Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baligród uczcił pamięć zamordowanych przez UPA

Krzysztof Potaczała
FOT. KRZYSZTOF POTACZAŁA
65 lat temu, 6 sierpnia 1944 roku, ukraińscy nacjonaliści zamordowali w Baligrodzie 41 osób. Dzisiaj w południe lokalne władze i mieszkańcy uczcili pamięć ofiar.

Tragedia Polaków z Baligrodu rozegrała się w niedzielny poranek. Do miasteczka wkroczyły oddziały UPA. Część upowców próbowało wtargnąć do kościoła i tam strzelać do wiernych. Wtedy (według ustaleń IPN), u drzwi stanął nieznany z nazwiska greckokatolicki duchowny, uciekinier ze Wschodu, i zabronił zbrojnym wejść do świątyni.

W ten sposób uratował od pewnej śmierci księdza proboszcza Józefa Miezina, który dzień wcześniej udzielił mu gościny, oraz ludzi uczestniczących w mszy. Mniej szczęścia mieli ci, którzy w tym czasie znajdowali się w domach lub na ulicach Baligrodu.

Śledztwo IPN wykazało, że decyzję o wymordowaniu Polaków w Baligrodzie wydali Włodzimierz Kit "Prostił", rejonowy prowidnyk Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów z frakcji banderowskiej (tzw. OUN-b) i Wasyl Cebeniak "Bohdan", referent wojskowy OUN-b. Akcją dowodził Włodzimierz Szczygelski "Burłaka", który w 1940 r. przez kilka miesięcy był zastępcą komendanta policji ukraińskiej w Baligrodzie.
- Członkowie UPA, którzy dokonali mordu, rekrutowali się z szeregów byłych ukraińskich policjantów z Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego - informują w rzeszowskim oddziale IPN.

Według historyków z Instytutu, należy domniemywać, że baligrodzcy Ukraińcy w tej tragedii udziału nie brali. Natomiast wśród uczestników napadu miejscowa ludność rozpoznała niejakiego Romana (nazwisko nieustalone) - urzędnika skarbowego z Sanoka, Stolara - byłego policjanta ukraińskiego ze Stężnicy, Andrzeja Kremińskiego - byłego komendanta policji ukraińskiej w Baligrodzie oraz Włodzimierza Szczygelskiego.
6 sierpnia 1944 r. w Baligrodzie UPA zastrzeliła 40 Polaków i jednego Ukraińca (grekokatolika Romana Wolańskiego). Miał on wpisaną do kenkarty polską narodowość i dlatego zginął.

- Dla baligrodzian to bardzo ważna data - mówi wójt Robert Stępień. - W przyszłym roku chcemy zorganizować konferencję naukową na temat krwawych wydarzeń. Wciąż nie są do końca zbadane, a warto wiedzieć o nich więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24