Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bądź ostrożny, bądź bezpieczny, nie daj się sprzedać. W Rzeszowie odbyła się konferencja Okręgowego Inspektoratu Pracy

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Karol Kucaj, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie
Karol Kucaj, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie
„Człowiek to nie towar, nie daj się sprzedać - prawne aspekty zagadnienia handlu ludźmi” - konferencja Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie. Organizatorzy nie ukrywali, że ważnym wątkiem prelekcji są migracyjne skutki wojny na Ukrainie.

Kiedy rzeszowski OIP opracowywał strategię działań na 2022 rok, nikt nie był w stanie przewidzieć, że 24 lutego za naszą wschodnia granicą wybuchanie wojna, do Polski ucieknie ok. 1,5 mln Ukraińców, którzy mogą stać się ofiarami zjawiska handlu ludźmi, być zmuszani do nielegalnego podejmowania pracy i mieć problemy z uzyskaniu należności za nią.

- W 2007 roku kompetencja Państwowej Inspekcji Pracy zostały rozszerzone o legalność zatrudniania - precyzował Karol Kucaj, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie. - Od tego momentu zostaliśmy wciągnięci do struktur organizacyjnych przeciwdziałania handlu ludźmi. Jako urząd przeprowadzamy działania kontrolne, dzięki czemu możemy wychwycić przypadki nielegalnego zatrudniania bądź pracy niewolniczej.

Podkreślił, że OIP nie otrzymuje sygnałów o przypadkach pracy nielegalnej bądź niewolniczej w kontekście handlu ludźmi, co można zawdzięczać także działalności profilaktycznej PIP. Uprzedził, że gdyby takie sygnały pojawiły się, inspektorzy będą natychmiast reagować kontrolnie. W razie potwierdzenia się podejrzeń o nielegalnym zatrudnieniu pracodawca może zostać ukarany grzywną od tysiąca do 30 tys. zł, a w przypadkach pracy przymusowej lub niewolniczej, jest to już przestępstwo z kodeksu karnego. Co zrobić, by uniknąć takich kłopotów przy podjęciu zatrudnienia?

- Podejmować zatrudnienie w sprawdzonych i wiarygodnych jednostkach, na przykład przez agencje pracy tymczasowej - instruował Karol Kucaj. - Nie działać emocjonalnie, nie dowierzać ofertom, które proponują relatywnie duże zarobki przy niskie nakładzie pracy.

Na zjawiska handlu ludźmi wyczulona jest, szczególnie w ostatnich miesiącach, policja.

- Prowadzimy działania informacyjne, prewencyjne i edukacyjne, by prewencyjnie zapobiegać takim zdarzeniom - mówi podinsp. Alina Pieniążek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. - Szczególnie wobec tych osób, które planują wyjechać za granicę w celach turystycznych bądź zarobkowych.

Potwierdziła, że werbownicy ofiar zjawiska handlu ludźmi często posługują się metodą zdobywania dużego zaufania swoich ofiar tak, by nie czuły z ich strony żadnego zagrożenia. Jeśli ktoś proponuje wyjazd za granicę, oferuje sfinansowanie i podróży i pobytu, otacza aurą opiekuńczości, to już powinien być sygnał alarmowy – przestrzegała. Metoda werbowania „na przyjaciela” pojawia się najczęściej przy handlu ludźmi dla celów prostytucji.

- Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed poważnymi skutkami tego zjawiska jest ustalenie z bliską osobą kodu, hasła, które można użyć w telefonicznej rozmowie - instruuje. – I pod żadnym pozorem nie przekazywać nikomu swoich dokumentów mieć je przy sobie, zaopatrzyć się w pulę gotówki, którą będzie można wykorzystać na podróż powrotną.
W ostatnim czasie podkarpacka policja nie otrzymała zgłoszenia o przypadku handlu ludźmi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24