Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbarzyńskie eksperymenty na zwierzętach? Absolutnie nie! - zapewniają na Uniwersytecie Rzeszowskim

Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Władze Uniwersytetu Rzeszowskiego kategorycznie zaprzeczają, że w planowanym Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych zwierzęta miałyby być traktowane w okrutny sposób i mieliby na nich wykonywać doświadczenia studenci. To odpowiedź na anonimową petycję, która krąży w internecie.

„Żądamy natychmiastowego wycofania decyzji o wprowadzeniu eksperymentów badań biomedycznych na zwierzętach na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jest to praktyka zakrawająca na absurd zwłaszcza w cywilizowanym XXI wieku” - czytamy fragmenty petycji, pod którą nikt nie podpisał się z nazwiska.

Wczoraj uczelnia ustosunkowała się do tych zarzutów.

- Taka informacja, że oto nagle na młodym uniwersytecie pojawia się inicjatywa, która będzie masowo uśmiercała zwierzęta, jest po prostu nieprawdą - mówi prof. Sylwester Czopek, rektor UR. - Nie ma tu żadnego barbarzyństwa z naszej strony.

Prof. Marek Koziorowski, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, tłumaczy, że ta petycja ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

- Uważamy jedną rzecz za niepodważalną: w trakcie prowadzenia badań naukowych zwierzę nie może cierpieć. Chyba że naprawdę, bezwzględnie zakres badań i cel osiągania wyniku, który ma służyć ludziom, musi zakładać zadanie bólu. Jeżeli chce się wprowadzić do produkcji nowej generacji środek przeciwbólowy, to jedynym, ostatecznym etapem sprawdzenia tego jest zadanie zwierzęciu bólu, oczywiście w określonej skali.

Prof. Koziorowski wyjaśnia, że absolutnie nie jest tak, iż każdy na uczelni ma możliwość prowadzenia takich doświadczeń. - Nie ma prawa dotknąć się zwierzęcia ten, kto nie uzyskał odpowiedniego przeszkolenia - zaznacza. - Jeśli w trakcie badań ból zadany zwierzęciu jest równy lub większy, niż ukłucie igłą, trzeba uzyskać zgodę komisji etycznej.

Prorektor dodaje, że ta petycja jest też o tyle wredna, iż umieszczono na niej zdjęcie małpy obwiązanej łańcuchami, co sugeruje, że używają do badań tychże zwierząt. I że one strasznie cierpią.
- To nieprawda - tłumaczy profesor. - Podobnie jak zarzut, że studenci będą ćwiczyć na zwierzętach. Ależ skąd. Będą je wykonywali ludzie z dyplomami, specjaliści. Chciałbym podkreślić, że badania nie będą prowadzone, by zaspokoić jakieś nasze krwiożercze instynkty, lecz żeby wnieść postęp w ratowanie zdrowia i życia ludzi.

Prof. dr hab. n. med. Piotr Tutka tłumaczy, że proces rozwoju leku jest taki, że zaczyna się od badań poza obrębem organizmu, chemicznych, in vitro, a kończy na testach na zwierzętach.

- Takie są wymogi na całym świecie - zwraca uwagę.

Dr hab. n. wet. Waldemar Grzegorzewski, prof. UR dodaje, że takie centra badań przedklinicznych i klinicznych istnieją praktycznie przy każdym uniwersytecie w Polsce. To pozwala się rozwijać. Do badań na UR wykorzystywane będą głównie świnie, które mają zbliżone do ludzi metabolizm, masę ciała.

- Z firmą ze Stanów Zjednoczonych będziemy prowadzili badania nad substytutem krwi. Ta substancja musi być najpierw testowana na zwierzętach - podkreśla prof. Koziorowski. - Jeżeli w Rzeszowie funkcjonuje jeden z lepszych w Polsce ośrodków kardiochirurgii i prof. Kazimierz Widenka ma uczyć młodych lekarzy np. wszczepiania zastawki, to świnia jest do tego fantastycznym modelem.

Zapewnia, że zwierzęta mają dobrą opiekę. Jego marzeniem jest, by przy centrum powstał pomnik świni, z napisem: wdzięczni świniom. Za to, że były modelami. Bez żadnych podtekstów.

POPULARNE NA NOWINY24:

Czy dostałbyś się do policji? Prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Lista aktywnych fotoradarów na Podkarpaciu

Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24