Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą dłuższe urlopy macierzyńskie

Grażyna Woźniak
Dawid Baran
Dawid Baran Fot. Wojciech Zatwarnicki
Na pytania Czytelników odpowiada Dawid Baran, rzecznik prasowy Okręgowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie.

Od nowego roku pracodawcy mają obowiązek udzielać każdej, spodziewającej się dziecka, pracownicy dłuższego urlopu macierzyńskiego. Jego wymiar wynosi;20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka, 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniaków, 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojaczków. Na czworaczki jest 35 tygodni, zaś pięcioraczki i więcej 37 tygodni "macierzyńskiego".

Zgodnie z nowymi przepisami zerwano, więc z zasadą kolejności rodzenia dzieci Aktualnie nie ma, więc znaczenia, czy niemowlak był pierwszy, czy drugi. Istotna jest natomiast ilość urodzonych dzieci. Nadal, po wykorzystaniu przez pracownicę 14 tygodni przysługującego jej urlopu pozostałą część.

Ojciec też może

Prawo do urlopu macierzyńskiego ma również ojciec dziecka, o ile jest zatrudniony na umowę o pracę. Pracownik może jednak przejąć role opiekuna dopiero po wykorzystaniu przez matkę dziecka, 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.

W takim jedynie przypadku pracownica może zrezygnować z części urlopu. Nowe przepisy pozwalają jednak, po wykorzystaniu przez matkę 8 tygodniu urlopu opiekę nad dzieckiem scedować na ojca. Może to nastąpić w sytuacji, gdy matka, ze względu na stan zdrowia wymaga opieki szpitalnej, co uniemożliwia jej bezpośredni nadzór nad maluchem. Jej urlop automatycznie ulega przerwaniu. W momencie wyleczenia i zakończeniu hospitalizacji, matka podejmuje urlop na nowo.

Podobne uprawnienia przysługują pracownicy, która wychowuje dziecko zaadoptowane lub jako rodzina zastępcza.

Dodatkowy macierzyński

Od nowego roku będzie możliwość skorzystania z dodatkowych, dobrowolnych urlopów macierzyńskich. Mogą to zrobić zarówno matka, jak i ojciec wychowujący dziecko. Wcześniej, jednak trzeba złożyć wniosek, który musi być zatwierdzony przez pracodawcę.

Urlop fakultatywny docelowo (2014) będzie wynosił 6 tygodni na jedno dziecko przy porodzie i 8 tygodni na wieloraczki. Na powyższym urlopie można będzie łączyć opiekę nad dzieckiem z pracą., Maksymalnie jednak. Na pół etatu. Oznacza to, że urlopu dodatkowego szef udzieli na pozostała cześć dniówki pracowniczej np. pracownica po wykorzystaniu obowiązkowego 20-tygodniowego urlopu macierzyńskiego wraca do pracy, ale na 4 godziny. Na pozostałą część dniówki został jej udzielony dodatkowy urlop.

Bardzo istotne jest też i to, że w powyższych okresach opieki nad dzieciakiem, jednemu z rodziców przysługuje ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Urlop dla taty

- Ojciec dziecka może skorzysta z urlopu (od początku nowego roku) w wymiarze jednego tygodnia, w 2012 roku zostanie on wydłużony do z dwóch tygodni.

Dokumenty wymagane

Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek o tym, że rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na siedem dni przed powrotem do pracy. Do tego wniosku dołącza zaświadczenie pracodawcy, zatrudniającego ojca dziecka. Musi być w nim potwierdzony termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika - ojca.

Termin ten powinien przypadać bezpośrednio po okresie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka.

Urlopy wychowawcze

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy pracownik, zatrudniony, co najmniej sześć miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego,. w, wymiarze do trzech lat, w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Może on trwać nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia.

Sześciomiesięczny okres pracy dotyczy łącznego zatrudnienia, u wszystkich, potencjalnych pracodawców.

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje zarówno rodzicom, jaki opiekunom dziecka,, spełniającym warunki do korzystania z urlopu.

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego, jeżeli pracownik złoży mu wniosek w formie pisemnej, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza z niego korzystać.

Po zakończeniu urlopu

Pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownika do pracy, na dotychczasowym stanowisku,. Jeśli zaś nie jest to możliwe na stanowisku równorzędnym. Jego wynagrodzenie nie powinno, w związku z tym, ulec obniżeniu.

Nowością jest to, iż w czasie urlopu wychowawczego, pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy. Może on również zająć się działalnością gospodarczą.

Jest to dopuszczalne w momencie, gdy nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W praktyce wygląda, to, więc tak, że pracownik kontynuuje zatrudnienie, np na pół etatu

Urlop, a zwolnienie

W czasie urlopu wychowawczego oraz podczas urlopu częściowego urlopu ( praca na pół etatu) pracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Wyjątkiem od tej zasady jest wypowiedzenie, w sytuacji ogłoszenia upadłości, lub likwidacji firmy. W czasie "wychowawczego" można również zwolnić pracownika, bez wypowiedzenia - dyscyplinarnie, jeżeli są ku temu konkretne powody tzn. pracownik dopuścił się naruszenia ciężkiego swoich obowiązków wobec "szefa'.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24