Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barka lęgowa dla ptaków unosi się na zalewie w Rzeszowie. Będzie transmisja na żywo? [ZDJĘCIA]

Dariusz Dziopak
Dariusz Dziopak
Czy ptaki się osiedlą i dadzą się podglądać? Bo kamery są już przygotowane.
Czy ptaki się osiedlą i dadzą się podglądać? Bo kamery są już przygotowane. Krzysztof Łokaj
Barka lęgowa dla ptaków pływająca po zalewie w Rzeszowie, nazywana potocznie „Barką Noego”, jest już w pełni urządzona. Przygotowano ją specjalnie dla rybitwy rzecznej. Czy ptaki się osiedlą i dadzą się podglądać? Bo kamery są już przygotowane.

W centralnej części zalewu w Rzeszowie, około 120 metrów powyżej stopnia wodnego na Wisłoku, została zakotwiczona specjalna barka lęgowa dla ptaków. Wykonano ją w ramach prac odmuleniowych rzeszowskiego zalewu. Pływająca konstrukcja, nazywana potocznie „Barką Noego”, jest już w pełni urządzona.

Budujemy barkę dla rybitwy rzecznej

Odmulanie zalewu jest realizowane na zlecenie Wód Polskich. Nim przystąpiono do prac, przeprowadzono dokładną inwentaryzację przyrodniczą. W trakcie badań ornitolodzy zaobserwowali przeloty rybitwy rzecznej. To w Polsce nieliczny ptak lęgowy. Po tych obserwacjach ustalono, że warto na rzeszowskim zalewie stworzyć dogodne warunki lęgowe dla tych ptaków.

I tak zrodziła się inicjatywa urządzenia barki lęgowej. Powstała pływająca konstrukcja na bazie połączonych ze sobą pontonów o powierzchni ponad 100 m2. Platformę wypełnia żwir i piasek, na którym ułożono gałęzie, karpinę oraz ceramiczne rurki. Aby zabezpieczyć pisklęta przed wpadnięciem do wody, a jednocześnie uniemożliwić gryzoniom wejście na pokład, burty barki zostały ogrodzone siatką.

Nieuprawnionym wstęp na barkę wzbroniony

Prace realizowane były pod nadzorem doświadczonych przyrodników. Zgodnie z wymogami środowiskowymi wstęp na platformę, oprócz pracowników Wód Polskich, ma jedynie nadzór przyrodniczy, aby uzupełnić żwir i gałęzie, dokonać przeglądu i zrealizować niezbędne prace konserwacyjne. Dlatego też na barce i na wodzie umieszczono tablice informujące o zakazie wstępu.

Aby zapobiec płoszeniu ptaków, wokół barki rozmieszczono żółte boje sygnalizacyjne. Wyznaczają one strefę buforową, w której obowiązuje zakaz pływania.

Czy rybitwy osiedlą się na barce? Nadzór przyrodniczy ocenia, że szanse są duże. Choć zaobserwowano także kilka rybitw, które jedynie żerowały w rejonie zbiornika, natomiast ich stanowiska lęgowe znajdowały się najprawdopodobniej kilkadziesiąt kilometrów od Rzeszowa.

Jak przyrodnicy obserwują, co dzieje się nad zalewem? Otóż na stopniu wodnym zainstalowany jest monitoring. Wody Polskie zapowiadają, że już wkrótce wszyscy miłośnicy przyrody będą mieli możliwość bieżącego podglądu pokładu barki poprzez transmisję obrazu na żywo za pośrednictwem oficjalnego kanału YouTube Wód Polskich.

By ptaki nad zalewem czuły się dobrze

Oprócz barki lęgowej, zgodnie ze wskazaniami ornitologa z nadzoru przyrodniczego, zostały wywieszone budki dla ptaków, w tym m.in. dla pleszki i kopciuszka. Ponadto aby stworzyć miejsca schronienia i warunki lęgowania dla ptactwa, wzdłuż obu brzegów zbiornika pozostawiono pasy trzcinowisk o szerokości ok. 10 metrów.

Czy ptaki się osiedlą i dadzą się podglądać? Bo kamery są już przygotowane.

Barka lęgowa dla ptaków unosi się na zalewie w Rzeszowie. Bę...


ZOBACZ TEŻ: Żubr spaceruje po Podkarpaciu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto