MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie szósty pomnik Jana Pawła II w Rzeszowie. Stanie w centrum Parku Papieskiego już pod koniec czerwca. Co z uroczystym odsłonięciem?

Marcin Piecyk
Pomnik będzie wykonany z brązu, jego projektem zajął się jarosławski artysta, Eliasz Dyrow
Pomnik będzie wykonany z brązu, jego projektem zajął się jarosławski artysta, Eliasz Dyrow UM w Rzeszowie
Około 400 tys. złotych ma kosztować nowy pomnik Jana Pawła II, który stanie w centrum Parku Papieskiego. Zastąpi znajdujący się tam obelisk z odlewem twarzy papieża, który ustawiono po jego śmierci. Urząd Miasta Rzeszowa zakłada, że rzeźba będzie gotowa już pod koniec czerwca.

Na temat pomnika Ojca Świętego pisaliśmy już w 2017 roku, kiedy to pieczę nad jego powstawaniem sprawowało Rzeszowskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Jana Pawła II „Lumen et spes”.

Właśnie wtedy powstał pierwszy projekt, za który stowarzyszenie zapłaciło 5 tys. zł. Niestety, "Lumen et spes" nie miało wystarczająco dużo pieniędzy, aby dokończyć przedsięwzięcie.

Z tego powodu zamysł stworzenia pomnika przejęło miasto. Wykonanie projektu pomnika zlecono Eliaszowi Dyrowowi, jarosławskiemu artyście, absolwentowi Wydziału Architektury Uniwersytetu Rzeszowskiego, który wykonał już gipsowy odlew.

Zastąpi obelisk w centrum

Nowy pomnik Jana Pawła II stanie w Parku Papieskim, w miejscu znajdującego się tam obecnie obelisku upamiętniającego śmierć papieża. Cała inwestycja ma kosztować około 400 tys. zł.

Pomnik będzie miał prawie cztery metry wysokości. Będzie przedstawiał Ojca Świętego ubranego w liturgiczne szaty, siedzącego na masywnym tronie. Odlew zostanie wykonany z brązu, w jednej ręce papież będzie trzymać pismo święte, drugą ma wykonywać gest błogosławieństwa.

Z tyłu pomnika znajdzie się element ozdobny, a dokładniej wykonane z kamienia róże. Również tron zostanie wyrzeźbiony z granitu, a cały monument będzie osadzony na ponad półmetrowym cokole. Miasto kilka dni temu ogłosiło przetarg na wykonawcę odlewu i osadzenia.

- Czekamy na oferty od potencjalnych wykonawców do 15 kwietnia. Od podpisania umowy firma będzie miała 60 dni na wykonanie odlewu i montaż pomnika

- informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Oficjalne odsłonięcie: będzie czy nie?

Jak tłumaczy Maciej Chłodnicki, uroczystego odsłonięcia pomnika najprawdopodobniej nie będzie. Wszystko przez obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa.

Będzie to już szósty pomnik Jana Pawła II w Rzeszowie. Pozostałe pomniki znajdują się:

  • - przy kościele pw. Chrystusa Króla przy ul. Jałowego
  • - na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i św. Antoniego na osiedlu Budziwój,
  • - przed wejściem do kościoła pw. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes przy ul. Prymasa 1000-lecia,
  • - przed Katedrą Rzeszowską, upamiętniający wizytę papieża w Rzeszowie w 1991 roku
  • - na rondzie przy ul. Marszałkowskiej, Lubelskiej i Warszawskiej.

W czwartek obchodzić będziemy 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Papież-Polak zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37. Jego pontyfikat trwał 26 lat.

Monika Różycka radna Rady Miejskiej w Przemyślu (Kukiz’15) zwróciła się do prezydenta z prośbą, aby uzupełnić inskrypcję na cokole pomnika Jana Pawła II w Przemyślu. Pomnik stanął na Placu Niepodległości, gdy papież Polak nie był jeszcze kanonizowany. Według radnej Różyckiej brakuje więc kluczowego „Św.”. Zaproponowała ona także umieszczenie daty urodzenia i śmierci papieża. Wykonanie dodatkowych napisów wymaga zgody autora projektu pomnika, a w dalszej kolejności zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Władze Przemyśla zwróciły się w tej sprawie do autora pomnika Tomasza Radziewicza. Ten nie wyraził zgody na zmiany.Zobacz także: Dominikanin: Jan Paweł II przemawiał do każdego z osobna. Na tym polega jego wielkość

Jan Paweł II z Przemyśla nie będzie święty. Autor pomnika pa...

Tłumy rzeszowian na odsłonięciu pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Galeria zdjęć z uroczystości.

Tłumy rzeszowian na odsłonięciu pomnika marszałka Józefa Pił...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24