Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 23 hektary na zieleń i rekreację. Radni w Rzeszowie za uchwaleniem I części planu zagospodarowania przestrzennego "Dolina Wisłoka"

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Rzeszowscy radni jednomyślnie powiedzieli „tak” uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Dolina Wisłoka. cz. I”. Obejmuje on obszar ok. 32,3 ha pomiędzy ul. Lubelską, ks. J. Stafieja i Mostem Załęskim. Już nie tylko wędkarze czy eksplorujący dzikie brzegi rzeki będą mogli korzystać z terenów nad Wisłokiem na Staromieściu, ale też spacerowicze, rowerzyści, całe rodziny.

Teren objęty planem położony jest w północno - wschodniej części miasta, wzdłuż doliny Wisłoka. Całość pierwszej części obejmuje obszar ok. 33 hektarów, z czego 23 ha to tereny zielone.

- Projekt planu skupia się przede wszystkim na błękitno - zielonych funkcjach, czyli na zieleni i wodzie. Chcemy nim ochronić walory krajobrazowo - przyrodnicze - przedstawiał na sesji Grzegorz Róg z Biura Rozwoju Miasta wyliczając, że wśród celów uchwalenia tego planu jest m.in. wskazanie miejsc pod wypoczynek i rekreację oraz pod komunikację pieszą i rowerową.

Zwracał uwagę, że są tu tereny bardzo niekorzystne, jeśli chodzi o posadowienie budynków i zalewowe, natomiast niezwykle cenne przyrodniczo, ze starodrzewiem. Idealne pod rekreację.

Radni jednomyślnie zagłosowali za uchwaleniem tego planu.

- To bardzo ważny plan. Bardzo dobrze, że trafił on na sesję - mówił nam Marcin Fijołek, szef klubu radnych PiS. - Traktuję go jako pewnego rodzaju wyraz poparcia kierunku naszego klubu, jaki komunikowaliśmy przez wiele ostatnich lat. Podkreślaliśmy potrzebę zachowania doliny Wisłoka dla mieszkańców, na rzecz rekreacji dobrze urządzonej, w nowoczesny sposób. Traktuję go także jako element tworzenia Rzeszowskiego Parku Centralnego, czyli naszego projektu zakładającego budowę dużego parku od północnych do praktycznie południowych granic miasta, położonego wzdłuż rzeki i zalewu. Poprzez połączenie go jednolitą siecią ścieżek rowerowych i pieszych pozwoliłby stworzyć jeden wielki kompleks zielony dla całego miasta.

Tomasz Kamiński, szef klubu Rozwoju Rzeszowa przyznał, że to była jedna z ważniejszych uchwał kwietniowej sesji Rady Miasta.

- Dotyczy bowiem ogromnego obszaru aż do granic miasta z gminą Trzebownisko. Zabezpieczamy te tereny pod zieleń i szeroko rozumianą rekreację. Jeśli dodamy do tego uchwalony plan w obrębie Kopca Konfederatów Barskich i dodamy teren, gdzie stał sprzęt do odmulania zalewu, a także teren Lisiej Góry to okaże się, że cała Dolina Wisłoka będzie zabezpieczona. Do tego w tej kadencji dążymy.

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa mówił, że plan dotyczący doliny Wisłoka to jeden z elementów konsekwentnie realizowanej przez niego polityki chronienia najcenniejszych terenów w Rzeszowie przeznaczonych pod odpoczynek i zieleń.

- Te nad Wisłokiem są najważniejsze. Chronimy rzekę na całej jej długości. Uchwaliliśmy już plan na Kopiec Konfederatów i wzdłuż prawej strony Wisłoka, pracujemy nad planami na południe.

Robert Kultys z klubu radnych PiS zwracał uwagę także na dwa inne ważne obszary pod względem potencjału pod rekreację miejską: od ul. Spacerowej do Matysówki oraz górny bieg rzeki.

Druga część planu „Dolina Wisłoka” ma być przedłożona na sesję dopiero po uchwaleniu nowego studium.

Podczas wtorkowej sesji Marcin Fijołek zwracał uwagę, że w mieście nie jest potrzebny potrzebny kolejny standardowy plac zabaw z katalogu, ale atrakcyjny, nietuzinkowy, duży ogólnomiejski park rozrywki dla dzieci.

- Zależy nam na dużym przedsięwzięciu, wzorem takich miast, jak np. Wrocław, Toruń czy Warszawa. Stworzyły one parki bogate w różnego rodzaju atrakcje, pełniące także funkcje edukacyjne, wyzwalające aktywność, kreatywność.

Nie wskazywał konkretnego miejsca w Rzeszowie pod taką inwestycję, choć mówił, że świetnie nadawałaby się do tego np. część Bulwarów.

Prezydent Rzeszowa w ponad godzinnym wystąpieniu mówił o terenach parkowo - rekreacyjnych z miejscami zabaw we wszystkich dzielnicach miasta.

- Planujemy duże, jeszcze atrakcyjniejsze place zabaw. Pewną namiastkę można już zaobserwować chociażby w rejonie Lisiej Góry, gdzie już mamy plac zabaw wielofunkcyjny, dla dzieci niepełnosprawnych, a za chwilkę będziemy chcieli zmodernizować przystań i zbudować marinę z prawdziwego zdarzenia. Podobne duże place planujemy na Staromieściu, na Bulwarach, na Zalesiu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24