Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bazylika w Starej Wsi odzyska blask za unijne pieniądze

Ewa Gorczyca
Fot. Tomasz Jefimow
Ponad 3 ml 700 złotych kosztował będzie rozpoczynający się właśnie remont starowiejskiego sanktuarium, zwanego "Małą Częstochową". OO. jezuici mogli podjąć inwestycję dzięki funduszom unijnym.

Kompleks w Starej Wsi w pow. brzozowskim to wyjątkowe miejsce na Podkarpaciu. Nie tylko ze względu na architekturę i wystrój wnętrza i kult, jakim otaczany jest cudowny obraz Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP. Także przez wyjątkowe osoby, które to miejsce odwiedzały: abp. Ignacy Raczyński, ostatni prymas I RP, bp. Sebastian Pelczar, św. Adam Chmielowski, bł. Bronisław Markiewicz, prymas Stefan Wyszyński.

- We wrześniu 1978 roku, na uroczystości jubileuszu 100-lecia koronacji obrazu, przyjechał tu Karol Wojtyła - opowiada ks. Jan Gruszka, proboszcz parafii i rektor kolegium jezuickiego. - To była jego ostatnia oficjalna wizyta jako kardynała, przed wyjazdem na konklawe w Rzymie, gdzie został wybrany na papieża. Wierzymy, że Starowiejska Pani, u stóp, której się modlił, miała w tym swój udział.

W tym roku mija 250 lat od konsekracji świątyni, do której od wieków przybywali liczni pielgrzymi. - Koronacja obrazu, w II poł. XIX wieku, zgromadziła 100 tysięcy wiernych. Na tamte czasy to była niewyobrażalna rzesza - mówi ks. Gruszka.

Z myślą o pielgrzymach i turystach oo. jezuici założyli muzeum zbiorów sztuki religijnej. Wśród 4 tysięcy eksponatów (najcenniejsze mieszczą się w Skarbcu) jest m.in. najstarsza kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (z 1613 roku).

- Szczególny zbiór stanowi najliczniejsza na Podkarpaciu kolekcja pamiątek związanych z osobą papieża Jana Pawła II, wśród których jest jego ornat z kaplicy pałacowej w Watykanie, ostatni, który nosił przed śmiercią - opowiada kustosz Andrzej Sułkowski.
Jezuici chcą, by potężny kompleks w Starej Wsi stał się prawdziwą Perłą Podkarpacia, znaną w całej Polsce. W ciągu najbliższego roku zainwestują w niego ponad 3 mln 700 tys. zł, w tym prawie 3 mln pozyskane w ramach RPO Województwa Podkarpackiego. - O takiej dotacji kiedyś mogliśmy tylko marzyć - przyznaje ks. Gruszka.

Wyremontowana zostanie cała elewacja bazyliki i domu zakonnego. - To trudne przedsięwzięcie, bo prace trzeba prowadzić na dużej wysokości - mówi Tomasz Ptak, szef firmy Polbud, która wygrała przetarg na realizację inwestycji.

Stawianie rusztowań ma być zakończone w tym tygodniu. Ekipa dotrze aż na szczyt wież bazyliki zwieńczonych krzyżami (ok. 50 metrów). Będzie to pierwszy generalny remont od jej wzniesienia. - Być może pod kopułą odkryjemy jakieś "skarby" - uśmiecha się rektor kolegium.

W planach jest także powiększenie muzeum i zagospodarowanie otoczenia kompleksu, w tym - powstanie miejsc parkingowych i punktu informacyjno-turystycznego dla pielgrzymów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24