Jacek Czaplewski
Sampdoria - Napoli 0:2
Sampdoria - Napoli 0:2 PAP, EPA/Simone Arveda
Liga włoska. Bartosz Bereszyński jeszcze nie zadebiutował w Napoli. Reprezentant Polski pozostał na ławce rezerwowych w wygranym 2:0 meczu z Sampdorią, z której jest wypożyczony do końca sezonu. Na boisku w zespole lidera Serie A pojawił się za to Piotr Zieliński.

Zieliński zmiennikiem, Bereszyński rezerwowym

Mecz poprzedziła minuta ciszy dla zmarłych niedawno legend Sampdorii i całego Calcio - dwa dni temu w wieku 58 lat odszedł Gianluca Vialli, natomiast w połowie grudnia jako 53-latek Sinisa Mihajlović. Serb w przeciwieństwie do Włocha miał okazję nie tylko zagrać dla drużyny z Genui, ale także ją poprowadzić.

Sam mecz był ekscytujący. Sampdoria umiała postraszyć lidera, lecz nie zapanowała nad nerwami. Jeszcze w pierwszej połowie sprezentowała Napoli rzut karny i grę w przewadze jednego zawodnika, gdy tuż przed przerwą z czerwoną kartką wyleciał Tomas Rincon.

Decyzją trenera Luciano Spallettiego na ławce Napoli zaczęli obaj Polacy: Piotr Zieliński i pozyskany wczoraj Bartosz Bereszyński. Zamiast nich kolejno na lewej pomocy i prawej obrony wystąpili Eljif Elmas oraz Giovanni Di Lorenzo.

Sampdoria - Napoli
Sampdoria - Napoli PAP, EPA/Simone Arveda

Osimhen nadal liderem strzelców Serie A

Zaraz po rozpoczęciu gry Napoli powinno było objąć prowadzenie. Po analizie VAR sędzia podyktował bowiem jedenastkę. Po uderzeniu Matteo Politano piłka obiła jednak lewy słupek.

Napoli podrażnione porażką z Interem Mediolan (0:1) nie zrezygnowało z ataków. W 19 minucie, czyli jeszcze kiedy siły były wyrównane, do siatki trafił Victor Osimhen. Nigeryjczyk zdobył dziesiątą bramkę z bliska po zagraniu Mario Ruiego.

Osimhen pozostaje liderem strzelców Serie A. O dwa gole mniej strzelili od niego Lautaro Martinez (Inter), M'Bala Nzola (Spezia) oraz Marko Arnautović (Bologna).

Pół godziny Zielińskiego

Wreszcie w 63 minucie trener Spalletti sięgnął z ławki po pierwszego Polaka. Na lewym skrzydle za Chwiczę Kwaracchelię wszedł Piotr Zieliński - pomocnik dość surowo oceniony za występ z Interem.

W 80 minucie po zagraniu ręką sędzia odgwizdał drugą jedenastkę dla Napoli. Tego prezentu nie zmarnował już Elmas, pakując piłkę pod poprzeczkę.

W tamtym momencie Spalletti mógł sięgnąć po jeszcze jednego zmiennika. I sięgnął, ale nie okazał się nim Bereszyński, lecz napastnik Giacomo Raspadori.

To czternaste zwycięstwo Napoli w sezonie. Zespół Polaków przewodzi tabeli z 44 punktami.

Sampdoria Genua - Napoli 0:2 (0:1)

Bramki: Osimhen 19', Elmas 82' (k.)
Czerwona kartka: Rincon 39' (za faul)
Żółte kartki: Murru, Murillo, Leris - Jesus, Anguissa
W 6 minucie Politano (Napoli) zmarnował rzut karny - obił słupek

Sampdoria: Audero - Murillo (46' Zanoli), Colley, Nuytinck - Leris, Vieira (83' Paoletti), Rincon, Augello - Verre (54' Villar) - Gabbiadini (46' Djuricić), Lammers (83' Montevago).

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Minjae (46' Rrahmani), Jesus, Rui - Anguissa (66' Ndombele), Lobotka, Elmas (88' Raspadori) - Politano (63' Lozano), Osimhen, Kwaracchelia (63' Zieliński).