Badali krzyż z Chrystusem z Katedry Fredrów w Archikatedrze Przemyskiej. Zabytek będzie konserwowany [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Oględziny krzyża i figury Chrystusa z Kaplicy Fredrów Archikatedry Przemyskiej.
Oględziny krzyża i figury Chrystusa z Kaplicy Fredrów Archikatedry Przemyskiej. PWKZ
Krucyfiks z Kaplicy Fredrów (zwanej też Kaplicą Ukrzyżowania) Archikatedry Przemyskiej będzie poddany konserwacji. Nad tym, jak wykonać te prace zastanawiał się zespół złożony z konserwatorów dzieł sztuki, historyków sztuki, wykonawców prac oraz proboszcza parafii archikatedralnej w Przemyślu.

- W gronie historyków sztuki i konserwatorów dzieł sztuki, wykonawców prac, w obecności właściciela obiektu, dokonujemy oceny stanu zachowania wszystkich zachowanych „warstw technologicznych” i ustalamy co dalej, odpowiadamy sobie na pytanie, czy przyjęte postępowanie konserwatorskie uzgodnione w formie decyzji administracyjnej, jest słuszne we wszystkich zakresach. Rozpoznanie obiektu, przeprowadzone przez wykonawcę po demontażu wszystkich elementów oraz po wykonaniu „odkrywek” , następujących po sobie na przestrzeni wieków, warstw malarskich, pozwala na postawienie diagnozy - informuje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

W sobotę w Przemyślu odbył się Męski Różaniec. - Chcieliśmy wynagradzać Niepokalanemu Sercu Matki Bożej bluźnierstwa tych, którzy starają się otwarcie zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę i nienawiść do Niepokalanej – powiedział inicjator wydarzenia, Dariusz Lasek.

Czerwcowy męski różaniec w Przemyślu. Zobacz zdjęcia z procesji

Według przekazu pisanego (Ilustrowany Przewodnik po Przemyślu, dr M. Orłowicza, Lwów 1917 r.) Chrystus na krzyżu został przeniesiony do kaplicy Fredrów z dawnego ołtarza cechu szewców. Katalog zabytków zespołów sakralnych Przemyśla, wydany przez Instytut Sztuki PAN w Warszawie w 2004 r., datuje krucyfiks na I połowę XVI w. Metalowe nakładane elementy: trybowane perizonium z dekoracją akantową, strugi krwi oraz rozety wokół gwoździ i „titulus ” uznane są jako barokowe, z początku XVIII w., a regencyjne w dekoracji obicie krzyża, datowane jest na „sprzed 1739 r.”.

- Mamy możliwość obejrzenia wszystkich detali i odczytania zachowanych od strony „odwrocia” titulusa inskrypcji, mówiących o fundacji

- cieszą się konserwatorzy.

Według ustaleń komisyjnych za najważniejsze uznano, odsłonięcie dobrze zachowanej, najstarszej warstwy malarskiej postaci Chrystusa. Przykryta kolejno, dwoma warstwami farby, wykazuje wysoki poziom artystyczny. W celach dokumentacyjnych tzw. „świadki” obu późniejszych warstw zostaną zachowane w miejscach mniej widocznych.

Oględziny krzyża i figury Chrystusa z Kaplicy Fredrów Archikatedry Przemyskiej.

Badali krzyż z Chrystusem z Katedry Fredrów w Archikatedrze ...

W skład komisji weszli ks. Mieczysław Rusin, proboszcz parafii archikatedralnej, ks. Marek Wojnarowski (konserwator Archidiecezji), A. Filip, M. Filip, konserwatorzy dzieł sztuki i wykonawcy prac, Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Małgorzata Olędzka, specjalista w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Przemyślu.


ZOBACZ TEŻ: Jedna z najnowszych podkarpackich galerii z lotu drona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie