Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania ważne dla serca

Ewa Kurzyńska
Na progu czwartej dekady życia należy przynajmniej raz w roku mierzyć ciśnienie krwi.
Na progu czwartej dekady życia należy przynajmniej raz w roku mierzyć ciśnienie krwi. Krystyna Baranowska
Regularne badania w kierunku chorób serca i układu krążenia należy rozpocząć już po 30 roku życia. Im jesteśmy starsi, tym więcej badań nas czeka.

Ilość i częstotliwość badań ustala się indywidualnie dla każdego. Osoby z rodzin długowiecznych, w których nie występowały choroby serca, mogą sobie pozwolić na rzadsze kontrole. Pod warunkiem jednak, że czują się bardzo dobrze.

- O problemach z sercem mogą świadczyć różne objawy. Najczęstsze to: niemiarowy puls, nagłe pogorszenie kondycji, drgawki, omdlenia, nerwobóle w okolicy klatki piersiowej, które wcześniej nie występowały, uczucie duszności - wymienia lek. med. Stanisław Mazur, kardiolog z Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie.

Na badania warto wybrać się także, gdy przeszliśmy ciężką grypę lub powikłaną anginę. Obie te choroby grożą powikłaniami, które mogą zagrażać sercu.

Na progu czwartej dekady życia należy przynajmniej raz w roku mierzyć ciśnienie krwi. 120/80 - to wynik idealny. Gdy jest niższy - nie ma powodów do obaw. Natomiast, gdy jest wyższy, pomiary należy powtarzać częściej. Najlepiej o tej samej porze dnia, po kilkuminutowym odpoczynku. Gdy ciśnienie rozkurczowe przekracza 140, a skurczowe - 90 - mamy do czynienia z nadciśnieniem.

Gdy z naszym sercem lub układem krążenia jest coś nie tak, repertuar badań znacznie się poszerzy. Na początek o EKG. Echokardiografia to szybkie badanie, które pozwala prześledzić, jak pracuje serce. Pozwala także sprawdzić, czy pacjent cierpi na niektóre z chorób tego narządu.

Bardziej zaawansowaną i precyzyjną odmianą tego badania jest EKG wysiłkowe. Pozwala określić m. In. Wydolność mięśnia sercowego, stopień zaawansowanie choroby wieńcowej.
- Podczas zwykłego EKG pacjent leży na leżance. Natomiast podczas próby wysiłkowej idzie po specjalnej bieżni albo pedałuje na rowerze stacjonarnym - wyjaśnia doktor Mazur.

Podczas obu badań pacjent jest podłączony do aparatury za pomocą elektrod, które pielęgniarka umieszcza na klatce piersiowej, kostkach i nadgarstkach. Impulsy elektryczne, wytwarzane w sercu, są rejestrowane i ocenianie przez kardiologa lub internistę. Z kolei badanie Holtera polega na całodobowym rejestrowaniu pracy serca. Pacjent nosi wówczas na klatce piersiowej mini - elektrody, a impulsy rejestruje urządzenie wielkości walkmana, które trzeba nosić przy sobie.

Dokładnym i skutecznym badaniem, pozwalającym ocenić budowę oraz pracę serca, jest tzw. echo tego narządu. To odmiana badania USG, która umożliwia m. In. stwierdzenie skrzepów, tętniaków, ocenę przepływu krwi przez serce. Czasami badanie wykonuje się przez przełyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24