Będzie pomoc dla byłych pracowników Transsystemu

Redakcja
Udostępnij:
Od 13 maja byli pracownicy Transsystemu będą mogli się starać o pomoc w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Projekt unijny „Wsparcie dla byłych pracowników Transsystemu – szansą powrotu na rynek pracy” skierowany jest do 70 mieszkańców Podkarpacia w wieku 18-64 lat, którzy utracili pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy w okresie nie dłuższym niż pół roku przed przystąpieniem do projektu.

Dlaczego RARR skupia się akurat na byłych pracownikach tylko tej firmy?

- Gdyż skala planowanych zwolnień, jak na nasze województwo, była tutaj bardzo duża. Wypowiedzenie w momencie ogłoszenia upadłości otrzymało ponad 600 osób, a  tylko część z nich ponownie została zatrudniona. Ponad 200 osób mogło zostać bez pracy – wyjaśnia koordynator projektu Piotr Brożbar z RARR.

W ramach projektu uczestnicy będą mogli skorzystać z jednej wybranej ścieżki wsparcia.

- Jedna dotyczy z możliwości skorzystania z bezzwrotnej dotacji inwestycyjnej do 40 tys. zł na założenie własnej firmy i specjalnych szkoleń z zakresu rozpoczynania i prowadzenia działalności oraz wsparcia pomostowego przez pół roku poprzez wypłacanie miesięcznie 1,5 tys. zł na opłacenie składek ZUS oraz na bieżące opłaty związane z funkcjonowaniem własnej firmy – tłumaczy Piotr Brożbar.

Druga ścieżka dotyczy zdobycia nowego zawodu. W ramach tej ścieżki przewidziany jest półroczny płatny staż w firmie o stabilnej sytuacji finansowej (1,5 tys. zł miesięcznie). RARR zaplanował też cztery szkolenia, po ukończeniu których uczestnicy projektu zdobędą nowy zawód. Do wyboru - operator koparko-ładowarki, obsługa wózków jezdniowych, szkolenie z projektowania autoCAD, szkolenie z obsługi maszyn sterowanych numerycznie (CNC).

- To zawody, które dają większą szansę na znalezienie pracy. Jeśli uczestnik zaproponuje nam inne szkolenie, a będzie miał pracodawcę, który będzie chciał go po nim zatrudnić, to również i takie zorganizujemy. Będzie mógł też liczyć na półroczny płatny staż – dodaje Piotr Brożbar.

Kto konkretnie może skorzystać z tej pomocy? - Byli pracownicy z działów produkcyjnych, którym została wypowiedziana umowa z przyczyn zakładu pracy. A szczególnie osoby o niskim wykształceniu, o stażu pracy minimum 10 lat i wieku 30-49 lat. Osoba nie musi być zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna. Wystarczy, że jest bez pracy – mówi Piotr Brożbar.

Dokumenty rekrutacyjne należy składać Biurze Terenowym RARR S.A. w Przeworsku, przy ul. Jagiellońskiej 10, pok. 213 od 13 maja do 10 czerwca.

Małgorzata Motor
[email protected]
17-867-22-24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kalkulator
raczej policz to project manager w liczbach:
Montaże 400 monterow robi w roku 900 000 godzin, teraz 10 Euro/taniej daje 9 000 000 Euro oszczednosci
Produkcja 500 spawaczy i pracownikow daje w roku 1000 000 godzin, teraz 5 Euro taniej daje 5 000 000 Euro oszczednsci
Projektanci 100 osob w roku 200 000 godni, teraz 40 Euro taniej ( Rofa placi teraz pracownikom 10 E/h, a wcześniej dla TS musiałaby 50 E/h), co daje 8 mln Euro oszczedności
Zgrubsza konkurencja Transsystemu zaoszczedzila na upadku tej firmy 22 mln Euro,
Dodatkowo dostała konkurencja kontrakty które realizował Transystem za wartość 50 mln Euro
 
Upadek Transsystemu to super interes dla konkurencyjnych niemieckich firm
s
sympatyk
nie potrzebujemy  jałmużny  !!!  proszę  łaskawie  wypłacić  zaległe nasze  pensje   z  poprzedniego  roku !!!
s
sympatyk
nie potrzebujemy  jałmużny  !!!  proszę  łaskawie  wypłacić  zaległe nasze  pensje  za jeszce  z  poprzedniego  roku !!!
a
alek
..jeżeli  nie  wiadomo  o co  chodzi ...to  chodzi  o  pieniądze !!!  kapujesz...
p
pracownik
na razie ma z czego Rofa placić macha, bo wykorzystuje pieniądze Transsystemu. przyjdzie i jemu zaplacic za to ze szkodzil i szkodzi firmie korzysta z dokumentacji Transsystemu
p
project manager
wystarczy zestawić kilka liczb ktore teraz po 8 miesiącach od upadłości są już jasne a od razu widać kto mial w tym interes.
Transsystem zatrudnial 500 pracownikow na produkcji, 100 projektantow, 400 monterow. Był najgroźniejsza konkurencja niemieckich firm Rofa, AFT, Eisenmann, Duerr, Siemens, Sturm, Moll. Oferowal swoje uslugi za ceny porównywalne do konkurencji niemieckiej i mial niższe koszty ca  godzina pracy montera za 24 Euro, projktanta 50 euro, elektryka programiste za 50 E/h, godzine pracy na produkcji ca 15 Euro.
Teraz TS już nie jest konkurencją a tych samych ludzi, wykształconych za pieniądze Transsystemu i doświadczonych dostają: Rofa za znikomą wartość ludzi i dokumentacje za darmo, Sturm ludzi tylko za koszty pracy a rynek TS za darmo, MDM ludzi prawie za darmo a narzedzia ukradzione na budowach , AFT, bmf, Eisenmann, Duerr, przejęli ludzi za darmo. Podobnie Spitzer przejął programistow elektrykow za darmo.
To oni skorzystali upadlosci, plus to najwyższe kierownictwo które tym sterowalo i teraz pracuje w tych firmach. Na pewno stracili wszystko udziałowcy.
Tacy klienci jak VW, Audi, Mercedes tez niechetnie widzieli silną polską firme ktora zabiera prace niemieckim firmom.
Przy takim podejściu rzeczywiście na Podkarpaciu powinniśmy sie uczyć sprzątać i spawać.
p
projektant
wiele firm wykorzystalo natychmiast sytuacja i zaczeło naliczać niebotyczne kary: Rofa ponad 1 mln, VW, Audi,RAfako, Polimex  nawet dostawcy ktorzy przez wiele lat żerowali sprzedając kradzione narzedzia teraz wystawili wysokie roszczenia.
r
również były pracownik
A może zrobiłbyś sobie badanie na chciażby szczątkową obecność mózgu w twoim globusie!!
b
bożydar
Ponad 150milonów długu to na każdego z 1200 osobowej załogi przypada po 130 tyś to jest 2lata roboty coś tu jest nie tak dla normalnego to nie do pojęcia to powinna cba gdzieś ta kasiora jest.
A
Am2
Robi się faktycznie nieciekawie w Rzeszowie i Podkarpaciu, pracy zaczyna brakować, jak się znajdzie to za grosze, miasto i region zaczyna się zwijać... mam nadzieje że to przejściowo...
p
pracownik
kolego robolu z miasta kłamiesz. Zobacz ile dzisiaj oferuje MDM i jemu podobne firmy pracownikom Transsystemu i w jakich trudnych nie ludzkich warunkach pracuja np. w Bobrowce albo jak sie łąszą niemcom oferując prace za 4 Euro/godzina. Transsystem placił zawsze wiecej niż wszystkie inne firmy, nigdy nie oferował 4 Euro za godzina. Dlatego mial bardzo dobrych pracownikow. Później zaczely sie problemy finansowe, brak wsparcia funduszu i bankow, nielojalość "ważnych szych"  i stąd opoźnienia i kłopoty.
h
hui
a może to przez pracowników obiboków tafirma upadła.
Z
Zybi99
Cały czas się zastanawiam dlaczego Transsystem upadł przecież właściciel jako jeden z kilku osób w Polsce miał najwyższe Certyfikaty jeżeli chodzi o zarządzanie projektami, miał zamówienia. O co tu chodzi
b
były pracownik
realnych długów było znacznie mniej  te 140 to są roszczenia czyli suma realnych nie zapłaconych rachunków i domiemanych strat  np. ze strony VW " za szkody moralne" . W przypadku kiedy jest zgłoszona upadłość nawet sprzataczka z niewypłaconą  tygodniówką może zgłoscić że nie zapłaciła raty i zabrali jej chatę za 300 000. Jeśli potem przyjdzie do podziału masy to wszystkie roszczenia tego typu są wypłacane procentowo czyli kto więcej zgłosił może więcej dostanie bo weryfikacja tych roszczeń jest wątpliwa tak samo jak wątpliwe jest to czy po wypłacie dla Syndyka, ZUSu Skarbówki odsetek karnych  - coś z masy jeszcze zostanie ....
K
Kiełbasiński
prokurator powinien sie zająć zarówno tą niedozwoloną "pomocą" dla niektórych "lepszych Polaków"
jak i tym dlaczego naród polski ma się składać na występ amerykańskiej suczy na Stadionie Narodowym ?
 
dlaczego taka sucz ma być promowana za nasze pieniądze ?
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie