NOWINY24
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu, sprawdź!

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu, sprawdź!

  • Kandydatki do tytułu miss Australian Open
  • Piłkarz rozbił Lamborghini
  • Najwyżej wyceniani polscy piłkarze [TOP 20]

  Będę głosował przeciw

  Będę głosował przeciw

  NORBERT ZIĘTAL

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Będę głosował przeciw

  ©AUTOR

  Rozmowa z BOGDANEM PĘKIEM, posłem Ligi Polskich Rodzin: - Zarzuca się panu, że zgłoszone przez pana 308 poprawek do ustawy o referendum, to gra na czas.
  Będę głosował przeciw

  ©AUTOR

  - Zdecydowana większość poprawek była merytoryczna. M.in. miały one ograniczyć możliwość manipulacji podczas referendum. Postulowaliśmy, aby urny były plombowane. Inna poprawka proponowała zaostrzenie kary za przestępstwa wyborcze. Niestety, wszystkie poprawki, nawet gramatyczne, zostały odrzucone. Niewielka część poprawek była zgłoszona rzeczywiście po to, by zyskać na czasie, lecz jest to dozwolone i często stosowane narzędzie polityczne.
  Odrzucenie tych poprawek może budzić niepokój, że chodzi o stworzenie warunków do oszustw wyborczych. Obecnie nie wiadomo np. takiej podstawowej rzeczy, kto będzie pilnował urn pomiędzy jednym a drugim dniem głosowania.

  - Jaka będzie frekwencja?

  - Nie jestem prorokiem. Przypuszczam jednak, że trudno będzie przekroczyć 50 proc.

  - Pan pójdzie do urny?

  - Oczywiście, że pójdę. Będę głosował na nie. Frekwencja powinna być jak najwyższa, bo to głosowanie jest o wiele ważniejsze niż wybory parlamentarne czy prezydenckie. Niski udział może wypaczyć wynik referendum. Obawiam się, że do urn pójdą w większości zwolennicy Unii.

  - Część osób może odnieść wrażenie, że już sam udział w referendum może być wyrażeniem zgody na przystąpienie do Unii.

  - Rzeczywiście, część osób może tak sądzić. Dlatego konieczne jest jak najszersze informowanie społeczeństwa, udział w referendum i głosowanie w zgodzie z własnym sumieniem.

  - Niektórzy twierdzą, że nie ma alternatywy dla naszej akcesji.

  - Ci, którzy twierdzą, że musimy wybierać pomiędzy Unią a Białorusią, mówią bzdury. Jesteśmy dużym krajem, w pełni samowystarczalnym pod względem energetycznym, żywnościowym itp. Mówienie o braku alternatywy jest propagandą nie opartą na faktach. LPR protestuje przeciw wejściu do Unii na wynegocjowanych warunkach, gdyż uważamy, że mogłyby one być o wiele korzystniejsze dla Polski.

  - Co, według pana, możemy stracić na integracji europejskiej?

  - Bardzo wiele. Przy tak wynegocjowanych warunkach nastąpi m.in. wzrost bezrobocia, upadek firm, zostanie zablokowany rynek pracy. Z powodu niższych dopłat, polskie rolnictwo nie będzie w stanie konkurować z zachodnioeuropejskim.

  - Czy zaangażowanie się Polski w wojnę z Irakiem i zdecydowane opowiedzenie się po stronie USA, gdy przeciwne temu były m.in. Niemcy i Francja, nie pogorszy naszej sytuacji w Europie?
  - Polska polityka zagraniczna zaczyna przypominać szpagat pomiędzy USA a krajami europejskimi. Musimy jednak bardzo uważać, aby ten szpagat nie był zbyt ostry, gdyż łatwo sobie wtedy coś uszkodzić.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo