Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 30 proc. mieszkańców wschodniej Polski chce wyjechać do pracy za granicą

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Tylko 24 proc. ankietowanych, pracujących Polaków, chciałoby w ciągu najbliższego roku wyjechać za granicę. Taki krok najczęściej rozważają mieszkańcy wschodnich regionów Polski.
Tylko 24 proc. ankietowanych, pracujących Polaków, chciałoby w ciągu najbliższego roku wyjechać za granicę. Taki krok najczęściej rozważają mieszkańcy wschodnich regionów Polski. Pixabay
Mieszkańcy wschodniego regionu Polski, do którego zaliczane jest również województwo podkarpackie, najczęściej w kraju deklarują chęć wyjazdu do pracy za granicą. Tak wynika z najnowszej, 37. edycji badania „Monitor Rynku Pracy”, przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad.

W pierwszej połowie września Randstad przepytał osoby pracujące minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub samozatrudnione. Respondenci mieli od 18 do 64 lat.

30 proc. mieszkańców wschodniego regionu Polski (w badaniu zaliczono do niego Podkarpacie, lubelskie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie) rozważa w ciągu najbliższego roku wyjazd do pracy za granicą. To największy odsetek w Polsce.

Osoby, które planują wyjazd do pracy za granicę, najczęściej chciałby wyjechać na rok lub dwa lata (30 proc. ankietowanych) albo do pół roku (29 proc. badanych). Najmniej osób chciałoby za granicą pracować dłużej niż 10 lat. To tylko 2 proc. z tych, którzy zamierzają wyjechać.

Zdecydowani na wyjazd, za granicą chcieliby pracować najczęściej jako ogólnie pracownicy fizyczni, jako pracownicy biurowi, w robotach budowlano-remontowych i przy produkcji. Jednak aż 28 proc. nie wie, jaką pracę mogli wykonywać podczas emigracji zarobkowej.

Dlaczego w ogóle chcemy wyjeżdżać do pracy za granicę?

- Głównym powodem, dla którego pracownicy rozważają wyjazd do pracy za granicę, jest chęć otrzymania lepiej płatnej pracy, na lepszych warunkach. Takie odpowiedzi wskazało 63 proc. respondentów. Ten powód zyskuje na znaczeniu wraz z wiekiem badanych

— twierdzą eksperci Randstad.

Tradycyjne kierunki emigracji nie zmieniają się

Niemcy są zdecydowanie najczęściej wskazywanym krajem na wyjazd do pracy. Chciałoby tam się znaleźć aż 27 proc. zdecydowanych na emigrację zarobkową.

Na drugim miejscu jest Wielka Brytania, wskazywana przez 21 proc. ankietowanych. A 12 proc. chce wyjechać do Holandii.
Niespodzianki nie ma, bo od wielu lat są to tradycyjne kierunki polskiej emigracji zarobkowej.

Za ocean chciałoby wyjechać 8 proc. ankietowanych, którzy myślą o emigracji (6 proc. do USA, a 2 proc. do Kanady).

Do pracy za granicę chciałoby wyjechać więcej osób, ale nie mogą z różnych względów. Najczęściej wskazywanym powodem (51 proc. odpowiedzi) jest „w Polsce mam rodzinę i nie chcę jej zostawiać”. 28 proc. twierdzi, że w Polsce zarabia w sposób satysfakcjonujący. Jednak w przypadku pogorszenia się sytuacji zawodowej, wyjazd za granicę rozważałaby aż połowa ankietowanych.

Praca za granicą kusi perspektywą szybkich zarobków. Często decydujemy się na wyjazd, aby zwiększyć swoje oszczędności i powrócić do domu z grubszym portfelem. Co jednak zrobić, gdy podwinie nam się noga? Wracać do kraju czy szukać nowej pracy i ubiegać się o świadczenie dla bezrobotnych? Sprawdź.

Praca za granicą a zasiłek dla bezrobotnych. Komu przysługuj...

Najczęściej pracę zmieniają ludzie młodzi

Eksperci instytutu zbadali również sytuację na krajowym rynku pracy. Okazuje się, że mieszkańcy wschodnich województwa, w ostatnich sześciu miesiącach, najczęściej w kraju zmieniali pracodawcę. Dotyczyło to aż 23 proc. ankietowanych na wschodzie. Z kolei 29 proc., również najwięcej w Polsce, przechodziło zmiany wewnątrz firmy, w której są zatrudnieni. Były to awanse lub przesunięcia do innego działu.

Na wchodzie najdłużej szuka się nowej pracy. Średnio 3,4 miesiąca. Na północy Polski jest to średnio 2,1 miesiąca. Zdecydowanie najczęściej zmieniają pracę ludzie młodzi, w wieku 18 do 29 lat.

ZOBACZ TEŻ: Czy w 2020 r. wrócą połączenia z Rzeszowa do Nowego Jorku? Rozmowa z Rafałem Milczarskim, prezesem LOT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24