Spis treści
Utrata urlopu dla poratowania zdrowia przez emerytury stażowe
Jednym z głównych punktów poruszonych przez ZNP jest konieczność zagwarantowania nauczycielom prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, którzy spełniają warunki do nabycia nowej – według wielu – niekorzystnej emerytury stażowej. Zgodnie z art. 88a Karty Nauczyciela, nowa emerytura stażowa wejdzie w życie od 1 września 2024 roku. Nauczyciele będą mogli z niej skorzystać, jeśli spełnią określone warunki dotyczące wieku, stażu pracy oraz rozwiązania stosunku pracy.
ZNP podkreśla, że obecne brzmienie art. 73 ust. 2 KN wyklucza nauczycieli, którzy nabyli prawo do emerytury, z możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. I postuluje, by dodać w art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela następującą informację, która sprawiłaby, że nauczyciele nie utracą tego prawa:
„Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury uzyskiwanej po osiągnięciu wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.”
Na zapytanie Strefy Edukacji, jakie działania Związek Nauczycielstwa Polskiego podejmuje, by tę ważną kwestię rozwiązać, Urszula Woźniak, wiceprezes ZNP, odpowiada:
– Robimy wszystko, co możliwe by to zmieniono, ale ministerstwo twierdzi , że ma zakaz wprowadzania zmian projektami poselskimi, a podjęcie rozmów z nami z półrocznym opóźnieniem nie pozwala na zrobienie tego projektem rządowym – Sejm ma przerwę wakacyjną – podkreśliła przedstawicielka ZNP.
Dodała też, że „stażowych, czarnkowych emerytur dla nauczycieli nie da się poprawić”. O potrzebie reform w zakresie wcześniejszych emerytur mówili też przedstawiciele oświatowej „Solidarności” i WZZ „Forum-Oświata”.
Nierówności w nauczycielskich odprawach emerytalnych
Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił też uwagę na konieczność ujednolicenia wysokości odpraw emerytalnych dla nauczycieli i pracowników samorządowych zatrudnionych w szkołach. Obecnie nauczyciele po przepracowaniu co najmniej 20 lat otrzymują odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, podczas gdy pracownicy administracji i obsługi w tych samych szkołach otrzymują odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. ZNP postuluje wprowadzenie zmian, które zrównają te świadczenia, eliminując różnice między pracownikami w tym samym zakładzie pracy.
Chcąc wprowadzić zmiany w tym zakresie, ZNP postuluje, by nadać art. 87 ust. 1 i 2 ustawy Karta Nauczyciela następującego brzmienia:
„1. Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, jeżeli nie uzyskał z tego tytułu odprawy przewidzianej w art. 28, przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia.
2. Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, który przepracował w szkole co najmniej 20 lat, przyznaje się odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia”.
Zmiany w świadczeniach kompensacyjnych? ZNP uważa, że są konieczne
ZNP zwraca również uwagę na konieczność gruntownej nowelizacji ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Jak twierdzi związek, wprowadzona w momencie likwidacji wcześniejszych emerytur, ustawa ta obecnie wymaga dostosowania do nowych realiów m.in. wchodzącego do szkół i przedszkoli niżu demograficznego oraz niekorzystnej emerytury stażowej.
W związku z tym ZNP proponuje następujące zmiany w nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych:
- ustanowienie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego świadczeniem niewygasającym,
- poszerzenie grupy nauczycieli uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego o nauczycieli: centrów kształcenia ustawicznego, młodzieżowych domów kultury, pałaców młodzieży szkolnych schronisk młodzieżowych,
- odpowiednie obniżenie wieku, w którym nauczyciel może skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego.
Przypomnijmy, że na to ostatnie zagadnienie zwracali uwagę także nauczyciele, którzy mówili, że, mogą skorzystać z tego świadczenia, np. dopiero rok przed właściwą emeryturą.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Marcin Hakiel i jego ciężarna ukochana wyszli z ukrycia. Zrobili show na ulicy!
- Michał Koterski z pompą otworzył ODWYK dla bogaczy. Cena za dobę zwala z nóg
- Szokujące doniesienia o Kubie Badachu. Tak mąż Kwaśniewskiej zachowuje się na planie
- Rutkowski jeszcze nie stanął na ringu, a my już wiemy, na co wyda gażę z MMA. Szok!