Zamknij

Nowiny

Baseny otwarte od 6 czerwca. Jak będzie wyglądało pływanie? Co z maseczkami? [ZASADY i WYTYCZNE - 28.05.2020]

Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [4/9] Poprzednie Następne

Czy w wodzie można zarazić się koronawirusem?

- Nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji - piszą autorzy opracowania, powołując się na dane "licznych instytucji zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WGO i CDC"

Koronawirusa zabija m.in. chlor - wystarczą jego standardowe dawki stosowane na basenach, by zarazek zginął w wodzie.

- Zwykła procedura uzdatniania i dezynfekcji wody stosowana w pływalniach publicznych jest wystarczająca dla zapewnienia odpowiedniej jakości mikrobiologicznej wody, w tym eliminacji SARS-CoV-2 - czytamy. - Niezbędne jest jedynie staranna kontrola właściwego przebiegu procesu uzdatniania i dezynfekcji wody basenowej oraz niezwłoczna korekta w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Dotyczy to także specjalnego typu basenów, jak whirlpoole, spa, jacuzzi, w których wymagane stężenie wolnego chloru w wodzie jest wyższe niż w wodzie typowego basenu kąpielowego, umożliwiając eliminację cząstek omawianego wirusa z wytwarzanego w nich aerozolu wodnego. Nie jest więc konieczne wprowadzanie zmian w dotychczasowych zasadach uzdatniania i dezynfekcji wody na pływalniach, jedynie staranna ich kontrola - podkreśla Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Zobacz też:
Czy kąpiel w jeziorze lub morzu jest bezpieczna? Zapytaliśmy fachowców


Co z zajęciami grupowymi? Czy będą czynne sauny? Czy z basenów będą korzystały osoby starsze? Czytaj dalej na kolejnych slajdach.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy