow i innych swinstw,ukrywanie i przezut zbrodniazy wojennych ( z falszowaniem dokumentow ) itd...A teraz najlepsi znawcy od rodziny, medycyny:seksuologii,ginekologii,polityki,oraz:robienia wody z mozgu, gwaltu,molestowania , lgarstwa,wyludzania , oszustwa i ...zamiatania tego bagna pod dywanik !!!! Nikomu by to nie przeszlo , ale klerowi JAK NAJBARDZIEJ , oni sa nietykalni !!!! Dla nich prawo demokratycznego kraju NIC nie znaczy ,ale nic dziwnego bo oni pracuja dla innego panstwa, Vatykan.,z tym ze od dobra narodowego ,spolecznego zabierac te chytre lapska !!!!!! Jeszcze do tego w ostatnim czasie ta banda w czarnych kieckach chce decydowac o kobiecych tylkach(antykoncepcja, invitro, aborcja ) , tak jak by wogole mieli jakies pojecie o tym !!! Ale modlita ich za to tak nie pociaga , a chyba po to wlasciwie sie poswiecali.Pozdrawiam wszyskich kto jeszcze madrze mysli i ksiadz nie przyslonil im kiecka oczu i bede wam kibicowac ,odwagi !!!!!!
P
POganka
W dniu 16.03.2009 o 08:50, Gość napisał:

brawo Panie Prezydencie gonić tych czerwonych- zasrańców-popaprańców wśród których są „niewłaściwie zachowujący się seksualiści i nic na to nie mogą poradzić księża, biskupi i arcybiskupi” jak np: arcybiskup Juliusz Petz (który pod pseudonimem "Fermo" współpracował z wywiadem PRL i ponoć molestował kleryków) oraz współpracujący z SB: biskup tarnowski Wiktor Skworc (ps. Dąbrowski) biskup rzeszowski Kazimierz Górny (ukrywający się pod pseudonimami "Kazek" i "Tadeusz"), nieżyjący już biskup pomocniczy diecezji warszawskiej Jerzy Dąbrowski (był świadomym, wynagradzanym za współpracę agentem bezpieki - agent ps. „Ignacy”), arcybiskup Wielgus (pseudonimy - Adam, Adam Wysocki, Grey), nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk (wg dokumentów informator o pseudonimie Capino przekazywał oficerowi SB cenną wiedzę), biskup Lucjan Mering (pseudonim „Lucjan” współpraca z wywiadem PRL), Konrad Hejmo (pseudonimy „Hejnał” i „Dominik”), ks. Michał Czajkowski ps. Jankowski, czyli. oraz 6 ważnych księży jezuitów, w tym dwóch prowincjałów, zwierzchnik polskiego prawosławia, arcybiskup Sawa, był świadomym i tajnym współpracownikiem SB (miał pseudonim "Jurek") i inni w ogromnej ilości jak niektórzy twierdzą jest ich ponoć około 80% żyjącej w PRL ogólnej populacji watykańców (wg niektórych źródeł) wśród czarnych, a więc tych którzy molestowali i zdradzali, a w tym najprawdopodobniej tajemnicę spowiedzi, bo Ci s….. nie wierzyli i nie wierzą w Boga, bo gdyby wierzyli to by się bali, a jak się nie boją Boga, to nie wierzą, a nas przekonują o tym, że są pośrednikami między Bogiem, a nami, a faktycznie donosicie ci byli i są pośrednikami między nami a SB i UB


A ja sie pytam gdzie byli twoi rodzice ?!!!! Szkoda żeś nie doznał aborcji !!!
J
Jan Butryn

"Komuna się skończyła i już nie można budować kościołów nielegalnie - odpowiada prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak."
Jeśli tak, to pokażcie chociaż jednego komucha (a najlepiej wszystkich), co by siedział w pierdlu za zbrodnie komunizmu !
Chciażby te antykościelne komentarze klechomaniaków bolszewickich świadczą, że komuna jest wiecznie żywa jak ten spruchniały lenin w moskwie.
Bo komuna wicie towarzysze jest nierychliwa ale bardzo mściwa. Precz z komuną. komuna do komuni. Ślęzak nie pleć gupot.

G
Gość

brawo Panie Prezydencie gonić tych czarnych-watykańców-popaprańców wśród których są „niewłaściwie zachowujący się seksualnie księża, biskupi i arcybiskupi” jak np: arcybiskup Juliusz Petz (który pod pseudonimem "Fermo" współpracował z wywiadem PRL i ponoć molestował kleryków) oraz współpracujący z SB: biskup tarnowski Wiktor Skworc (ps. Dąbrowski) biskup rzeszowski Kazimierz Górny (ukrywający się pod pseudonimami "Kazek" i "Tadeusz"), nieżyjący już biskup pomocniczy diecezji warszawskiej Jerzy Dąbrowski (był świadomym, wynagradzanym za współpracę agentem bezpieki - agent ps. „Ignacy”), arcybiskup Wielgus (pseudonimy - Adam, Adam Wysocki, Grey), nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk (wg dokumentów informator o pseudonimie Capino przekazywał oficerowi SB cenną wiedzę), biskup Lucjan Mering (pseudonim „Lucjan” współpraca z wywiadem PRL), Konrad Hejmo (pseudonimy „Hejnał” i „Dominik”), ks. Michał Czajkowski ps. Jankowski, czyli. oraz 6 ważnych księży jezuitów, w tym dwóch prowincjałów, zwierzchnik polskiego prawosławia, arcybiskup Sawa, był świadomym i tajnym współpracownikiem SB (miał pseudonim "Jurek") i inni w ogromnej ilości jak niektórzy twierdzą jest ich ponoć około 80% żyjącej w PRL ogólnej populacji watykańców (wg niektórych źródeł) wśród czarnych, a więc tych którzy molestowali i zdradzali, a w tym najprawdopodobniej tajemnicę spowiedzi, bo Ci s….. nie wierzyli i nie wierzą w Boga, bo gdyby wierzyli to by się bali, a jak się nie boją Boga, to nie wierzą, a nas przekonują o tym, że są pośrednikami między Bogiem, a nami, a faktycznie donosicie ci byli i są pośrednikami między nami a SB i UB

k
katolik

Gdyby tak sobie ktoś prywatny postawił jakiś pomnik baz dokumentów nawet na prywatnej działce, a co dopiero na gminnej, to by nie było nawet mowy tylko od razu sankcje. A kler niech przestanie już pie...ić, że to jakieś przesladowanie kościoła. Tak wygląda według nich zwrot mienia kościelnego?? Jeszcze im mało gruntów?? Krzyżyk grzecznie przenieść na plac kościelny na koszt parafii>>ręce opadają

w
wels5
W dniu 15.03.2009 o 17:33, the end napisał:

"cokolwiek czynisz patrz na koniec" - co za tekst, złote usta ma nasz dobrodziej.


To zabrzmiało mi jak poważna groźba wypowiedziana przez proboszcza.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3