Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż o 40 proc. więcej za odbiór śmieci zapłacą w tym roku mieszkańcy Przemyśla. Nowa stawka wyniesie 32 zł od osoby

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Dzisiaj radni Przemyśla ustalili wyższe opłaty za odbiór śmieci.
Dzisiaj radni Przemyśla ustalili wyższe opłaty za odbiór śmieci. Tomasz Czachorowski
Z obecnych 23 na 32 zł od osoby miesięcznie została podwyższona stawka za odbiór śmieci w Przemyślu. Za prezydencką propozycją 40-procentowej podwyżki głosowali radni Wspólnie dla Przemyśla oraz Koalicji Obywatelskiej.

Nowe stawki za wywóz odpadów radni ustalili podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu.

Od lutego mieszkańcy Przemyśla zapłacą 32 złote od osoby miesięcznie. Jeżeli ktoś nie będzie segregował odpadów, zapłaci cztery razy więcej, czyli 128 złotych od osoby miesięcznie.

Dlaczego aż tak duża, prawie 40-procentowa podwyżka?

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun tłumaczył ją znacznym wzrostem w 2020 roku kosztów systemu gospodarowania odpadami, wynikający m.in. ze wzrostu ceny za przyjęcie 1 tony odpadów komunalnych do zagospodarowania.

- Dotychczas obowiązujące stawki za opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy miejskiej Przemyśl nie zapewnią pokrycia kosztów funkcjonowania systemu — argumentował Bakun.

Prezydent dodawał, że system odbioru śmieci musi się bilansować. Miasto prawnie nie ma możliwości dopłaty do tego systemu z innych źródeł, jak również nie może brać z niego pieniędzy na inne cele, gdyby okazało się, że są nadwyżki z wpłat mieszkańców.

- Gdyby okazało się, że pieniędzy z wpłat jest więcej, to moglibyśmy je wydać, ale na zadania w ramach tego systemu. Np. zakup nowych pojemników na śmieci czy akcje edukacyjne — twierdzi prezydent.

Na Placu Rybim w Przemyślu zamontowano pierwszy w mieście podziemny pojemnik na odpady. - Pojemnik został zakupiony w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 rok, jednak z uwagi na wzrost kosztów robót budowlanych nie został zamontowany. Istniejące do tej pory 3 pojemniki na odpady służyły mieszańcom 10 kamienic przy Placu Rybim, ul. Ratuszowej i ul. Wodnej. Podziemny pojemnik wyeliminuje uciążliwy zapach, zwiększy bezpieczeństwo użytkowników, zapewni łatwy dostęp dla osób niepełnosprawnych - powiedziała Agata Czereba rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla.

W Przemyślu zamontowano pierwszy podziemny pojemnik na śmiec...

Duża podwyżka opłat wynika również z faktu, że w tym roku z systemu zostały usunięte odpady wytwarzane w tzw. nieruchomościach niezamieszkałych, czyli firmach. Takie obiekty objęte są innymi regulacjami.

Było to już trzecie podejście prezydenta do wprowadzenia w Przemyślu wyższych opłat za odbiór śmieci. Za pierwszym razem proponował uzależnić opłatę za śmieci od ilości zużywanej wody w gospodarstwie domowym. Taki system stosowany jest w niektórych gminach i uznawany w nich za sprawiedliwszy. Jednak radni powiedzieli nie, podobnie jak później nie wyrazili zgody na stawkę 32 złote.

Dzisiaj za wprowadzeniem podwyżki opłat za śmieci głosowali radni klubów Wspólnie dla Przemyśla oraz Koalicji Obywatelskiej. Przeciwny był radny Tomasz Kulawik (Nasz Przemyśl). Od głosu wstrzymali się radni Prawa i Sprawiedliwości, Regii Civitas oraz Naszego Przemyśla. Dwóch radnych (Wojciech Błachowicz - KO i Robert Bal - Regia) nie uczestniczyło w głosowaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24