Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barwne korowody dożynkowe, okazałe wieńce i bochny chleba

Ram, Kat, JL
Wieńce dożynkowe, w tym roku  zawierały tradycyjne symbole chrześcijaństwa - hostię, monstrancję, krzyż, inne dodatkowo nawiązywały tematycznie do przypadającego w tym roku 1050-lecia Chrztu Polski.
Wieńce dożynkowe, w tym roku zawierały tradycyjne symbole chrześcijaństwa - hostię, monstrancję, krzyż, inne dodatkowo nawiązywały tematycznie do przypadającego w tym roku 1050-lecia Chrztu Polski. Archiwum
Rolnicy z regionu świętowali zakończenie żniw na dożynkach wojewódzkich, diecezjalnych, powiatowych i gminnych.

 

W północnej części regionu święto plonów powiatu stalowowolskiego, zorganizowano w tym roku na lotnisku w Turbi. Z kolei gminne Święto Chleba odbyło się m.in. w Cyganach (powiat tarnobrzeski). Rolnicy cieszyli się z tegorocznych plonów i dumnie prezentowali wieńce.

 

Uczestnictwem w nabożeństwie dziękczynnym w kościele pod wezwaniem świętego Leonarda w Turbi rolnicy z powiatu stalowowolskiego rozpoczęli niedzielne świętowanie. W tym roku Dożynki Powiatu Stalowowolskiego zorganizowano w Turbi, na tamtejszym lotnisku.

To tam właśnie z kościoła przeszedł i przejechał barwny korowód z udziałem Grup Wieńcowych z poszczególnych sołectwa, przedstawicieli władz lokalnych, zespołów artystycznych i mieszkańców wszystkich gmin powiatu.

Ogromne wrażenie robiły tradycyjne wieńce dożynkowe, misternie przygotowywane przez wiele dni. Niektóre zawierały tradycyjne symbole chrześcijaństwa - hostię, monstrancję, krzyż, inne dodatkowo nawiązywały tematycznie do przypadającego w tym roku 1050-lecia Chrztu Polski. Taki wieniec przygotowała między innymi grupa z Motycza Szlacheckiego (element z konturami Polski i napisami) oraz grupa z Kotowej Woli (kula ziemska, nad nią orzeł w koronie).

W dniu dziękczynienia za plony nie mogło zabraknąć chleba, którym częstowani byli wszyscy uczestnicy uroczystości. Nie zabrakło też występów zespołów ludowych, wspólnego śpiewania i tańca. Gwiazdą wieczoru był zespół Classic.

 

Wyjątkowo uroczystą oprawę miały tegoroczne Dożynki Gminne zwane Świętem Chleba w gminie Nowa Dęba. Gospodarzem uroczystości byli mieszkańcy sołectwa Cygany, którzy wykazali się niezwykłą gościną.  

Zgodnie z tradycją święto plonów zainaugurowała msza święta w kościele parafialnym w Cyganach, podczas której poświecono tegoroczne daru z pól w postaci dożynkowych wieńców i koszy z pieczywem. Następnie w uroczystym korowodzie przedstawiciele sołectw, goście i mieszkańcy przeszli uroczyście przed budynek Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach.

Wprowadzeniem do głównych uroczystości był polonez  w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Dębianie”. Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby przypomniał w swoim wystąpieniu, że  Święto Chleba to uroczystość, która  kultywuje tradycje dziękczynienia za płody rolne, wywodzące się bezpośrednio z chrześcijańskiej tradycji.

Warto dodać, że kultywowanie dożynkowych tradycji jest możliwe dzięki samorządom i sponsorom. SANBank intensywnie uczestniczy w lokalnych imprezach społeczno-kulturalnych. W ostatnim czasie Bank został znaczącym sponsorem Dożynek Powiatu Niżańskiego w Ulanowie oraz Dożynek Powiatu Stalowowolskiego w Turbi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24